• türkiye şartlarında ben de karşıyım. çünkü mevcut iktidarın bunu ohal gibi suistimal edip, her mualifi idamla yargılaması ve insanları daha da sindirmesi oldukça korkutucu.
  • böyle bir devlet baştayken tecavüzcülerin değil,az sayıda kalmiş insanimizin idam edileceğini düşündüğümden karşı oldugum durum.
    zaten kaçmak için çoğumuz yer arıyoruz böyle birşey olursa nasıl katlanırız bilemiyorum.
  • bir insanın hayatını yok eden birisinin de hayatının yok olması gerektiğini düşünüyorum.benim babamı kasıtlı olarak öldüren birisi neden yaşamaya devam etmeli ki? fakat bu tarafsız ve adaletli bir şekilde uygulanabilecek mi?senelerce hapis yatıp,suçsuz olduğunu anlaşılınca serbest bırakılan kişiler var.ya suçsuz biri idam edilirse geri dönülmez hatanın telafisi nasıl olacak?
  • idama karşı olmak (bkz: insan olmanın geregi)dir..
  • "bir kurbanın kendisini felakete yolluyorlar diye sevinmesi büyük bir şeydir doğrusu." (kumarbaz) f. m. dostoyevski
  • size buna karşı olmanız için sadece bir cümle söyleyeceğim hala karşı degil iseniz tam bir sığırsınız kusura bakmayın.

balyoz ergenekon zamanı stv de bir yorumcu: "dua etsin bu müebbet alan komutanlar idam kalktı yoksa bunların hepsi idam edilecekti"
  • benim bu. sürekli john coffey aklıma geliyor...

adalet sağlanamadığı sürece john coffey gibi adamlar asılmaya devam eder.
  • gerçekten idamı hak edenlere karşı idam kolay bir ölüm olup işkence ile idama karşı olmadığımı söylemek isterim. bu dünyada o acımasızca aldığı yok ettiği canların acısı tek seferde çıkmamalı, o küçücük bedenlerin intikamı 1 kaç dakika sürmemelidir.
  • o zamanlar idam cezasi olsaydi idam edilecek olan ergenekonculardan bir kac sene sonra ozur dilenmedi mi, serbest birakilmadilar mi?

daha yakin gecmiste bu kadar bariz bir ornek dururken, siz simdi hangi akilla hangi yurekle idam gelsin diyorsunuz?

hazir baslamisken, su filmden su sahneyi de koyayim, ve cevireyim de:

https://www.youtube.com/watch?v=uje61d2avbc

george clooney'in canlandirdigi eyalet valisi * karaktere soruyorlar kameralar karsisinda:

-idam cezasina karsisiniz degil mi?
    - idam cezasinin bir toplum olarak bizim hakkimizda ne anlattigindan dolayi, evet karsiyim.
    -peki varsayin ki biri sizin esinizi olduru?
    -o zaman ne yapardim, bunu merak ediyorsunuz?
    -kisisel olunca durum iyice karisiyor degil mi?
    -pekala, soyle soyleyeyim: eger benim esim oldurulseydi ve katili bulsaydim, onu oldurmenin bir yolunu bulurdum.
    -yani siz kendiniz idam cezasi verirdiniz!
    -hayir, karsiliginda seve seve hapise gidecegim bir suc islemis olurdum.
    -peki neden toplumun bunu yapmasini istemiyorsunuz?
    -cunku toplum bireylerden daha iyi olmalidir. eger esimin katilini oldurursem, ben haksiz olurum.

biz toplum olarak, bireylerden, onlarin butun suc ve hatalarindan daha iyi olmakla yukumluyuz. hele ki bes sene once oldurulecek insanlardan bes sene sonra ozur dilemenin kaniksandigi toplumlarda, idam cezasi akil alir gibi degildir.
  • konjonktür gereği masumlar ölmesin diye. yaşadığımız topraklar gerçek adaletle hiç karşılaşmamış
hesabın var mı? giriş yap