• hiç adı sanı duyulmamış, hatta çocuğun doğduğu güne kadar aile fertlerince görülmemiş yaşlı kişiler doğumdan sonra birden ortaya çıkıp 'çocuğa illa ki zührettin adını koyucaz, dedemin adıydı' diye tuttururlar. bu yaşlı kişi hangi tarafın akrabasıysa, o taraf 'ee kırmayalım izmarittin amcayı' der fakat diğer taraf için durum hiç de öyle değildir, hele de bahsi geçen taraf o çocuğu dokuz ay karnında taşımış anne tarafıysa. burdan sonra isim koyma kavgası başlar. en güzeli yaşlı amcaya resti çekip çocuğun adını keyfinize göre koymaktır. amca kalp krizi geçirip ölürse miras da kalabilir hem..
  • hemen hemen her ailede yaşanması muhtemel kavga, en iyisi 15 yıl x diyeceksin, sonra kendi ismini kendisi seçecek insan evladı.
  • daha 7 yaşındayken kardeşimin ismi hakkında katıldığım ve galip geldiğim kavga.
  • garip/komik replikler içermesi muhtemel kavga;
    -o benim çocuğum
    -hayır benim çocuğum
  • bizzat yaşamadığım ama sıklıkla tanık olduğum şekli eşlerden birinin genelde erkeğin anne ya da babasının ismini koymak istemesi kadının ise bunu istememesi şeklinde tezahür etmektedir. çiftler arasında bu durum bir gerginlik nedeni olabilmekte olur da çift isim koymak söz konusu olursa da bu sefer başta hangi ismin olacağı sorunu yaşanabilmektedir. bu arada karı kocanın böyle bir sorunu olmadığı halde çiftden birinin ebeveyninin bunu istemesi ve bu nedenle gelinle sorun yaşaması da bilinen bir tartışma nedenidir.
  • abimin ismi koyulurken koyler arasi diplomatik kriz yasanmis, birakin kavgayi...

benim biricik rahmetli dedem dag basinda yasayan, kendi felsefesine gore gunde bes vakit namazini kilarken arada allaha kufreden bir yoruktu. ama bir ozelligi vardi ki, her kusluk vakti tum evin susmasi bu yuzdendi: radyo tiyatrosu.
    adam tiyatroya asikti! her gun saati gelince radyonun sesi acilir ve evde kac kisi olursa olsun, hic ses cikarmadan ama bi yandan da gundelik islerine devam ederek tiyatro dinlenirdi.

hikayemiz de abimin dogum gunlerine denk geliyor, sene 72 bir mayis sabahi dedem piposunu yakip tiyatrosunu dinlerken heyt be imdat pasa diye aska gelmis oyunda. iste demis benim torunum da boyle yigit olmali, adini imdat koyacagim. babannem bayilmis fikre, tabi annem babam o sirada 18 yasinda subyanlar, hadlerine mi hayir demek dedeme...

sonraki gun arka koyden bir haber gelmis, ama onemli olan su ki arka koy alevi koyudur. babannem tum koyde ocak oldugundan cok sevilirken, dedem dusmandir. ikinci dunya savasi sirasinda 4 yil askerlik yapan dedemin, bu sure icinde tek kavga ettigi insan sivasli bir alevi oldugundan ne sivaslilari sever, ne de alevileri. bu fikrinden de hic vazgecmedi. arka koyde ormancilikla ugrasan koyluleri de tahtaci diyerek kendince asagilar ama isimlerini agzina almazdi (ne kavgaymis be)

neyse, sonraki gun arka koyden bir haber gelir, yeni bebek dogmustur ve adini imdat koymuslardir. sarisin mavi gozlu dedem sinirden kipkirmizi kesilip ben torunuma tahtaci adi vermem der. ve sansa bak ki ayni gun radyolarda yeni bir oyun baslar: ertugrul gazi.

abimin adi belli olmustur artik, ama arkaq koy bi daha ne dedeme selam verir, ne de abime.
  • 31 sene once anamin karninda, iceride nasil bir aksiyon halindeysem gobek bagi simsikica beni sarmis denilene gore dogduktan sonra simsiyah cikmisim, neyse acil hastaneye kaldirmislar anami, ozel hastane normal dogum yok sezeryana girmisler, tam ameliyat esnasinda deprem olmus, elektrikler kesilmis, doktor o sartlar altinda dogumu basariyla yaptirmis, neyse dogduktan sonraki sulalede ki son erkek olmusum(ki hala oyle), doktor demiski artik benim adimi koyarsiniz tosuna(4 kg) babam tamam demis, sonra ben babamin da ismini koyacagim demis, ablam oradan ki o da benden 5 yas buyuktur, o da su ismi istiyorum demis, babamla ablam kavgaya tutusmuslar babam zaten doktorun adini koyacaz sen ne aradan ciktin diye, bunlar cozumu bulamamislar, babam dellenmis narkozun etkisindeki annemeki o siralar annem leyla buyuk ihtimal, kizina sahip ol diye baslarindan gecen hikayayi anlatmis, annem ameliyatli haliyle dellenmis, ne kavga ediyorsunuz hepsini koyun demis, 3 ismim olmasi bu sebeptendir iste, heryerde ablamin ismi kullaniliyor o da baska bir durum iste.
  • ohhh şurama da cahillik.
    ohhh burama da cahillik.
    açayım da haberi gibi cahillik kokusundan burnum sızlasın.
    ohhh mis gibi cehalet.
    ohhh buram buram
hesabın var mı? giriş yap