• ilber ortaylının "orhan pamuk okumayın çünkü türkçe bilmiyor" demek istediğni sanmıyorum. okumayın demesinin edeni, belki nobel almasının?! nedeni olabilir (mi kiiii?)
  • çok haklıdır çok büyütülmesi gereken yazarlardan değil :)
  • adamlar ilber ortaylı'nın yazdığı kitapları inceleyip anlatım bozukluklarını tespit edip ortaya koyarsa ne olacak peki?

aynı video'da elif şafak'ın türkçe bilmediğini de söylemiş ilber ortaylı hocamız, ama ben linki paylaşıyorum: elif şafak ile röportaj

'türkçe bilmek' hususu da müphem kalmış biraz sanırım...
    edit: 'türkçe bilmek'ten kasıt en az 300 sahifelik türkçe dilinde yazılmış bir edebi yapıt meydana getirebilmekmiş. üzgünüm, maalesef ki %99.98'imiz türkçe bilmiyormuş.
  • orhan pamuk'un ingilizce düşünülüp türkçe yazılan eserleri mevcut. bu mecrada orhan pamuk romanlarındaki anlatım bozuklukları birkaç kere tartışılmıştı.

yine de okumamak için bir sebep değil. kara kitap, benim adım kırmızı çok güzel romanlardı. zaten ne kadar eleştirseniz de pek alternatifi yok. türkçe romanı kimden okuyacağız?
  • çalıntı romanlara sahip bi vatan haini için az bile söylemiş

edit: iki alt girdiyi kısıtlı türkçesiyle yazmaya çalışmış crpytical n*ckname'ine sahip embesil'e yazdığım cevap niteliğindeki girdimi habersiz silen eksisozluk moderasyonuna canı gönülden küfürlerimi iletiyorum
  • orhan pamuk bir projedir. bilen bilir. ilber hoca benden önce yazan yazarın dediklerini diyemeyeceğinden kibarca başka bir yolla söylemiş.
  • okuyup anlayamadığından kaynaklanan durumdur. malın biri de vatan haini demiş pamuk'a, %90 ona buna vatan haini diyen milliyetçi bir embesildir. velhasıl, ortaylı disiplini olan tarih dışında dikkate alınacak bir adam değildir, alanı dışında konuşamaz mı? tabii ki konuşabilir ama dediğim gibi dikkate değer fikirleri yoktur. gidip insanlara "ölmeden önce yapılması gereken 10 şey" minvalinde kişisel gelişim kitapları yazsın, edebiyattan uzak dursun.

edit: henüz entelektüel kelimesini bile doğru yazamayan aynı milliyetçi embesil "adam makaleleri ve kitapları dünyada en fazla alıntıya sahip türk akademisyenlerden" demiş. kesin atıf alan bu makaleleri ve kitapları "sözünün dikkate değer olduğu tek alan olan tarih değil," atıp tuttuğu edebiyat kuramı, edebiyat eleştirisi ve edebiyat tarihi alanındadır zaten değil mi embesil? bunlardan hiç sekmez, milliyetçidir sağa sola vatan haini der ama dilini düzgün konuşmayı, yazmayı beceremez. okuduğunu anlayamaz, anladığını yorumlayamaz (mesela tarih dışında sözü dikkate alınmamalıdır cevabıma "adamın makaleleri ve kitapları en fazla alıntıya sahip" falan diyor. okuduğunu da anlayamıyor embesil).

milliyetçi embesiller tarafından hedef gösterilmemesi adına nickini yazmayacağım bir yazar, "tarih alanında da zaman zaman taraf olmanın dozunu kaçırır. bu denli ünlü değilken pek çok çevrede mhp'nin kadrolu tarihçisi olarak anılırdı," yorumunu yapmış, tarih literatürünü çok bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim; ancak şunu söyleyebilirim ilber ortaylı benim okuduğum okulun tarih bölümünde okutulan tarihçilerden biri değildir. bu yazarın yorumuyla birlikte düşünecek olursak, insanları ilahlaştırmayın (gerçi kime anlatıyoruz, milliyetçi salakların hepsinin buna temayülü var zaten)

edit2: wild beast isimli yazar, ilber ortaylı'nın atıf sayısının oldukça düşük olduğunu söyledi, emrah safa gürkan'ın bile daha fazlaymış, teşekkür ediyorum bilgi için. dolayısıyla blapennickli embesilin söylediği bu bilgi de yanlışmış.

edit3: ekşi sözlük moderasyonu şaşırtıcı bir şekilde "blapen" nickli yazarın saçmalıklarla dolu entrysini silerek beni şaşırtmıştır. ilk defa kaynak olmadan bol keseden sallayan, türkçe yazmayı beceremeyen ama buna rağmen milliyetçi geçinen bir salağın yazdıklarına hak ettiği "sıçmık" muamelesi yapılmış, takdir ettim.
  • kibir cümlesidir.

ilber'in kitapları kaç tane editörün elinden geçiyordur allah bilir. ayrıca orhana hain diyenler ilber'in sayısız pensilvanya ziyareti ve fetullahın elini bilmem kaç kere öpüşünü kendi ağzından dinlesin. internet elinizin altında.
  • tipik bir "kendine uymayanı yok ya da yanlış sayma" değerlendirmesi.
  • nobeli niye ve hangi açıklamadan sonra aldığı malum. sırf bunu eleştirse yeterdi. zaten kaliteli yazar sayımız çok çok az. yapma ilber hoca.
311 entry daha
hesabın var mı? giriş yap