hosvelkam

  • 3071
  • 33
  • 11
  • 1
  • bugün

fiat 500x

şahsi deneyimlerimi içeren test sürüşü yazıma aşağıdan ulaşılabilecek olan italyan menşeli fiat modelidir.

bir önceki günden randevu alarak zincirlikuyu birmot bayisinde kullandığım 4x2 120bg otomatik vites crossplus donanımlı versiyonu için aşağıdaki izlenimleri edindim. (15 aralık 2015)

araç hormonlu bir fiat 500'den çok öte. bayağı hoş bir crossover olarak duruyor. yanında üretim bandı kardeşliği yaşadığı jeep renegade duruyordu ve bir tanesi köşeli hatları ile ön plana çıkarken (jeep renegade) diğeri yuvarlak hatları ile göz dolduruyordu. yanyana dururlarken aklımda beliren imge jeep renegade için german shephard, fiat 500x için golden retriever idi.

ancak iş kullanmaya gelince değişti.

öncelikle dışarıdan başlayalım. kapıları büyük ve geniş. kapılar cebinizde anahtar var ise kola elinizi yerleştirdiğinizde sensörler ile algılayıp kapıyı açıyor. en yüksek donanım paketi ve deri paketi koltukları ile içi çok şık duruyor. fiat 500x 'in kapısını açtığınız anda jeep renegade ile aralarındaki ayrım hemen göze çarpıyor. elektrikli ve ısıtmalı koltuklar. ayrıca yine elektrikli bel desteği bu paket ile gelmekte. şahsi kanaatimce artık standart olması gereken bu teknoloji jeep renegade üzerinde opsiyon olarak dahi alınamaz iken fiat 500x bunu sunuyor.

yine kardeşi jeep renegade'te olmayan ve alınamayan direksiyondan vites değiştirme kulakları metal hissi ile size merhaba diyor.

deri koltuklar ilk başta bana döşemecinin elinde son kalan parça derinin kaplanmış hali gibi gözükse de aslında arazi koşullarına uygun su geçirmeyen ve dayanıklı bir malzemenin sonucu olarak mat şekilde sizi karşılıyor. koltuklar konforlu. ancak şahsi önerim siyah deri rengin seçilmesi yönünde. kahverengi deri döşeme deyince yine aklıma sadece alfa romeo giulietta da kullanılan kahverengi geliyor. evet bu şekerim.

hep eleştirilen fiat direksiyonu ortasına eklenen yuvarlak ile oldukça hoş. deri kaplı direksiyonun arkasında vites kulaklarının hemen altında radyo kontrol düğmeleri bulunuyor. direksiyon arkasında hoş bir bilgi ekranı sizi ortalamış bakarken sağlı sollu devir saati ve hız göstergesi yer almakta. spor paketi seçildiğinde ibrelerdeki sıfır değerinin dimdik aşağıda olup olmadığını sormak lazım.

direksiyon ısıtma özelliği ne yazık ki kardeşi jeep renegade'te kalmış bu ısıtmalı direksiyon özelliği özellikle kış zamanlarında ciddi bir konfor sağlıyor. ancak fiat 500x'te istesek dahi alamıyoruz.

tavandaki sunroof perdesi manuel. jeep renegade'te bu perde de elektrikli ve tüm tavan cam ile kaplı iken fiat 500x üzerindeki cam bir pencere çerçevesi ile sınırlı. bu içeriye giren ışıktan ve aydınlık hissinden feragat etmize neden olabilir.

ön camdan görünen manzara jeep renegade'de göre daha geniş. a sutunu hala kalın olmasına karşın önde daha fazla detay görüyorsunuz. ayrıca jeep renegade ön bölümünde kaput tarafında daha fazla kör nokta sahibi iken fiat 500x'te otururken ön tarafa daha hakimdim.

arka görüş konusunda size kamera çok yardımcı olmakta. ayrıca direksiyon hareketinize göre sağa sola kıvrılan kılavuz teknolojisi çok iyi. ancak arka camdan görebildikleriniz cidden az.

araç buton ile çalıştırılmakta. benzinli motor oldukça hoş bir ses ile sizi selamlıyor. ancak ses yalıtımı konusunda jeep renegade ön planda. bunun sebebi kapılarda tek şeritli izolasyon lastiği olması. jeep renegade hem kapılara hem çerçevelere lastik çekmiş.

egzoz sesi çok hoş. büyük ihtimal 170bg modelinde bu sesi daha doyurucu duyabileceğiz. vites konusunda 4x2 modelindeki vites park halinde iken eğer ısınmamışsa biraz sert değişiyor. çünkü arabayı tekrar geri teslim ederken vites değişiminin yağ gibi olduğunu fark ettim.

gelelim sürüşe. auto modunda araç normal davranışlara sahip herhangi bir araç gibi gitmekte. ancak asla gazı bir anda köklediğinizde yada ışıklarda ani kalkışlarda hantal kalır diye düşünmeyin. etkileyici bir performansı var. sizi yarı yolda bırakmaz. gaz pedalı iki kademeli. yani gaz pedalı yüzde doksan seviyesine geldiğinde sanki sona dayanmış gibi ancak hala bastırdığınızda döşeme ile arasında bir kaç cm daha gidecek mesafe oluyor. zaten ne oluyorsa orada oluyor.

