şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen sonrasında acısını çıktaracak özel sektörün güçlü olan firmaların davranışıdır.
  • mecburi olmalıdır ve devlet ya da hükümet buna el atıp, yol masrafını vermeyen firmalara bir yaptırım uygulamalıdır.

hatta bunun için internette bir kampanya da düzenlenebilir, twitter'da trend topic yapılabilir.

iş görüşmesine gelen kişi muhtemelen işsiz kişidir. işsiz bir kişi için yolda harcadığı 250-300 lira çok büyük para demektir.

iş görüşmesinde ne kadar kurumsal olduklarını, sistemlerinin ne kadar harika olduklarını anlata anlata bitiremezler. ama bir yol parasını bile vermekten imtina ederler. işte sana o ballandıra ballandıra anlattığın kurumsallığını ispatlama fırsatı.

ben iş görüşmesine çağırılan kişileri 1 günlüğüne o firmanın çalışanı olarak görürüm... firmadaki pozisyonu ise adaydır.
    görüşme, adı üzerinde isteş fiilden türemiş bir fiilimsi. yani karşılıklı yapılan bir iş... sadece işveren (ik veya müdür) tarafından aday kişinin değerlendirildiği bir şey değil. aynı zamanda adayın da firmayı değerlendirdiği bir şeydir. adayın karşısında oturan ik çalışanı veya müdür firmayı temsil eder, oturuşundan kalkışına, elini masaya koymasından kahvesini içiş şekline kadar firmanın bir temsilcisidir ve yaptığı her hareket firmanın kültürünü yansıtır. eğer sen altı üstü 250 liralık yol masrafını karşılamaktan kaçınıyorsan, kusura bakma da ben bu firmada çalışmaya başlasam maaşımı alıp-alamayacağımdan korkarım. çünkü sen yol masrafını karşılamaktan kaçınarak firmanı bana böyle temsil ettin! ve ben senin firmanı ilk intiba olarak böyle tanıdım!
  • farklı bir entrimde bahsetmiştim.
    basit bir iş için gebzede çalışacak işsiz adamı kocaeliden levente çağıran aracı firmalar var. adam çalışmaya aday şirketi bile göremeden o kadar para, zaman harcıyor.

tamam, iş bulma sürecinde aday da özveride bulunabilir ama bu örnekteki gibi çokça durum yaşanıyor.
    ben de mesela karlı bir günde allahın ikitellisine görüşmeye gitmiştim, zar zor ayarlayıp, dar zamanda mecbur taksiyle. gittim ki ne göreyim, görüşmeyi yapacak adam kar yüzünden işe gelmemiş. firma adı verip rencide etmeyip, perakende devi

bu tip durumlar hiç de istisna sayılacak oranda yaşanmıyordur eminim
    ahlaksızlık diz boyu memlekette.

gelin bu konuyu meclise taşıyalım :)