• sanayi bakanlığı tarafından ikinci el satışı yapılan bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yeniden satışına yönelik yönetmelik getirileceği belirtildi.

ancak yönetmelik “yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmelik” olarak geçse de bunu kendi ikinci el cihazımızı şahıs olarak nasıl satacağımızın da düzenlemesi olabileceği görülüyor.

yönetmelik ile gelecek yenilikler ise şimdilik tam olarak anlaşılamıyor ya da nasıl uygulanacağı kestirilemiyor olsa da ilginç görünüyor. açıklamaya göre özellikle ikinci el cep telefonu modellerinde yoğun bir satış olmasına karşın bu ürünlerle ilgili yasal bir mevzuat bulunmuyor.

--- spoiler ---
    yeni dönemde tüm ikinci el ürünler artık yenilenmiş ürün olarak sayılacak denilmekte. ayrıca ikinci el ürünler için sanayi bakanlığı’ndan alınacak izin ile yenileme merkezleri kurulacak, ikinci el satışı yapılacak elektronik ürünler bu merkezlerde standartlara uygun şekilde incelenecek, tamir edilecek ve yenilenecek. ürün ancak sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak.
    --- spoiler ---

bundaki belirsizliklerden şunu çıkarabiliriz sanırım; bu merkezlere gidip satacağımız ürünleri inceletip sertifika alıp (belki de satış vergisi ödeyerek) sarı site veya letgo üzerinden satabileceğiz gibi duruyor.

kaynak: https://www.log.com.tr/…tisinda-yeni-donem-geliyor/
  • devletimizin yine bizi düşündüğü harika bir güne uyandık bugün de şükürler olsun.
  • hadi yine iyisiniz ikinci ele vergi geliyor demek oluyor bu. hiç kaçış yeriniz yok öpeceğiz sizi diyor.
    devletimizin bizi ne kadar çok sevdiğinin bir göstergesi olarak yorumluyorum ben. bize daha iyi hizmet edebilmek için bizden daha çok para istiyor.
  • yanlış anlamıyorsam "refurbished" piyasası düzenlemesidir. ya da iade süresi içinde iade edilmiş ürünlerin tekrar satışa sunulması düzenlemesidir.

yoksa kullanıcının satacağı kendine ait malın tekrar paketlenmesi vb söz konusu olamaz.
  • devletin bu konudaki çekimser ve utangaç davranışlarını anlamıyorum. emret, domalalım komple bir sik rahatla. parası neyse de verelim. böyle ufak ve şirin vergilerle vatan sevgimizi mi sınıyorsun anlamadım ki.
  • ikinci el cep telefonu demeyelim de biriktirdiği anıları olan telefon diyelim.
  • bence neyimiz var neyimiz yok devlet el koysun ve bize cep harçlığı yok yok ekmek arası peynir versin ...
    tertemiz rahat edelim...

daha ne kaldı elimizden alacağınız...

ötv
    kdv
    ötv
    vergi vergi vergi

sıktığımız boktan bile vergi alıyorsunuz yetmedi mi yediğiniz kardeşim
  • uygulama benim hoşuma gitti. ama bugün sitelerde gördüğüm yenilenmiş ürünler o dönem alındığı paraya satılıyor. satıcıya ne kadara mal olacak bilmiyorum. alıcının içi rahat olabilir ama cebi nasıl olur onu bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap