1. batini nefesler ve sah hatayi deyisleri gibi iki muhtesem albume imza atmis, 1971 istanbul dogumlu huseyin albayrak'la, 1977 almanya dogumlu ali riza albayrak'tan olusan ikili**. kokenleri sivas, uzunyayla'dir.

simdiye kadar cikardiklari iki albumlerinde de erkan ogur'un buyuk destegini gormuslerdir. erkan ogur'un disinda, ikinci albumleri olan sah hatayi deyisleri'nde ismail hakki demircioglu, ulas ozdemir, aynur dogan gibi sanatcilarda kendilerine destek vermistir, deyislerde vokal olarak yer almislardir. cikardiklari iki album ve icerisindeki turkuler soyledir;

batini nefesler (2003)

1- gel dervis
    2- ya hu
    3- ask
    4- efsane
    5- severim sultan cemali
    6- ey zahid
    7- merhaba
    8- biz
    9- yedi derya
    10- zuhd-u riya
    11- mecma-ul bahreyn
    12- nefes arasi

sah hatayi deyisleri (2004)

1- ey erenler
    2- ezel bahar olmayinca
    3- yandimda geldim
    4- muhabbet baginda
    5- muhammed ali diyenlerdeniz
    6- gel guzel
    7- alemin nuru
    8- bulbul aglar gul aglar
    9- eksiklik kendi ozumde
    10- benim pirim
    11- dertlere dermandir ali
  2. müziği ibadet aracı gibi görmekteler yanılmıyorsam, hakkını da veriyorlar. parçalarını gururla dinliyorum nedense, hiçbir akrabalığım olmasa da bu başarılı insanlarla. mesela yandım da geldim adlı parçalarını güzel yorumluyorlar. turab kelimesini bu şarkıda duymayı da seviyorum nedense. bu nedenini bilmediğimi varsaydığım konularda laf etmek pek de zor imiş; bak şimdi de birşeyleri araştırmam için vesile oldular. yalnızca melodi olarak kalsalar da olurdu aslında ama bu halleri anadolunun çok da yoz olmadığına işaret, ne güzel, ne hoş.
  3. yaptıkları müzik ile insana farklı bir kapı açabilecek müzisyenler. bağlamaya olan hakimiyetlerinin yanında birbirini tamamlayan sesleri ile ilk dinlemeden sonra vazgeçilmez hale gelirler. şah hatayi deyişleri albümleri ileride bir klasik haline gelecektir kanımca.
  4. her yorumları kusursuz. halk müziği tarihi böyle underrated görmemiştir hatta o kadar. çok iyiler.
  5. batıni nefesler ve şah hatayi deyişleri dışında bir şey dinletmeyen müzisyenlerdir. müziklerini dinleyince şah ismail, safeviler, batınilik hakkında daha çok şey öğrenme isteği uyandırıyorlar. ancak albümlerinin piyasada bulunmayışı büyük bir sorun. hasan saltık'ın bu soruna albümlerin yeni edisyonlarını yaparak çözüm getirmesini bekleriz.
  6. kültür bakanlığı'nın 2010'da hazırladığı inanç müzikleri adlı çalışmada, urfa - kısas yöresinde peşlenerek çalınıp okunan iki nefes ** icraları bulunur.
  7. semah ve deyişleri, bilindiğinden daha güzel icra edebilen iki can kuzendir. üniversite'de müzik bölümünde okuyan bir arkadaşımızın tavsiyesi ile dinledik ve öğrendik ki yıllardır bağlama çalmama ve dinlememe rağmen, bu kadar güzel bir ahenk,böylesine içten bir uyum ve yorum başka bilmiyorum. abarttığımı sanmayın gerçekten öyleler...
    keşfetmek isteyenler youtube'da ulu ozanlar olarak aratıp, "yüzüm süre süre" ile başlayabilir...

edit: düzeltme...
  8. saatlerce loop'a alinabilirler, o kadar kadifedir sesleri, muzikleri.

hüseyin ve ali rıza albayrak hakkında bilgi verin