• yani internettem tanıdığınız biri tarafından nasıl dolandırılabiliyorsunuz ben anlamıyorum
  • eçift mi kaldı arkadaşım. hiç mi sosyal hayatın yok. hadi yok diyelim tinder’ı var instagramı var. hadi olmadı sözlük var. okuyoruz bazen tanıştık ettik diye yazıyorlar. :)

ayrıca ülkenin akademisyenleri, doktorları bu tür arkadaşlık sitelerinde dolaşıyorsa varın gerisini siz düşünün.

geçmiş olsun, hikayeyi okuduğumuz iyi oldu.
  • böyle bir olayı taşşak malzemesi yapıp, sönö puanım 5 diyen dallamalar 2 gün sonra bu ve benzeri şekillerde olaylar başınıza geldiğinde buraya gelip havlamayın sakın. insanların zayıf anları olabilir, saflık ve boşluk anları olabilir burada siz tek hücreli andavalların yapması gereken bu mekanın adını ifşa ederek mekana daha fazla kimsenin gitmemesini sağlamaktır. ayrıca bu yöntemin ne kadar tehlikeli olduğunu insanlara göstermektir. ama yok illa bu şehir hayvanlarını destekleyip mağdur insana köstek olmanız gerekiyor çünkü amk ezik, yalnız asosyal hıyarları hayattan hıncını mağdurla dalga geçerek çıkartabilir. evet sana söylüyorum mağdurla dalga geçtiğini zanneden ezik herif sen bir eziksin. sen bir karaktersizsin. yarın düştüğünde o dalgalar şimşek gibi beynine çakacak ve keşke diyeceksin göt lalesi. düşenin yanında ol, mağdurun yanında ol hayvan oğlu hayvan. yarın sen de düşer, sen de lan ben nasıl böyle bir kerizlik ettim diyebileceğin bir duruma gelebilirsin beyinsiz.
    tanıma gelirsek üzüntü verici bir durum. mekanın ifşa edilip maalesef adaleti internet üzerinden sağlamamız icap ediyor. polis bu işten bir şey çıkmaz deyip hiçbir işe el atmamaya çok iyi alışmış, savcılar da benzer bir çözümsüzlük üretiyorsa ki vay halimize. çare mağdura destek olmaktadır.
  • polislerin bir çoğu olayı başlamadan bitirme derdinde. ben de kadıköy rıhtımda teklif eden çingeneleri bir kaç kez şikayet ettim fakat hiç bir sonuç alamayacağımı söylediler. ne kadar rahatlar?
  • tamam olaydaki mağdura demediğinizi bırakmayın. amsalak deyin, mal deyin, aptal deyin, korkak deyin. başınıza henüz böylesi bir durum gelmediği için kendinizi manevi olarak temize çekmiş olun.

lakin orada yaşananlar, polisin olaylara yaptığı yorum, arkası olmayanın devletin kolluk gücü tarafından ciddiye bile alınmayışı kanınızı dondurmuyor mu?

hak, hukuk, adaletin hakim olduğu bir yerde yaşansa vatandaşın tehdit iddialar karşısında devletin görevlileri gider işyerinden neyin harcaması yapıldığını, çekilen 4 bin tl karşılığında nasıl bir hizmet verilip, ne tür bir fatura düzenlendiğinin hesabını sorar, tespitini yapar mahkemeler o adamları doğduğuna pişman ederdi. bu daha mali boyutu, tehdit kısmı ayrıca bir kenarda.

daha durun şu af çıksın bu tarz adamlar sokağa saçılsın daha mahallenizde yürürken tehdit edilip vermeye zorlanacaksınız bu paraları. o zaman da yine mağdurlara dersiniz, salak mısın, bu devirde sokağa mı çıkılır, biz çıkıyor muyuz diye.
  • kadin kons, mekana cagirip adamin 4000 tl odemesi icin uzerinde psikolojik baski kuruyor.

adamlar mafya, resmen tehdit ile gasp ediyor.

