• evet arkadaşlar belki bu başlığı sosyal medya hayatımızı mahvetti olarak açabilirdim ama asıl etkenin instagram olduğunu düşünüyorum.artık insanların sahteliğinden, gösteriş merakından, ben zenginim, elitim, çok mutlu bir hayatım var gibi şeyleri kanıtlama çabalarından bıktım.instagrama bakıyorum hergün onlarca hikaye, herkes birbiriyle daha fazla geziyorum daha fazla eğleniyorumu göstermek için yarış halinde adeta.bunun asıl nedeni bana göre kızların güce, paraya, gösterişe bakıp etkilenmeleri, birbirleri arasında rekabet ve çekememezlik.erkeklerde mecburiyetten buna uyum sağlıyorlar.çünkü bir erkek eğer bişeyler paylaşmıyorsa kızların gözünde ezik, dışarı çıkmayan biri olarak algılanıyor.biz neden böyle insanlar olduk?zamanında mavi leğende yıkandığımızı ne çabuk unuttuk.kendisini hiçbir zaman instagrama kaptırmayacağına inandığım tek insan bile artık günaydın yazısı paylaşmaya kadar geldiyse artık bu durumun düzeleceğinden umudum kalmadı be sözlük... edit:bazi arkadaslar hayatimin boktan oldugunu, onlar gibi yasayamadigimdan boyle yazdiklarimi düşünmüşler.bunu soyleyen arkadaslara yasimin henuz 25 olmasina ragmen amerika, avrupa ve afrika olmak uzere 3 farkli kitada 10 farkli ulke gormus olmam, tezlerini curutmem icin yeterli neden sanirim.
  • hesap ac sabah aksam kullan diye basina silah dayamadilarsa, askerden terhis etmeyiz demedilerse, sana kiz vermeyiz diye diretmedilerse , ise alim surecinde ilk mulakattan instagrami olmayanlari gecirmiyoruz diye belirtmedilerse anlamadigim serzenistir..

bir seyi de kendinizden bilin be, her sikim hiyar diyene tuzlukla kosmayin, tarziniz olsun.
  • ısıtılıp ısıtılıp getirilen tespit. tamam amk mahvetti ya tamam.
  • kesinlikle katıldığım tespit. ben bile sürekli hikaye atma beğeni ve yorum alma derdine düşüyorum zaman zaman. neden ben bile dedim çünkü ben normal de ne fotoğraf çekerdim ne de sahte mutluluk pozları verirdim. şimdiler de şunu fark ettim sahte pozlar verip beğeni ve yorum almak kişiye güç veriyor. olmasa güçsüz hissederim demiyorum ama olması ekstra motivasyon sağlıyor. sağlamasa bile dışarıya verdiğimiz mesaj önemli. neyse fazla uzatmadan ; hayatımızı mahvetti keşke sahte pozlar ve gereksiz postlar yerine sadece mizah ve eğlence için kullanabilsek...

edit : düzeltme
  • haklı bulduğum tespit. fakat rahatsız oluyorsan da kullanmayacaksın. boku çıkmaya yakın zamanlarda kapattım ve şu anda kullanmıyorum.
  • kullanmayın hayatınız mahvolmamış olur . bunu bile bile kullanmaktan vazgeçmemeniz oldukça enteresan. sigara mı bu ki bağımlılık yapıyor
  • doğru hayatımızda her şey mükemmel olduğu için öncelik instagramda oluyor. yahu orası sahte bir komün ya da ütopik bir dünya. içerisinde sosyolojik gözlem de yapabilirsin, aralarına katılıp ilgi orospusu da olabilirsin ya da hiçbirini yapmayıp hesabını kapatabilirsin. çünkü kapatmazsan onlara benzemen kaçınılmaz olur.
  • sosyal medya kullanımını beceremediğinizdendir. ayrıca instagram kullanmak diye bir zorunluluk yok. kapatın gitsin, ölmüyorsunuz merak etmeyin.
  • yanlış önerme. hayatlarınız zaten mahvolmuştu, instagram sadece bunu birbirinize göstermenize vesile oldu.
  • facebook'a giriş yaparken kendimden geçtiğim, listemdeki herkesle birebir görüşüyor gibi hissettiğim zamanlar, o mavi logoya baktıkça balast geldiği zamanları hatırlıyorum da. sanırım ınstagram da içinde bulunulan durum bu. sanıyorum dedim, çünkü bir hesabım var, yılda bir paylaşım yapsam benim için ekstra.

yalnız, yatıp kalktığı anlar dahil paylaşan arkadaşlar var, şaşırıyorum. çevremdekilerin yaldızlı hayatlarına özendiğim günler oldu, ama şu an sahteliği görebiliyorum, banknotu ışığa tutup filigranını görür gibi. bence kişisel yorum içeren bir ifade, hayatlarımızı anlamsızlaştıran, bize ait olmayan öncelikler belirleyen kendimiziz.

merak eden test etsin. gördüğünüz kişilerle yüzyüze görüşüp bunu sürekli hale getirmeye çalışın. ben ağırlıklı sosyal medyadan haberleştiğim ve haber aldığım kimse ile bir araya gelmeye çaba harcamıyorum. listemde ekli olup yolda karşılaşınca selamlaşmadığım, tanımayan, tanımazlıktan gelen, selam verse de öylesine iki cümle konuşup hızla uzaklaşan... gerçeklere, gerçekliğe dönmek gerek vesselam.
hesabın var mı? giriş yap