• geçmişte (üniversite hazırlık) bunun eşiğinden bir defa geçtim. zilzurna aşık olduğum adamın evlendiği gün 10'dan fazla bira içip eve geldiğimde mutfaktan aldığım bıçakla elektrik kablosunu kesmeye çalışırken ev arkadaşımın duruma uyanması ve sabaha kadar başımda nöbet tutmasıyla son buldu.

o gün ev arkadaşım olmasaydı şu an ben yoktum. beni birilerinin farketmesini istemiştim, farketti, dinledi, yatıştım ve geçti.

intihar etmek, ölümcül bir ataktır. aslında farkedilmek istemektir. bunu sadece kendi intihar girişimime dayanarak söylemiyorum. bizzat intihar eden eski sevgilimin ruh haline dayanarak söylüyorum.

benimki resmen çocukluktu benim için.

ama çoğu bu çocukluktan sağ çıkamıyor. dinleyin abi. sessiz çığlıkları duyun. sonuçta herkes, her an güçlü olmak zorunda değil.
  • hayattan bir beklentisi kalmadığı bunalımına girip bu dünyadan göçmek eylemidir.
  • son karşılaşmamda acı acı güldürden, düşündüren, bilumum garip hallere gark eden eylem.

acil servise iki kız çocuğu gelir, 15 yaşlarında... birinin ilk denemesi, diğeri daha önce de denemiş. öykü alırken, içlerinden biraz daha mahallenin ablası imajı olan, vücudunda bolca faça barındıranı tarihi intihar etme açıklamalarını yaptı:
    "ya ben geçen sefer yaptığımda bizimkiler bir süre beni rahat bırakmışlardı, karışmamışlardı bana. o yüzden bu defa da arkadaşımla intihar ettik. onun ailesi de çok üzerine gidiyordu zaten. on dörder tane x ilacından aldık. sonra da korkunca arkadaşım buraya geldik. ya kızım ağlamasana olmaz bir şey!'

evet haklıydı, bir şey olmadı ikisine de. bizden başka kimseye bir şey olmadı o gün.
    ve olan bir şey de bu kadar basitleşmesi bu durumun. bu korkutucu bence.

hımm lafın kısası; hastanın da hayırlısı tabii...
  • birisinin baskısı yüzünden olanına anlam vermekte güçlük çektiğim davranış. birilerinin kurduğu baskılar yüzünden birilerinini intihar ettiği olayları iş çevremde birkaç sefer duydum. yani bir çeşit mobbing sonucu intihar eden birisini düşünün. bana açıkçası çok anlamlı gelmemekte. madem ölmeyi göze aldın, hem de birisi ya da birileri yüzünden, git o zaman önce o kişileri bi cezalandır, ondan sonra öl be adam. nedir bu manasız ölüm böyle?
  • anamnez alırken duyduğum ve hala anlamaya çalıştığım hüzünlü düşünce: ''ölmeyi özlüyorum, özlemimi giderip acımı bitirecek cesaretimin olmaması beni kahrediyor öldürüyor''.........
  • olmaması gereken eylemdir.
    eğer intihar ediceksen bunun sebebi aşk acısı falan olmamalı arkadaş, hayatın bu kadar basit olmamalı yani. bu kadar mı önemsiz görüyosun hayatını? hakaret ediyosun sen kendine başka birşey değil yani.

nasıl bir aşk ki, aklından o gittiği için hayatını bitirebileceğini düşünüyosun ucuz mu bu kadar?

zaten seni sevse gitmez amına koyim, gittiyse ondaki değerin bitmiş basit birisin onun gözünde.

hayır bazen insanın biraz bencil olması gerekiyo,düşüneceksin arkadaş. madem sevmiyo beni, gidip başkasıyla takılıyo gününü gün ediyo ben evde oturup niye salya sümük ağlıyorum? niye onun için herşeyden vazgeçip kendimi boka atıyorum diye.

herşeyi siktir ette bi düşün arkanda bırakıcağın insanları. annen var lan, anne ya.
    herkes bir yana anne bi yana, ben sırf o kadın benim ölümüme üzülmesin parçalanmasın o acıyı yaşamasın diye benden önce ölmesini isterim lan.

herşeyden bıkıp intihar etmek istesem bile, bana yıllar boyu saf bir şekilde sevgisini vermiş kadının o sevgisi varya o tutar seni hayatta.

şu hayat denen kavram, bazen boktan olabilir ama yavşak birisi için bitircek kadar da basit değil. sen intihar et karşındakinin umrunda olmayacak lan, nasıl bir tezat bu değil mi.
  • bir hastalık oldugunu düşündüğüm eylem. eger bu yönde yeterince eyiliminiz var ise başınıza gerecek küçük bir tatsızlık(sınavın kötü geçmesi,mobbing gibi) bu dürtüyü tetikleyebilir.
    daha önce intihar etmek istemiş bir arkadaşım o günlerde rüyasında bir kılıçla kendi kafasını kopardıgını ve yere düşen kafanın mutluluktan güldüğünü söylemişti.
    bu durumun farklı çeşitleri olabilir belki ama bu insanlar genel olarak mutsuzluklardan kurtulmak için değil mutlu olmak için intihar etmek ister. bir takım mutsuzluklar ise hep bahaneleri olur.
  • dünyadan kaçış yolu, cehennem kapılarını açan anahtar.
  • bir kaç kez denedim ama azimliyim,cesurum,risk alabillirim ,yeniden yaşama riskine razıyım.belki başarırım.
  • intihar,
    aklın firarı sanılır, oysa deliler intihar etmez. intihar, büyük çıkmazdır. intihar, sanılanın aksine yüksek bilinçtir. marifet midir, heyhat insan marifet olsun diye intihar etmez. intihar, daha kaç saniyesi, saati, günü yılı var belli olmayan hayata noktayı koymak. silahın namlusunu şakağa dayamak, sallanan urgana boynunu uzatmak, yüksek bir tepeden aleme son bir nazardır intihar. intihar ucuzundan hayattan sıkılmak değildir, bireysel olduğu kadar evrenseldir, kendine dair mesaj olduğu kadar aleme mesajdır. evet islamiyet te intihar günahtır, ama insan günahkardır.
hesabın var mı? giriş yap