• objektif yorumlari ile gonulleri fetheden, bilgi dagarcigi ile hayran eden, yaptigi yorum ve analizler ile hayretler icinde birakan bir buyugumuz kendisi. seckinciligi savunuryor. her konusmasinda az cok dem vuruyor bu konuda. inanilmaz mantikli konusuyor ve bu ulkenin cikis kapisi olabilecek kapasitede bir elin parmagini gecmeyen insanlardan da bir tanesi ayrica. devletin yuksek kademelerinde ki insanlar bu fikirleri alip , evirip cevirip uyarlayip oturtmalari lazim artik bu ulkenin zihniyetine. boyle insanlarin var olmasi beni sevindiriyor. icimin biraz buruk oldugu noktaysa birgun herkes gibi onlarinda olecegi.. ogrenecegimiz cok sey var onlardan suandan stoklamaliyiz ulasabildigimiz arsivleri. ne olacagi hic belli olmaz.

edit: birde soyle cok guzel bir sozu var kulaklara kupe olsun: "tarihimizi bilelim ama gecmisin kinini tutmaktan cok, gelecegi daha iyi kurmak icin."
  • miting icin ezani erteletenler icin gelsin...

saygi farkli birsey...

https://www.youtube.com/watch?v=saskrdd8gww
  • ilber hocanın çok zeki, mantıklı, alanında gerçekten çok bilgili olduğu vs tartışılamaz. hatta alanı dışında da birçok konuda fikirleri, görüşleri olabilir ve haklı da olabilir... ancak öyle bir hale getirildi ki ilber hocanın her dediği doğrudur.. yok arkadaş öyle bir dünya. adamı öyle magazinsel konuma getirdiler ki futbol, siyaset, magazin ne varsa konuşturuyorlar...çok bilgilidir lakin her dediğini de mutlak doğru olarak görmemek gerek. bir insan her şeyi bilemez, her konuda söylediği doğru olamaz, her konuda uzman değildir...
  • ilber hoca tarih alaninda turkiye'nin belki de en iyisi ve kendisine gundem ile ilgili sorulan sorulari yanitliyor. pek cok konusmasini izlemis biri olarak soyleyebilirim ki ilber ortayli salt akp muhalifi degildir, ayni sekilde salt akp savunucusu da degildir. kendisine bir soru sordugunuzda bunu elindeki verilere ve gecmisteki orneklere gore aciklar, bu kadar. bu elestirmekten cok ovulmesi gereken bir bilimsel bir objektifligin gerekliligidir.

akp muhalifi kendisine suriyeli gocmenleri soruyor, kendisi bu gocmenlerin bir kisminin turkiye'ye yarar saglayabilecegini soyluyor. bunu duyan bir kesim hemen basliyor "hoca dediniz bak o da akp ci olmus"

akp savunucusu kendisine osmanlica egitimi soruyor "osmanli'da da toplumun yuzde su kadari okuma yazma biliyordu simdi bu kadar yaygara olmasi gereksiz" diyor bu sefer de bir baska kisi cikiyor "topkapi sarayinda isi bitince muhalif oldu" diyor.

turkiye'nin git gide ortadogu batakliginda daha da dibe vurmasinin belki de en onemli nedeni herkesin bir tarafi tutmasi ve o tuttugu tarafin her yaptigini dogru gormeye, onun karsisindaki her seyi de yanlis gormeye hazir buyuk bir nufusunun olmasidir. bunun belki de tek cozumu ozgur dusunceye pranga vurmayan egitim sistemi ve kendisi hakkinda yapilan elestirileri olgunlukla karsilayabilecek seviyede politikacilarin cogalmasidir.
  • bu hayattan maddi veya şöhret anlamında bir beklentisi olmadığını düşünüyorum. ama nedendir bilinmez, her zaman karnından konuşur. güncel veya sosyolojik olaylar hakkında fikirlerini asla açık açık söylemez.

bırak hocam, şu an seni eleştirenler veya seni ana akım medyaya çıkartmayacak insanlar olacaksa olsun. ne kaybedersin?

