• http://www.cumhuriyet.com.tr/…asagi_belgelendi.html başakşehir'deki bir inşaat şantiyesinde kürt işçilerin kendi aralarında 'kürtçe' konuşması yasaklandı. ana firma, taşerona gönderdiği uyarı yazısında, "şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşması diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" ifadelerine yer vermiş. sardık yine başa.
  • benim doktora sınıfında yabancı arkadaşlar vs vardı , bazen türkler kendi aramızda türkçe konuşmaya geçtiğimizde bunlar bizi only english please diye uyarırdı , cumhuriyetten bunu doktorada türkçe konuşmaya yasak diye haber yapmasını istiyorum lütfen.

edit: özelden seviyesiz sekilde mesaj atanlar , hakaret edenler , mesrebinize munasip davraniyorsunuz , hepsini aynen iade ediyorum size.
  • iki taraf da gereksiz zorluyor. kürt kardeşim, senin dilini kültürünü varlığını istemiyorlar işte anla artık bunu. işveren, taşeronlarını ve ekiplerini türklerden kur kardeşim sen de.
  • evet yasak olmalıdır. aralarında ingilizce ya da sanskritçe bile konuşsalar o da yasaklanmalıdır. hele bir de aralarında kendi dillerinde konuşup etrafa bakıp gülüyorlarsa mesela, nasıl hissedeceğinizi düşünün. doğru bir karar. hemen faşizme vurmayın.
  • topluluk içindeyken özel durumlar dışında, tabii o dil de biliniyorsa, o topluluğun dili dışında bir dilde konuşmak ayıptır. bunun türkçesi, kürtçesi, ingilizcesi yok. insanlar gözlerinin önünde anlamadıkları şeylerin konuşulmasından hazzetmez. buradan faşizm çıkmaz, üzgünüm.
  • aralarında kürtçe konuşarak, kürtçe bilmeyen mühendis vs gibi kişilere hakaret edebiliyorlar.
    firma yetkilileri inşaata geldiğinde, kürtlerin türkçe bildikleri halde karşı taraf anlamasın diye kürtçe konuşup, konuştuğunu gizleme amaçları terbiyesizliktir. ülkemizde herkes istediğini konuşmakta özgür, ancak görgüsüzlük mü diyelim ne diyelim bilmiyorum bu başka bir şey.

ben böyle bir olaya bizzat şahit oldum, otobüste bir kıza yer verdim, arkadan kürdonun biri arkadaşına kürtçe bir şey söyledi ve onlar zaten biliyorsunuz bağırarak konuşuyorlar neyse, daha önceki konuşmalarını da duymuştum bunlar türkçe biliyorlardı, peki neden o an kürtçe konuşmuşlardı? aradan 2 dakika geçmedi kendince düşük yani duymadığımı sandığı ses tonuyla aaaa centilmen erkek mala bak dedi; o şiveyi bilirsiniz ve o şiveyle söyledi.

tabi ki 2 gram aklı olan insanları bibime takmıyorum. iyiki yasaklamışlar, bu iletiden sonra olayı ırkçılığa çeken herkesin ebesini halaya kaldırayım.
  • haberi gördüm. ekşiye geldim içimi dökmek için.
    ya bu nasıl faşistliktir arkadaş. işçi adama sen nasıl böyle bir faşistlik yaparsın. bugün inşaat sektörü bu adamlar sayesinde ayakta. sen gelip dillerini mi yasaklıyorsun senin işini yolunda yürüten adamların. ne zaman bitecek bu faşizm ..bitecekse bitsin amk. biz böyle haberler okumaktan yorulduk artık.
  • iki şey artık öğrenilmeli
    1-kürtçe lazca bla bla dillerde konuşulmasından rahatsız olmamayı
    2-bu dili konuşan insanların dili bilmeyenler arasında bu dili kullanmamayı bir görgü kuralı olarak benimsemesi
  • taşlanma pahasına savunduğum yasak. burada eminim aman faşizm aman eziliyor diyecek binlerce insan vardır ama öyle değil güzel kardeşim. şantiyede adam arkadaşıyla konuşurken hem de senin yanında sana ana bacı küfretsin o zaman işine geliyorsa. o kadar geniş mezhebin varsa gel şantiyede misafir edelim seni. konuştuğu ingilizce de olsa yasaklansın. öbür türlü gerçekten rahatsız edici.
  • iş düzeni için istenen bir uygulama çok abartmaya gerek yok
hesabın var mı? giriş yap