• 4 ay yaşadığım bir zaman diliminde her sabah denize girip çıkan kedisiyle karşılaştım,yolda hiç tanımadığım,elindeki koca leğene bahçesinden topladığı incirleri hiç tanımadığı benim cebime sıkıştıran insanını tanıdım,bozukluğu olmadığı için parayı bozamayıp hadi koş koş sizinkiler gidiyo sonra verirsin yarın verirsin seneye verirsin diyen bakkalıyla bağ kurdum,sabahın köründe evlerinin kapılarını açıp istediğin gibi gir çık bak tuvalet-mutfak orda diyen teyzelerini gördüm..kısaca insan nedir onu anladım ben orda.az kaldı hayatın güneye doğru gitmesine.
  • izmir'den çeşme'ye gitmek icin otobani degil de eski yolu kullanirsaniz urla'dan sonra koylerin icinden gecerek ulasacaginiz, super manzaralara, koy evlerinin muthis dokusuna doyacaginiz kucucuk köy. soyle bir icinde dolasin, denize tepeden bakan cafelerden birinde birseyler yiyin, icin. koyde yasayan bir amcanin, kendisi o meshur dizi cekiminde kullanilan evlerden birinin sahibiymis *, kendi bahcesinden topladigi bardacık incirinden alin. cesme'ye dogru guzel manzaralarla yolunuza devam edin. koy kadinlari kendi yaptiklari recellerden, enginar konservelerinden satiyorlar her kose basinda. denedim, onereyim, erythrai kazi alanina ve denize tepeden bakan turkuaz cafe'de sakizli muhallebi kesin yiyin.
  • belki de dünyanın en dar ama trafik açısından en işlek meydanına sahip kasaba.
    her geçişte ha şimdi tıkanacak veya araçlar sıkışacak derim ama bir kere bile böyle bir şey olmadı.
    adını kırmızı anlamına gelen erithrai'den alır. birinci derece sit alanıdır, bunun nedeni yedi liman şehrinden biridir. yolun devamında bulunan artık harap hale gelen yel değirmenlerinden hemen deniz dibine bakarsanız taşlardan kalan liman inşasını görebilirsiniz. geçmiş yıllarda beldenin taşınması söz konusu olmuş hatta devlet yer göstermesine rağmen kimse oralı olmamıştır. tüm evlerin yukarıda bulunan antik kentin taşlarından yapıldığını anlamanız yaklaşık beş dakikanızı alır. buradaki yerli halkta gelenek olarak evi olmayana kız vermezler ama sit nedeniyle çivi dahi çakılamadığı için problem vardır iskan konusunda. bildiğim kadarıyla ne denizde ne de karada herhangi bir arkeolojik çalışma yok, yıllardır tel örgü ile çevrili bir sürü alan vardır.
    ayrıca buradan vaktiniz varsa enginar zamanı barbaros köyü yoluna sapın bir de rotanızı o şekilde yapın.
    denizi biraz sığ ve bataktır ayrıca durmayan bir rüzgara sahiptir.
    ve son olarak tam dönemeçteki sur cafe ne kadar salaş olsada yıllardan beri en kalabalık yerdir, cafe dediğime bakmayın bardır aslında.
  • kiyisindan rahatlikla denize girilebilecek sirin kucuk sessiz sedasiz koy. denize girerken dikkat etmeniz gereken en onemli sey, sag ayagimin altina imza atan deniz kestaneleri. bol miktarda bulunuz bunlardan ancak dedigim gibi dikkatli olduktan sonra hic birsey olmaz. denizin icinde bol bol rengarenk balik gormeniz hatta sansiniz varsa elinizle bile yakalamaniz mumkundur.

tarihi olarak sahane yerlere sahiptir bu koy. yukseklere cikildigi taktirde bilmem kac yuz yillik bir anfitiyatro, daha yukseklere cikildigi zaman yine ayni bilmem kac yuzyillik bir kilise gorulebilir. ancak klasik olarak bizim turk okuzlugunu oralardada gorebilirsiniz. ortaligi bok goturuyor. bir zamanlar birileri restorasyon yapacaz diye gelip birseyler aramiz ve gitmis bu cok asikar. tarihi eser meraklilari gidip gorebilirler hatta denizin icinde bile sutun vs gormek mumkun.

zeki müren adası koyun ayri bir havasi. hic bir esprisi yok adanin ancak denizin ortasinda yurunerek gidilebilen sirincik bir ada. koyun icinde bulunan jandarma karakolu ise ayri bir guven unsuru.

bitki ortusu olarak baktiginizda eger zamanini yakalayabilirseniz gozunuzun alabildigine enginar tarlalari ve bol bol zeytin tarlasi gormek mumkundur.

ama herseye ragmen bildigin köy o ayr mevzu.
  • otel erythrai dısında kalacak az sayıda yer bulunan, deniz kenarı köyü. cesme'ye 22 kilometre uzaklıkta. yazın havasının cok sıcak olmayısı manzaranın ve yemeklerin tadını cıkarmakta buyuk etken.
  • deniz kenarina yakin karavandan bozma mini lokantalari ile raki balik keyfini oldukca hesapli bir sekilde yasamanizi saglayan,cesmenin vicik vicik insan kaynayan pisliginden uzakta,sessiz sakin bir tatil icin ideal bir yer olan güzel belde.
  • çesmenin gitmesi en zor kösesi büyük ihtimalle. yolu bozuk ve dar fakat süper ralli hissi veriyor. ayrica ildir veya ildiri -hangisi dogru ise- köyünün hemen yukarisinda gayet kocaman bir antik kent olan erythrai var ve bu kenti gezmesi tepedeki manzara sayesinde gayet keyifli. ilicaya 16 km olan uzaklik yol kosullari sayesinde yarim saat kadar vakit aliyor. kissadan hisse, güzel, sirin, sakin bir beldesi cesmenin.
  • tarihi anfitiyatrosundan geçerek kilise yıkıntılarının olduğu tepeye tırmanırsanız, deniz, koy ve adalar'dan oluşan eşsiz manzarasını doya doya seyredebileceğiniz bir ege köyüdür.
  • sahile doğru baktığında kendi cumhuriyetini ilan etmiş, yalnız zeytin ağacıdır ıldırı. sanki birisinin yukardan serpmiş gibi duran taş adalardır ıldırı.

akşam bir güneş batar, tam da o zeytin ağacının üstünde; zeytin ağacının cumhuriyetinde darbe yapılıyor zannedersin.
    güneş hiç zeytin ağacından batar mı?
  • hayatımda gördüğüm en güzel sahil kasabası. karşınıza sakız adası'nı alır, muhteşem bir günbatımı izlersiniz. yazın ortasında donuyorum diyebileceğiniz kadar serin olur geceleri. el değmemiş, doğallığını koruyan nadir yerlerden biridir.
hesabın var mı? giriş yap