• ayiptir soylemesi gecen gun metallica konserindeyiz.. james dayim dedi ki "bugun normalde calmadigimiz bazi sarkilari da calacaz".. kendime kendime "acaba ne calarlar lan?" diye dusunurken, aklima i dissappear geldi.. "lan" dedim, "boyle bir sarki da vardi".. aklima o anda nerden geldi hic bir fikrim yok..

sonra 30 saniye gecti, gecmedi.. james, o tanidik riffi giriverdi.. va va va vaauv.. va va va vauuv.. heey hey hey! here i go now!

"oha" dedim lan "keske aklimdan ba$ka bir $ey gecirseymi$im".. adamlar i dissappear caliyor..

ama gel gor ki, metallica'nin lanetli doneminden kopup gelen bu $arkiya girmelerini takiben, intronun sonundaki duraklamanin hemen ardindan, lars dayim yanli$ yerden girmesin mi?

hemen 2 metre onumdeki james'e baktim.. o eski sayko olsa, o davulu lars'in kafasina yikardi.. ancak su siralar son derece rehabilite bir adam kivamina gelen hetfield, once durdu, sonra gulmeye ba$ladi ve mikrofona donup "take two!" deyip en ba$a sardi.. va va va vauuvv..

lars, her zamanki dallamaligiyla bir $eyler anlatmaya cali$adursun.. kirk, james ve roberto suratlarinda hinzir bir tebessumle calmaya devam ettiler.. sonra da orion caldilar.. i disappear unutuldu.. disappear oldu..

edit: kahyaki videosunu bile bulmu$..
    http://www.youtube.com/watch?v=amxxd0oynci
  • klipteki kirk'ün ustune ustune gelen ucagi tabii ki de dave mustaine kullanmaktadir.
  • klibinin maliyeti ortalama bi turk filminden daha pahali olan bol hey li metallica sarkisi.
  • özgüven patlaması bir klibe sahip şarkı. grup üyelerinin hepsinde biz de metalikayık ulan tavrı diğer kliplere göre kat be kat fazla.
  • st anger davul sound'u (iyidir kötüdür yorumu yapmıyorum) i disappear'la "ben geliyorum" demiş. o mekanik, metalik davul sesini çok belirgin duymuyorsunuz albümdeki gibi, dipten geliyor. presidio'da da devam ettiydi o dipten ses. ne zaman hq'ya geçildi, o arada bi yerde yaptı değişikliği lars. kabak gibi ortaya çıktı, açıldı saçıldı. i disappear'daki gibi devam etseydi bu kadar tartışma yaratacak, tepkiler doğuracak zincir başlamazdı herhalde.
  • yıllar sonra bugün açıp dinledim. işten gelmişim, sıcaktan bunalmışım; 34 yaşında evli barklı adamım, kendimi bir anda headbang yaparken buldum...

olm, şu şarkı 2000 başında çıktığında, millet ağız burun kıvırmıştı. yok piyasa şarkı, yok tom kruvaziyer, yok ot, yok bok... herifler gazın allahı şarkı yapmış, bizimkiler hala tukaka...

şimdi şöyle bir şarkı yapılsın, yer yerinden oynar afedersin. ve evet, metallica’nın en ama en karizmatik olduğu klip budur. bir de jason reyiz... sen hala bu grubun en has adamısın!

edit: ve kesinlikle ama kesinlikle klibiyle izlenilmesi/dinlenilmesi gereken bir şarkı bu.
  • klibinde kullandığı camaro, çekimlerden sonra james hetfield'a hediye edilen gaz kere gaz metallica şarkısı. kendisi daha sonrasında bu mükemmel otomobili bir hayır işi adına açık arttırma ile satmıştır.
  • sanki sarkinin sozlerini jason * yazmis gibidir.

here i go into new days
    i’m pain, i’m hope, i’m suffer

do you bury me when i’m gone
    do you teach me while i’m here
    just as soon as i belong
    then it’s time i disappear

i’m gone
  • muhteşem bir klibe sahip olan parça. kendi de öyle mübarek, tadından yenmiyor.
  • gün gelir de apple'ı devirecek bir şirket çıkarsa, apple'ın jübile niyetine çıkaracağı son ürünün potansiyel ismi.
hesabın var mı? giriş yap