• özellikle maaş sorulduğu zaman rahatsızlık duyanlardanım. maaşı söyleyince sırasıyla ; ne kadar kira verdiğin, birikim yapabiliyor musun? gibi sorularla devam ederler.
    bunlar neden kafalarına takılıyor anlamıyorum. ortama girip selam verdiğin an ; maaşını, işini, kiranı, kredi ödemeni söylemek durumunda bırakıyorlar.
    kimsenin maddi durumunu, kendi söylemek istemediği sürece sormuyorum. akrabaları geçtim, tanışma cümleleri de bunlardan ibaret. zaten tanışmaya bunlarla başlayan biriyle pek bir yere de varılmaz.
  • sana ne bana yetiyor diye cevapladıgım bir soru.
  • gayet doğal bulduğum eylem. şayet yanıtlamıyorsa zorlanmamalıdır.
  • öküzlüktür. başka bir açıklaması yok.
  • hayat standartlari kiyaslamasadir. o kadar suredir yurt disindayim, bir suru de arkadasim var. bir tanesi de "haci kac para aliyorsun" diye sormadi. bir ıran ve bir turk arkadasim var, sadece ikisi bana bu soruyu sordu. muhtemelen bizim topraklarin insanlarina ozgu bir merak konusudur.
  • 'naaşını' sormaktan iyidir.
  • ayni ya da benzer sektörde olup ancak farkli sirketlerde calisan insanlarin kesinlikle yapmasi gereken davranis.

piyasadaki degerinizi bilmek size daha iyi pazarlik kozu verdigi gibi, sektör, sirket degisimi gibi konularda geleceginizi daha iyi planlamaniza yardimci olur.

"maas sormak ayiptir" önyargisindan cikmazsaniz patronlar daha cok sömürür sizi. emin olun o patronlariniz sizin ve kendilerinin is piyasasindaki degerini sizden daha iyi biliyor.
  • mantikli olan yeri vardir mantiksiz olan yeri vardir.

ornegin:
    yurtdisinda yasiyosunuzdur; sizinle alakasiz meslegi yapan turkiye'de yasayan bi akrabaniz maasinizi sorarsa ve burda maasinizi sordugu anda; turk lirasiylan kac aliyon yegen? seklinde soruyosa bilin ki; orda, vay amua koyam ne zenginsin lan anlayisi cikacagi icin bu soru mantiksizdir. ayni sekilde; istanbul'da yasayan birinin maasini da yozgatta yasayan alakasiz bir adam soruyorsa bu da mantiksizdir.

cunku o maasi ogrense/ogrenmese eline gececek bir ise yarayan bilgi olmayacak.

ama atiyorum, istanbul'daki endustri muhendisi, izmir'deki endustri muhendisine maasini soruyorsa; burda mantiksiz birsey yoktur. alim gucu farkina oranlayip belki izmir'e tasinmayi veya izmir'deki istanbul'a tasinmayi dusunebilir.

ayni sekilde ayni sirketteki birisi maasinizi soruyorsa yine mantiksiz birsey yoktur. zira, o sahis, bu sefer sizin maasinizi bilerek; o yilki zammini begenip/begenmemezlik yapabilir; veya baska sirkete gecerken sizin maasinizi referans alip; daha yuksek bir maasa calisabilir. bunlar gayet mantikli sorular.

benim kisisel gorusum, mantikli olan soru cercevesinde her zaman acigimdir. zira gunumuzun kolelik sisteminde, maaslari ne kadar acik tartisirsak, toplam olarak biz kolelerin alacagi maas daha fazla artacaktir. hic bir patron, ulan ben ayse'ye mehmetten cok maas veriyorum, ayse'nin maasini kisayimda mehmete vereyim demez.
hesabın var mı? giriş yap