spor moda geçtiğinizde araç başka bir şekle dönüşüyor. öncelikle kulaklıklar çok tatminkar vites değişimi sunuyor. daha önce bu şekilde vites kulakları olan (şirket arabası) araç ile yaptığım testten hiç tatmin olamamıştım. bahsettiğim aracı kötülemiyorum ama vites değiştirmek istediğimde bildiğin içinde bir bürokrasiyi devreye sokarak içerideki tüm donanım kendi arasında konuşarak "bak vites küçültüp gaza basmak istiyor ne dersin?" " bilmem biraz düşürelim vitesi çok gaza basarsa ona sormadan iki vites birden büyütürüz tüm olayı piç ederiz" dercesine davranıyordu. ancak bu araç bildiğin vites değişim uyarısına kadar kişiyi resmen spor araç kullandırma hissine sokuyor.

spor modu denemek için zincirlikuyudan çıkıp mecidiyeköy istikametine geçtik. daha sonra sola u dönüşü ile köprü altındaki levent istikametli üç şeritli boş yolda öğlen vakti gazı gökledim.

hemen eleştirenler olacaktır. 120bg basit bir fiat ile neyin tatmini diye. "beklemiyorsunuz." olay sanırım bu. "hantal kalacağını", içi boş bir imajı olduğunu düşünüyorsunuz. "nasılsa en fazla gürültü çıkarır" diyorsunuz. araç ataletle öne atılırken, lastikler çekiş kontrol sisteminin devre dışı kalması ile hafif hafif patinaj yaparken gerçekten hissediyorsunuz. abartmıyorum. "fiat bu sefer becermiş" diyorsunuz.

yolun devamında etiler istikametine devam ederek bu sefer yeni yapılan zorlu avm bağlantı viyadüğüne girdik. spor moda alıp yokuş aşağı gaza basmamı ve ilk viraja frene basmadan girmemi isteyen refakatçime çok inanmayarak ve birazda korkarak dediğini yaptım. araç yere yapışmış bir halde viraja girdi ve o hızla çizgisini bozmadan devam etti. yanımdaki refakatçi demez mi "çok yavaş girdin daha da gazlayabilirdin" diye... ibreye bakmamıştım ancak denge konusunda araç istenileni veriyor. yolda devam ederek tekrar büyükdere caddesine ve altınyıldız binasının önünden geri zincirlikuyu mezarlık kapısana dönen virajda refakatçim yine aynısını yapmamı istedi. kör nokta viraja bu hızla giremeyeceğimi söyledim birazda tepkili gazla bastım ama içim bir tuhaf oldu. sorunsuz bir dönüşle o hoş tuhaflığı koruyarak yolda devam ettim.

spor modda direksiyon sert bir hal alıyor. vites kulakları daha işlevsel hale geliyor ve vitesleri kırmızı çizgide değiştirebiliyorsunuz. ancak bu değişimlerde araç sarsılıyor. bu vites sistemi konusunda 9 ileri tam otomatik olanını deneyip buraya yazan arkadaşın yorumuna kadar diyebileceğim net konu bu sistemde vites geçişlerinde araç sarsılıyor.

şehir içinde auto modda kullanmak en akıllıcası. ayrıca süper ekonomik. kaza önleyici sistemler, şerit takip asistanı gibi özellikler ile şehirler arası yollarda keyifli sürüşler vaad ediyor. bununla beraber geniş bagajı fena olmayan lastik ve çapları ile sürüş gayet keyifli.

start stop devreye normal manuel vitese göre daha geç giriyor. yani tam manası ile durmanız ve yaklaşık 3-4 saniye gerçekten hiç hareket etmediğinizde motor duruyor. geri çalışması sarsıntısız diyemem ama sahip olduğum punto manuel vitese göre sanki biraz daha sarsıntılı.

start stop devrede iken yokuşta belli bir eğim derecesinden alçakta iseniz araç kayıyor. yani ayağınızı frenden kaldırdığınızda araç çalışana dek eğer hill holder'ın devreye girmesini sağlayacak eğimden daha düşük bir seviyede ise öne yada arkaya kayıyor. tam otomatik şanzımanda bunu deneyip sonucunu belirtmekte fayda var.

içeride çok hoş bir multimedya ekranı var. toplamda iki adet ekran barından bu araçta her şey ortadaki konsolda yer alan ekrandan yönetiliyor. göstergelerin arasındaki ekrandan genel olarak araç ve yol durumu ile bilgileri alıyorsunuz.

şöyle genel olarak toparlar isek.

bu araç kesinlikle crossover paket ile alınmalı. imkanlar dahilinde ise 9 ileri şanzıman ile alınarak 4x4 keyfi sürülmeli. üstelik 170 bg gibi bir güç oldukça tatminkar.

içerisi hoş. araç yüksek ama siz alçak oturma pozisyonu sayesinde normal araba kullanıyor gibi rahat hareket ediyorsunuz.

beats audio ses paketi seçerseniz süper kolonlar ile birlikte bagaja subwoofer geliyor.

açılır tavan konusu tartışılır. öyle bir anda araç üstü açık moda dönüşmüyor. şart mı bilemedim.

fiyat böyle bir araç için makul. buna benzer bir araç olarak mini cooper almak ve sonrasında çok para ödemek var. benzer güçteki mini seçeneğinin etiket fiyatı (aralık 2015 için 120.000tl üstelik motor 1.6 vergi filan fena)

köşeli hatlı araç seviyorsanız jeep renegade bence tasarım olarak çok hoş. ancak bir müşteri gözüyle almak istediğim en yüksek donanım paketinde bile elektrikli koltuk olmaması, direksiyondan vites olmaması ile puan kaybettiriyor. ha bir de aralarında 20.000 tl fiyat farkı var. jeep pahalı.

alınır mı evet.

devamını okuyayım »
16.12.2015 23:38