polisin gorevi, sorun cozmek, haksizliga karsi vatandasi savunmak, o da cozum gelistirmek adina hic birsey yapmadigi gibi aksine, oradan bisey cikmaz, ugrsirsin, gitmeseydin, ders olsun diyor.

durumu eksisozlukte paylasinca da butun yazarlar, cocuga yukleniyor. digerlerinin hic sucu yokmus gibi.

gorunuse gore, cocugun beden dilini okuyan adamlar, bu cocuk sorun cikaramaz deyip parasini almislar. cunku cocuk oyle yetistirilmis, efendi, uslu, sorun cikartmayan, iyi aile cocugu... iyi aile cocugu olmak sanildigi kadar guzel bir sey degildir.

her canlinin bir savunma mekanizmasi vardir, hayvanlarin disleri, bitkilerin zehirleri, insanin bagisiklik sistemi vs. ayni sekilde sosyal hayatta olmasi gereken savunma mekanizmasi cok zayif bu iyi aile cocuklarinda. serseri, pic, kavgaci bir tip olsa alamazlardi o parayi. yuksek sesle konusan, dimdik yuruyen, sert bakan, tehdit yediginde, siz beni tehdit mi ediyorsunuz amina koyim, ben falancanin ogluyum, hepinizi siktiririm, mekaninizi kapattiririm, siz bilirsiniz diye kendinden emin bir sekilde yalandan tehditler savursaydi ve yedirebilseydi. olmadi mi? polislerle konusurken, cingar cikartip, zirlayip, ikna edip en azindan polislerin mekana gidip adamlari huzursuz etmelerini saglasaydi. bunlari yapamaz cunku o kisi degil.

bu arkadas bilgisayar muhendisi, normal sartlar altinda bilgisayar bilimine hakim biri, bir insanin hayatini cok rahat kaydirabilir ama bu arkadas, oyle bir intikam alacak karaktere de sahip degil, aklina o tip seytanliklar gelecek ve bilgisini o yonde kullanacak biri de degil.

benim tavsiyem, disari cik kardesim. surekli yeni insanlarla tanis, muhabbet et, serseri insanlarla konus, o sevmedigin barlara git, insanlari gor, hayati tani, birileriyle tartis, fikirlerini ona kabul ettirmeye calis, israrci ol, bazen sorun cikart kimseye zarar vermeden yapilan kucuk serserilikler guzeldir. bunlari yapabilmek icin comfort zonedan cikmak lazim, o yuzden cik. yoksa bu sonuncusu olmaz, patronun maas odemez, sesini cikaramazsin, haksizlik ederler, isini gormezler, hic bir sey yapamazsin. yirt biraz kendini...

edit: ha bir de su var, annem babam duymasin... madur olunca arkanizda durmayip size kizacagini dusundugunuz bir aileniz var, iste tam da bu yuzden iyi aile cocugu, sorun cikartmayan birey olarak yetistirilmek kotu. tabi birey denirse...

