• als association sayfasında desteklenen, burada ayrıntıları görebileceğiniz şekilde başlayan bir dalga.

buz dolu bir kova suyu başından aşağı dökmeyi kabul eden kişinin $10, buna cesaret edemeyenlerin ise als kuruluşuna $100 bağışlaması gerekiyor. bu akımın ünlüler tarafından kabul görmesiyle ciddi bir ivme kazandığı muhakkak.

günümüz dünyasında dikkat çekmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gayet net. normal şartlarda ünlüler acıklı videolar ve bilinçlendirme kampanyaları yapsaydı bu hastalığın dünya çapında bu kadar ilgi uyandırması da mümkün olmazdı. nereden mi biliyorum. yapmışlardı çünkü.

bu akım sayesinde 22.9 milyon dolar gibi bir kaynak elde edildi ve muhtemelen milyonlarca yeni takipçi kazanıldı. kurumun ilk amacı henüz çözümü olmayan bu hastalığa çare yaratabilecek olan araştırmayı desteklemek.

amacı yüce, uygulaması son derece eğlenceli ve seyretmesi zevkli olan bu kadar barışçı bir akımı eleştirip, bunun bir parçası olanlar ile dalga geçmek, zenginler toplansın versin o parayı ne gerek var bu kadar şamataya demek muhakkak ki mutsuz insanların çaresiz hayatlarının bir yansıması. zenginlerin toplanıp çözemeyeceği dert yok ancak dünyanın dört bir yanından insanın tek bir vücut olup ortak bir sorunları için bütünleşmesi, destek platformu oluşturması ve sınırların ortadan yok olması paha biçilmez. bu sayede her an herkesin başına gelebilecek olan felaketlere dikkat çekilerek şanslı olanların, o kadar da şansı olmayan insanlara elini uzatması sağlanıyor.

açıkçası ben bir als hastası olsaydım ve milyonlarca insanın kahkahalar eşliğinde benim hastalığıma çare bulunmasını sağlamak için bir araya geldiğini görseydim inanın çok ama çok mutlu olurdum. burada kazanılan tek şey para ve araştırma fonu değil bu dünyada bazen o kadar da yalnız olmadığımızın gösterilmesidir.

umarım çaresiz bir derdin altında kalıp, çare ararken yolda kaybolup, yaratıcılığınızın doruklarına çıkıp, böylesi dikkat çekici ve başarılı bir akımı başlatmak zorunda kalmazsınız...

take it easy and have a little bit of fun, o.k.? and have fun for the ones that cannot with such a great cause.

edit: http://www.als.org.tr/haber_detay.asp?haberid=420

edit: (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)
  • gerçek bir als hastası (türk) tarafından da yapılmıştır,

http://www.youtube.com/…v=edf0tcql_rm&feature=share
  • biz ne kolbastılar, ne apaçi dansları, ne gangam stylelar, ne selfieler gördük bunu da atlatırız be sözlük.
  • amerikalı vatandaşların als'ye dikakt çekmek için başlattığı yeni bir akım. biri sana ice bucket challenge yolladıysa 24 saat içinde başından aşağı buzlu su döküyorsun ya da 100 dolar bağış yapıyorsun. eğer başından aşağı suyu dökersen 3 kişiye challenge yollama hakkın oluyor. epey bir para gitmiş bu olay sayesinde.

als'nin ne olduğu için

yaz vakti sıcak tabi amına koyayım havalar. götünüz yiyosa kışın yapın diyerek sığlığımı da göstermiş olayım.

mark zuckerber'in ice bucket challenge videosunu buradan görebilirsiniz.
    bill gates'in karşılğı için de buradan.
  • iş alemi üyelerinin davranış modelleri için süper ipuçları da içeren görüntüler.
    m. zuckerberg: kovayı kendi kendine kafasından boca ediyor.
    b. gates: kendisi süper düzenek çiziyor, inşa ediyor ve biliyorsunuz.
    en nihayetinde "b. gates'in para verip şirket yönettirdiği adamı diyebileceğimiz zat/ satya nadella ne yapıyor! ihtimal şirket çalışanı 2 kişiye bu işi yaptırıyor. işte girişimci ve c.e.o. farkı!
  • güzel bir akım.

bu akımın su tüketimine olan etkisini eleştirenlere toplu mesajımdır;

haftada kaç gün, günde kaç kere banyo yapıyorsun? hayatında hiç havuza girdin mi özellikle son bir kaç hafta içinde? banyo yaparken kaç kova su harcadığını biliyor musun ve buna göre tasarruflu davranıyor musun? denizden çıktıktan sonra kaç kere duş alıyorsun, her denizden çıktığında aynı gün içinde birden fazla kez duş alıyor musun? en son ne zaman sonuna kadar içmediğin bir pet şişe suyu çöpe attın? bulaşıklarını elde mi yoksa makinada mı yıkıyorsun? haftada kaç kere çamaşır yıkıyorsun ve her seferinde makina full dolu oluyor mu? antibakteriel sabun kullanıyor musun? kızartma vs gibi yemekler yaptıktan sonra zeytin/ayçiçek ya da fındık yağını nereye atıyorsun? kullandığın temizlik ürünlerinin yer altı sularına verdiği zararın bilincinde misin?

son olarak lütfen aşağıdaki sitenin direktiflerini dikkate alarak hayatınızı yeniden düzenleyin;

http://www.greenlifestylechanges.com/…nute-showers/

(10 dakika süren bir duş sırasında yaklaşık 300 lt su harcadığınızı biliyor musunuz?)

(bir kova yaklaşık olarak 9lt su alır)

(22 milyon dolar fon sağlanmış bir yardım hareketine bok atmak için yer aramak işte o sizin çok sevdiğiniz "kezban" tanımının açıklamasıdır.)

edit: akımın boku çıkana kadar ne kadar toplansa kardır. bu dünyada boku çıkmayan bir şey söyle evladım
  • türkiye'deki bağış miktarının sadece 15 bin tl olduğu kampanya.

bu durumda en iyi tespiti fox haber yapmıştır.

"yabancılar bağış, bizimkiler şov yaptı"

tek derdiniz reklam amk
  • bilal'in bir güğüm kaynar suyu tepesinden boşaltarak destek verdiği kampanya :(
  • eleştirenlere sol avuç içimden destek alarak fırlayan sağ kolumla cevap verdiğim kampanya.

als yüzünden yakın akrabasının üç yıl içinde gözlerinin önünde eriyip gittiğini, "modern tıbbın çaresiz" olduğunu görmüş bir insanım. siz, bir insanın yavaş yavaş bütün melekelerini kaybettiğini, gözlerinden başka hareket etmeyen bir yeri kalmadığını gördünüz mü? tuvalete gitmekte zorlandığında onu taşımak için komşudan yardım istediniz mi? hastalık iyice ilerlediğinde onu yatakta döndürmekte bile güçlük çektiniz mi? yatak yaralarını tedavi ettirmek için evde hastane odası kurup operasyon yapılmasını izlediniz mi? onunla konuşurken gözlerinde ölme isteğini gördünüz mü?

1800'li yıllardan beri tedavisi bulunamamış bir hastalıktan söz ediyoruz. kampanya vasıtasıyla araştırmalar için 22 milyon dolar toplandı! haberiniz var mı? bir kova suyu bir insan hayatından daha değerli bulup bık bıklayanlar kapatsın çenesini.
hesabın var mı? giriş yap