• bu saatte keşke görmeseydim dediğim başlık.

gidemem'den başladım ah sensiz'de takılıp kaldım. içime öküz oturdu yine.
  • “güneş küsmüş şavkımıyor ah sensiz” tekrar tekrar başa sarıp dinlenesi parça. en sevdiğim parçası.

https://m.youtube.com/watch?v=edrslhcvdk0
    (bkz: sensiz)
  • köleler ve kilitler ile fena şekilde göstermiştir kendini. düzenleme, ilkay'ın tarzı vs. tom waits joan baez karışımı yeni bir süreci mi perdeliyor acaba?
  • başı biraz belada olan güzel sesli ablamız.

https://twitter.com/…tatus/1202217177258119170?s=19
  • neşet ertaş'ın müsade isteyerek ceketini çıkarmasındaki nahif bir yapı var kadında.hayranlıkla dinlerken arada yaptığı konuşmalarında ne kadar nazik bir hanımefendi olduğunu gösterdi bana.sanatçıya yakışır üslubu mükemmeldi.
  • tehdit edildiğini söyleyen sanatçı. bu kadını da kaybetmeyelim lütfen..
  • benim gibi muhafazakar bir yerde büyümüş insanlar için yasaklı isimlerden birisidir ilkay akkaya. ahmet kayagibi gizli gizli dinlenecek kadar öfkeli değil veya grup yorum ve kardeş türküler gibi dinlenmesi teklif bile edilemeyecek kadar suçlu da değil ama o goministi niye dinliyorsun la denilecek sınıftaydı kendisi. amed diyordu diyabakır'a, cinayet diyordu sivas da yaşananlara, katil diyordu çevremdeki bütün insanlara. eee böyle diyince dinlemiyorduk biz de ne şarkılarını ne de demeçlerini.

sonra büyümeye başladık, kominizm'i okuduk, sosyalizme baktık, kapitalizmi tanıdık, diktatörler gördük o zaman anladık ki önce bizden olanlar değil önce insan olanlar diyormuş ilkay akkaya. insan gibi yaşamak, yaşatmak istiyormuş sadece.

ikram edilen çayı oligarşinin çayını içmem diye reddetmektense vallah oligarşinin değil ben kendim demledim diyen adamla kahkaha atıyormuş ilkay akkaya. saçma sapan bir nedenle alındığı göz altında memurun istediği sivas ellerinde sazım çalınır türküsünü en yüreğinde hissederek okuyormuş ilkay akkaya. oligarşinin köpeği faşistlere beleş konser veriyormuş*.

ilk kez canlı dinlediğimde ben asi bir ergen o grup kızılırmak solistiydi. son dinlediğimde ben artık yorulmuş, hiçbir şey yapmak istemeyen, bilinmezliklerle dolu bir insanken o yine bıraktığımız gibi mütevazi, güler yüzlü, parıl parıl parlayan bir sanatçıydı.

seni dinlemek her zaman için büyük bir keyif, seni canlı dinlemek bu saçma dönemin en büyük şanslarından birisiydi. türkülerin, bestelerin, sesin ve güzelim yüreğinle çok yaşa, denk gelir okursan falan çok seviliyorsun abla.
  • türkiye'deki en iyi kadın seslerden biridir.
  • ilkay akkaya gençliktir; yaşıtların tarkanla şıkıdımlarken sana dünyada şıkıdımlayamayanların varlığını hatırlatan.

ilkay akkaya hayal kırıklığıdır; harçlığınla konser biletini aldığın grup elemanlarını polisin yaka paça götürülüşünü seyrettiğin, valiliğin her seferinde iptal ettiği konserler veren.

ilkay akkaya hüzündür; emek verip boşa gittiğini görünce seni yoklayan, temmuz ortasında hazan yaşatan.

buğday tanesidir; kar altında kalan, yine onun sularıyla yeşermeyi bekleyen.

*tüm hakları iç dökümümde saklıdır.

dün akşamki konser için hasseten tebrik ettiklerim: önder tunç, erdi aslan.
  • en sevdiğim şarkıcılardan... sevgiler ilkay akkaya...

https://www.youtube.com/…dtqyvnh_0ly4&start_radio=1
hesabın var mı? giriş yap