şükela:  tümü | bugün
 • insan beyni bir şeyi düşünmeden 7 sn önce o şey hakkında beyin aktive olmaktaymış. bu sorudan önce özgür irade kavramı sorgulanmalı bence.
  tamam, bir şeyi isteyebiliriz ama istemeyi isteyebilir miyiz?

  (bkz: empati)
 • genlerin perspektifinden cevabı evet olan soru.
 • #78010741

  konu ile alakalı cevabımı yukarıdaki entry’de dillendirdiğim soru cümlesi.
 • kesinlikle hepimiz birer robotuz.bundan yana şüphem yok.şöyle dusunun bugün yapay zekadan bahsederken en çok neden korkuyoruz ? cok zeki olup bizi yok etmelerinden değil mi ? .yaratici bizi yaratirken işler kontrolden cikmasin diye ölümlu yaratmiş.herseyi hemen ögrenemiyoruz.ınsanligin gelisimi nesilden nesile devam ediyor.buda yavas yavas ilermesine sebep oluyor.kendi elektrigimizi kendimiz üretiyoruz.damarlarimiz kablolarimiz olarak işlev göruyor.yüzyillar gecmis olmasina rağmen hala vücudumuzu tam olarak çözebilmiş degiliz.hala cevabi beklenen yüzlerce soru mevcut.insanlar bir robot olduğu icin bu onlari kontrol edilebilir kiliyor.buda aslinda hepimizin tek bir noktadan kontrol edilebilecegi anlamina geliyor.diger taraftan şöylede düşünülebilir.bir robot baska bir robotu hackleyebilir.gercekten bu işin gidebillecegi noktalar inanilmaz ve ürkütü.insanlarin varliginin yaratici icin neye hizmet ettigini anlamak icin yaraticiyida tanimak gerekir.dogadaki tum canlilarin ortak ozelliklerinden hareketle yaraticinin da iki gözü var ve kulaklari mevcut.bu bence elimizdeki en somut bilgi.çünkü kim olursak olalim yaraticagimiz şeye etrafimizdan , kendimizden aldigimiz ilhamı katariz.ınsanlarin robot uretmesi gibi bisey,(lütfen kimse gözu olmayan yada kulagi olmayan hayvanlardan bahsetmesin genel dusunuyorum ).geri kalan şekli icin yuzlerce tahmin yapilabilir.yaratici tek midir yada bir uygarlik midir sorusu muamma. ancak hem dunyadaki canlilarin dizayni hem evrenin işleyisine baktigimizda birden cok oldugunu dusunuyorum.diger bir soru yaraticilarimiz da bizim gibi robot mu yoksa degil mi ?bizi yaratanlar , yaraticilari yaratanlar vs. bu durum böyle gidiyor olabilir.
 • gözlemleyebildiğimiz tüm evreni düşününce bu yaptığınız genellemelerin hepsi çöküyor. biz özel kalıyoruz. özellikle üst entrydeki yaratıcıdaki göz kulak tespiti bana saçma geldi.

  mesela daha somut bilgiler mevcut. sürtünmesiz ortamda osurarak istediğin yere seyahat edebilirsin. elimizdeki bu somut bilgiden yola çıkarsak daha mantıklı çıkarımlar yapabiliriz.