lairocse

  • 13425
  • 128
  • 36
  • 2
  • bugün

ceren damar

"sınav yapan hocalar gidip sınıfta 50 dakika durmazlar da araştırma görevlilerini "gözetmen" olarak görevlendirirler. herhangi bir olayda "gözetmen" ile öğrenci karşı karşıya gelir.
araştırma görevlilerine verilen "polis" rolü, onların öğrencilerle iyi ilişkiler kurmalarını engeller. öğrenci ise sınavda dersin hocası olmayan gözetmenlerle muhatap olur. karşılıklı bir yanlışlık.

araştırma görevlileri, "allame" hocaların sınavlarında gözetmenliğe zorlanmamalı, artık.

özellikle eğitilemeyen lümpen öğrenciler, otorite olarak gördükleri hocaya değil, "aşağı" saydıkları araştırma görevlisine yönelirler. tipik faşist-sağcı kafa işte. üniversiteler "kurtlar vadisi", "söz", "savaşçı" vd. zekâsı taşıyan bir sürü lümpenle dolu. bir şeyler öğrendiklerinde muktedir olmayacaklarını biliyorlar. onları "güçlü" kılan şey, düşük zekâları ve cehaletleri. özünde korkak oldukları için daha savunmasız saydıkları kadın akademisyenleri hedef alıyorlar. üniversiteler herkes için, ama özellikle kadın akademisyenler için bir cehennemden farksızdır.

öğrenciyken eylemlerde "üniversiteler kışla değildir" gibi sloganlar atardık. ne yalan söyleyeyim, bana inandırıcı gelmezdi pek. sonra akademisyen olunca "kışla" benzetmesinin çok hafif kaldığını fark ettim. üniversite dediğin şey bir tür garnizon, karakol ya da hapishane. maillerin okunur, telefonların dinlenir, derslerin kaydedilir, özel güvenlikçiler derse girip girmediğini kontrol eder, yönetimdeki denyolar sürekli hakkında rapor tutar filan. öğrenciye vermekle mükellef olduğun bilgi yerine kpss'ye yönelik ders anlatmalısın. üniversiteler dört yıllık dershanedir artık.

özel üniversiteler daha da beter. öğrenci müşteridir böyle üniversitelerde. sınıfa değil de restorana girmiş gibi davranırlar, büyük ölçüde. ortalık böyle cikslerle doludur. hocalara kendi çalışanları gibi bakarlar. dünyanın yuvarlak olduğunu öğrenmeden mezun olanları çoktur. burslu öğrencilerin hafif demokrat olmaları bu hıyarları çıldırtır. okul içinde racon keserek sürüler halinde dolaşırlar. işte bu heriflerden biri bir cana kıydı, bugün.

bu aşağılık yaratık, ceren damar'ı önce dövmüş, sonra bıçaklamış, sonra da kurşunlamış. tek bir insanın bulunmadığı bir yerde gerçekleşmesi zor olan bu vahşet, avm'ye benzeyen bir üniversitede gerçekleşmiş.

kalkıp bu vesile ile bu kadar tespit yapmak saçma aslında. kimseyi bu vahşetten koruyamıyoruz işte. vahşet muktedirdir.

yakınlarına sabır diliyorum.

(selim temo)"

devamını okuyayım »