belki biz sana deli deriz, çok ileri gittin deriz ama 10 yıl sonra anlarız belki de demek istediğini.

bu arada yukarıda da belirttiğim gibi eleştiri yaptığım konu sadece güncel ve sosyolojik olaylar hakkındaki tutumu. tarihi konulara son derece septik yaklaştığını ve tartışmalı hadiselerde kesin bir yargı belirtmekten çok, farklı görüşleri anlatıp seçimi bizlere bırakmayı tercih ediyor. bu da doğru bir bilim adamı tutumudur.
  • geçende cnn türk'deyken elit sınıf hakkında söyledikleri hem inanılmaz önemliydi, hem de bizdeki nesiller boyunca değişmeyen eğitim sorununun varlığını iyi açıkladı.

söylediklerini ben şu şekilde bağladım: elit sınıf toplumun birçok alanında hakim sınıftır. patrondur. mal mülk arazi sahibidir. para ondadır, parayı yöneten kesim odur. ülkenin en iyi imkanlarından ilk (ve en çok) o faydalanır. aynı zamanda bu sınıf ülkenin en üst konumlarında kalıcı olarak söz sahibidir.

ağırlıklı olarak aşağı sınıf, kısmen de orta sınıf bu elit sınıfın ihtiyaçlarını karşılar. çöpünü temizler, garsonluk yapar, evini iş yerini korur, vb.

elit sınıf, 2. paragraftaki etmenlerden dolayı orta ve alt sınıfın eğitim görmesini, dil öğrenmesini, kendine ev bark aldıracak türde para kazanmasına vesile olacak şekilde eğitimli (mimar, mühendis, doktor vb) bir birey olmasını istemez. çünkü bunu yaparsa 1- kendi konumunu alttan gelecek yeni insanlarla paylaşmak zorunda kalacaktır 2- kendi ihtiyaçlarını giderecek kesimin sosyo ekonomik seviyesi yükselmese bile eğitim seviyesi yükselecek, haliyle olaylara bakış açısı değişecektir 3- bu sınıfın hayat değeri, yani kazanması gereken para artacaktır. daha bir çok şey de eklenebilir.

ilber ortaylı birebir bunları anlatmadı tabii. ama söylediği şeylerin devamı buraya geliyordu.

bunların hiçbirinin olmaması için eğitim sistemimiz yıllar geçse bile aynı kalır. 12 yıl eğitim bile görse birisi adam gibi ingilizce öğrenemez. okuma alışkanlığı edinemez. sosyo ekonomik sınıf atlamasına yardımcı olacak donanımları olmaz. felsefe, bilim, tarih vb nedir bilmeden ömrünü geçirir. ha, eğitim sistemini elit sınıf böyle tutuyor ya da engellemeye çalışıyor demiyorum. daha ziyade, bu konuda böyle bir önceliğinin ya da arzusunun olmaması anlaşılabilir bir şey demeye çalışıyorum.
  • topkapı sarayı'nın imara açılması hususunda nasıl bir tavır sergileyeceğini aşırı merak ettiğim hoca.
    kendisinden bi dava bekleriz artık.
  • levent gültekin, kendisini ırkçılık yapmakla suçlamış.
    konu: 25 eylül 2017 kürdistan referandumu
    https://www.youtube.com/watch?v=8wm5ni5xnhw&t=8s
    vidyonun ilgili bölümleri: 11:51, 18:00, 34:10

gültekin'in konuşmasında geçen "kerkük’te türkçe evlere mi hapsolacak?" adlı ortaylı yazısı http://www.hurriyet.com.tr/…-mi-hapsolacak-40407109

ayrıca (bkz: #18103442)
  • levent gültekin gibi bir şahsın kendisi hakkında yorum dahi yapamaması gereken tarihçi.
  • bu ülkeye hizmet etmiş en iyi tarihçidir. türkiyenin haketmediği kadar zeki ve akıllı bir insan. saygı duyun.
hesabın var mı? giriş yap