• iş yatırımdan yine beklenen adım gelmiş. 1 ay önce sürmüşler yeni gördüm, ufak da olsa çok uzun vadeli portföyde tutulması mantıklı
  • son 1 ay getirisi %17,334441 olan fondur.

edit: %29.75 oldu son 1 aylık getirisi.
  • son 1 aylık getirisi %16,657228 ya düşmüştür uzun vadeli beklemeliyim mi yoksa çıkmalıyım mı bilen arkadaşlar yeşillendirsin elektrik-li araçlar gelişen teknojidir diye girdik piyasalara bakıyorum teslanın hisseleri düşüyor nasdaq bir hafdadır düşük kapatıyor bu düşüşler durup yükselişe geçermi acaba.
  • yatırımcı suser var mıdır merak edilen hisse senedi yoğun yatırım fonu

edit: yazar uyarısı ile düzeltiyorum. karma fon'dur. fakat su an ağırlık hisse senedi ağırlıklı (çoğunluğu nasdaq olsa gerek).
  • uzun vade fon sepetinde değerlendirilebilecek güzel bir fon. kısa vadede, tesla'nın pazar payındaki ağırlığı ve son bir senede kıçının başının ayrı oynaması risk faktörü olabilir. tabii tesla'nın bu fonun içindeki ağırlığı nedir bilmiyorum. dolaylı etkisi illa ki olacaksa da doğrudan etkisini ölçeksiz yorumlayabilmek zor.

mesajlar üzerine edit: bir yazar tesla hissesi almadığını, bir diğer yazar ise aylık fon bültenine göre geçen ay %5 oranında aldığını iletti. ilgilisine arz olunur.
  • en az 10 yıllık düşünülmesi gereken fon ama küçük yatırımcılarda o vizyon pek olmuyor maalesef.

2022 mart edit : çok memnunum. bir 10 yıl daha kumbaram olarak kullanacağım. piyasanın yönünü kimse tahmin edemez. o yüzden düzenli almaya devam. uzun süreli sert düşüşlerde de toplu para sokabilirim.
  • 20 yıl sonra düzenli olarak her ay alanı mutlu edecek gibi.
  • ben, bu fonun biraz yerinde saydığını düşünmeye başlıyorum. son bir kaç aydır palladium ve lithiumdaki (otomobil piyasasından kaynaklı) hareketten tutun tesla’nın yılların gm’ini geçmesine kadar bir sürü gelişme yaşandı. hatta buna endekslerin tüm zamanların rekorunu kırmasını da eklersek fonun fiyatının 2018’deki 1.27 leri geçememesi ilgincime gidiyor. (belki dax’taki payın bunda etkisi vardır.)

ama tüm bunlara rağmen uzun vadede yatırım yapılacak ise (zaten fonun amacı da o) ilk sırada düşülmesi gerek.
  • coronavirus sebebiyle amerikan borsasıyla birlikte tepe taklak değer kaybetmiş fon. uzun vadeli düşünürsek buralar güzel alım fırsatı. risk faktoru 5 olan bir fon o yüzden düşünce moraliniz bozulmasın. kenarda köşede kullanmadığınız bir miktarı burda değerlendirmeye çalışın. ytd
  • elektrikli araçlar için almanya'nın ciddi bir bütçesi ve teşviği var. nasdaq ve diger borsalarin durumu nedeniyle geri gitmiş olsa da toparlanır gibi şu an. muhtemelen ikinci dalgada tekrar düşüp uzun vadede yükselişe geçecek. 5-10 yıl gibi hedeflemek lazım.
hesabın var mı? giriş yap