edit 2: gelen bazi mesajlar uzerine, cocugun bu durumda hic bir sucu oldugunu dusunmuyorum, iyi niyetle gittigi yerde safligina gelmis. suc biraz ailede, yetistirilis tarzindan dolayi oturan karakterde, ben de bu sorunun cozulmesi icin yapilmasi gerekeni yazdim.
  • buluşmadan önce whatsapp konuşmasında kız bir cümle arasında diyor ki: kafamız uyuşursa erken de izin alabilirim. 50 ıq sahibi bir insan bile bu adam nereden izin alıyor diye sorar önce kendine. o yüzden serin hikayedir. hikayeyi anlatırken salağa yattığını çok belli eden, asıl amacı düdüklemek olan ama kandırılınca da mekana bok atmaya çalışan trolün uydurmasıdır. çardır, çöptür.
  • olayın başında evlenicek kız arıyorum demiş.
    ulan subay çocuğusun herkesi keriz sanıyorsun.
    senin niyetin belli.
    ava giderken avlanmak bu.
    polislerin dahil olduğu kısım komedi.
    okurken çok güldüm
    rezalet puanım:10/3
  • benzerlerini duydugum hikaye. bir arkadas da benzerini yasamisti baska bir ülkede. bu olay bir yere kadar ister inanin ister inanmayin her türlü ülkede basa gelebilecek bir sey.. taa ki polisin ise karismam demesine kadar. orasi iste her ülkede olmaz. nitekim burda arkadasin sikayet etmeye gözü korkmus. oysa memurdan cekinmek zorunda degil. bu kendi kendine yapacagi bir secim. sadece 4000 lira degil, hirsizlik magduru ve kücük düsürülmüs bir insandan bahsediyoruz. sikayet kolay degil, arkadas ailesinden cekiniyor, ama sikayet etmemek de kendi secimi. burda polis memurunun tavsiyesi üzerine hareket etmek zorunda degil. kimbilir belki de duymak istediklerini söylemistir memur, arkadas da zaten ailesinden korkuyor, en iyisi ben bunu sindireyim demistir. bu da bir cozum.
  • vurmayin lan adama. zaten muhendislik okumus allah cezasini vermis, bir de siz vurmayin. muhendislik fakultesi adami batak-king ustasidir. okeye 4. aramada dunya markasidir. nerden bilsin kari kiz muhabbetlerini. hele hele pavyon ortaminda.. adam bi tas atayim belki etin suyunu sikariz demis, kendisinin suyunu sikmislar asdwqwuh..

neyse bu kardesimiz gibi muhendislik fakultesi okuyanlara dev hizmet yapayim da bir daha bu hallere dusmeyin;

1- eger birahaneden bozma, arkadan genellikle saz sesi gelen ve karsi masada bol dekolteki kizlarin seni kestigi bir ortama dustuysen bil ki pavyondasin. sakin ol, panik yapma.

2- gelen garsona; 'hocam veya ustad 2 bira alabilir miyiz' gibi pavyon jargonunda ' ilik ' tabir edilen kelimeleri kullanma. tercihen, ' selamunaleykum gardas ' iyi bir baslangic olacaktir.

3- icki soylemeden once kendi icecegin ickinin fiyatini sor, kadin ickilerinin fiyatini sor. kadin ickilerinde buyuk bardak ne kadar, kucuk bardak ne kadar iyice ogren. burda utanma yok. burasi harbiden survivor.

4- karsidaki kadinlardan kakarikiler ve kesmeler gelmeye basladi ise ikinci asamadasin. az sonra gelip tum samimiyetsizligi ile 'merhaba canim, oturabilir miyiz' diye gelip elini sikacaklar. burdan sonra eger istemiyorsan ve tek isen; 'kafa dinlemeye geldim gerek yok' diye hafif ters cevap ver yoksa gitmezler. ha canin istiyorsa buyur et, orasi sana kalmis.

5- canin sohbet etmek istedi ise buyur et ve kucuk bardakla basla. muhabbeti hosuna giderse buyuk bardaga gecersin.

6- muhabbet hosuna gitti ve devam etmek istedin, buyuk ickiye gec ve 5 dakka sonra hesap iste. ara hesap onemlidir. hem mekana ortami bildiginin mesajidir hem de tum icilenleri aklina yazman zor olur bir saatten sonra. o yuzden cuzdan dostudur.

7- muhabbet ilerleyecekse her 3 kadin ickisinde ara hesap iste. sonra aynen muhabbetine devam et. utanma sakin. gittigin elit mekanlar gibi dusunme. her ara hesap istemen cuzdaninin hayatta kalma bakiyesini yukseltir.

8- eger pavyondan kadin kaldiracagini ve akabinde pompalardan pompalara kosacagini dusunuyorsan dusunme guzel kardesim. yedirmezler. garsonlar degil ha, kadinlar yedirmez. o gece verse oteki gece orda olmayacagini bildigi icin istese yine vermez. unutma, icilen her icki ver takilan her bilezikten ickinin yari parasini komisyon alan tuccar bunlar.

9- simdi pavyonsal survivor' a hazirsin. allah yolunu acik etsin guzel kardesim :)
hesabın var mı? giriş yap