şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her şey daha hızlı yaşamak için. son sürat. öyle ki nasıl yaşadığını dahi anlayamadan geçip gidecek bir hız. bir an olsun sessizlikten ve boşluktan ürkmek, düşünmekten korkmak ve hemen sıkılmak. dayanamamak. yemeğini anında önünde bulup hızlıca tüketmek. ilgiye olan ihtiyacı anında sosyal medyadan gidermek. aklına gelenleri biran önce iletme kaygısına düşmek, daha hızlı bilgiye sahip olmak, daha hızlı gideceğin yere ulaşmak, daha hızlı her şeyi tüketmek ve tüm bunları yaparken yaşamayı ihmal etmek.

  hep daha iyisine bakarken ve bu yüzyılda artık eskisine göre her şey farklılaşmışken insani zaaflar değişmemiş halde. ve insan, bu hız karşısında başı dönüp, midesi bulanırken istediği tek şeyin sadece daha fazla hız olduğuna inanıyor.
 • bu insanoğlunun beyninin gelişmesiyle de doğru orantılı. öyle karmaşık bir beynimiz var, ancak yine de dünya tarihiyle birlikte öyle gelişmiş ve gelişmeye de devam ediyor ki, bugün insan beyni, insan yaşantısına -kimi zaman- ayak uyduramıyor. beynin hızına ulaşmak için yaşantımızı da hızlandırıyoruz ve bu gerçekten de ürkütücü - fakat aksi yönde ne yapabiliriz ki? eğer bilgiye önem veren biriyseniz, emin olun yaşamınız boyunca edinebileceğiniz bilgiler, dünya üzerindeki toplam bilginin %5-10'u kadar falan olacak. hem bilginin ulaşılabilirliği, hem de insan beyninin kendini bu bilgiye adapte edebilmesi açısından. bizden sonraki ırk olacak olan cyborg'lar (insan-robot karışımı ırk) bu tarz bilgileri daha fazla üretip daha fazlasını saklayabilecek, çünkü elektronik bir yardım elde etmiş olacağız. böyle bir yardım olmadan, hayatımızı ne kadar hızlandırsak da, yeteri kadar bilgiyi edinemiyoruz. günlük 2-3 saatlik uykuyla devamlı olarak bilgi bombardımanına maruz kalsanız bile yetmiyor. tabii bir de şu mesele var; dünya üzerindeki bilginin ne kadarını bilmek/öğrenmek istiyoruz? daha dünya üzerinde keşfedilmeyi bekleyen bölgeler ve türler bile var.

  vesaire vesaire...
 • çok hızlı olunması gerekmez aslında.
  orta bir hızla yaşanabilir.

  hızlanacaksa, yapay zeka'nın gelişimi hızlansın.