• google home good night deyince senin için yapıyor bunu.
  • akıllı telefonlar için üretilmiş aplikasyonların da mevcut olduğu durum.
  • tren sesinde fena degildir.

ocean waves
    train

bu ikisi pek guzel.
  • kız arkadaşım yapardı bunu. uyuyamadığı geceler açardı. zamanla beni de alıştırdı. normalde insanlar huzur bulur fakat benim aklıma hep anlardaki yaşantılarımız gelir ve uykunun yerini hüzün alır.
  • çişinizi getirebileceğini düşündüğüm eylem.
  • duyuyorum ve arttırıyorum: çamaşır makinesi sesi.

çok bilindik barış zamanlarını anımsatıyor, anlatmak güç.

her şeyin yolunda olduğu, rutin bir ana-baba evi halinin - kış vakti evin içinde kurutulan çamaşırın ve de geçip giderken duyulan yumuşatıcı kokusunun, ütülü gömleklerin, bembeyaz nevresimlerin müjdeleyicisi - güvende olmanın sesi bu. keşke hep bu ruh halinin uykularına yatsak.
  • ilginç bir gözlem / deneyim olabilir ama tamamen sezgisel.

bu türden seslerle uykuya dalan sayısında bir artış var. hayır net, telefon, radyo vb. yeni desem değil bayağıdır memlekette yaygın.

bu artışın nedeni dikkatimi çekiyor -yine sezgisel- aslında memleket olarak bir uyku problemimiz var gibi. aralıksız uyumak sorun oluyor. artan şehirleşme? iş yerleri huzursuzluğu? toplumsal - kitlesel depresyon? kaçış?

ama özellikle 1-2 saatlik nap/siesta tarzı uykular için bunlar yaygın şekilde kullanılmaya başlandı.

bir sorunu çözüyor ama sorunun nedeni belirsiz.
  • efsane bir şey.çok üzgün veya stresli olduğum zamanlarda uyumak işkence benim için.yağmur sesinin verdiği huzura odaklanarak ışık hızında uyuyabiliyorum.
  • yağmur sesi dinleyeceğim derken uyandığınızda bir de bakmışsın yatak ıslanmış..
    sürekli su sesi mesaneyi alarma geçirebilir..
    hababam sınıfı'ndaki inek şaban'ın su sesi ile yatağını ıslattığını unutmayın.
    benden söylemesi..
  • youtube'da relaxing white noise diye bir kanal var. içerisinde "rüzgarda salınan ağaç dalı sesi"nden tutun da "özel jet kabini gürültüsü"ne kadar birçok kategoride doğal ve yapay ses mevcut. üstelik ses kayıtları 10'ar saatlik. bir süredir meditasyon yaparken veya uyku öncesinde kullanıyorum. kimi zaman evin içinde ses olsun, çalışırken fon oluştursun diye açtığım da oluyor.
    şiddetle tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap