• eleştirel psikoloji hakkında kayda değer yazılar yazan eleştirel psikolog. aşağıda bir paragrafını aktarıyorum:

“bir psikolog olmadan önce bir marksisttim ve psikolojiyi her zaman büyüleyici ideolojik bir sistem ve davranış ve deneyimi normalleştirmek ve patolojileştirmek için korkunç zorlayıcı bir aygıt olarak gördüm. bu nedenledir ki ciddi olarak ele alınmayı hak etmektedir. kapitalizmi karakterize eden yabancılaşmanın ve şeyleşmenin bütün öğeleri psikoloji disiplini içersinde yoğunlaşmaktadır ve eleştirel psikolojinin görevi, psikologların hoşlandığı, bilerek ya da bilmeyerek gücün kötüye kullanılmasını ortaya çıkarmak ve onunla savaşmak; yazdıklarımıza (writing) ya da yazmadıklarımıza (unwriting) söylem analizini dahil etmektir. bu “uygulamalı yapıbozumdur” ve psychology politics resistance gibi gruplaşmalarda radikal politikaların parçası haline gelebilir. anaakım psikolojinin iğrendiği yaşam yönlerimize girdiği için burada psikoanalitik öznelliğin biçimlenişini çalışmak da yararlıdır. bununla birlikte, bunu psikolojik süreçlerin altında yatan herhangi “doğru” bir düşünce adına yapmak, ister psikoanalizden, yapı sökümünden, söylem analizinden ya da marksizmden kuramsallıştırılmış olsun, herhangi bir eleştirel psikolojinin kaçınması gereken bir hatadır.”
hesabın var mı? giriş yap