• adı ısırgan değil sırgan çorbasıdır. en azından giresun'da öyle. *
  • her an, en güneşli günde bile yağmur yağdırabilecekmiş gibi bizi korkutan karadeniz'deki çocukluk yıllarımın, otların üzerinde yuvarlanışımın, koyunları sevdiğim, ağaç diplerinde dut yediğim günlerimin çorbasıdır. komşu çocuğuyla oyun oynarken, bizi yemeğe çağıran annesinin yaptığı, mis gibi tüten dumanıyla hala gözümün önüne gelen çorbadır.

nostalji yapasım gelmişti. ooh.

* mısır unu ne kadar öz hakiki karadeniz işi olursa o kadar lezzetli olur bu çorba.
  • sırf romatizma hastası olduğum için çayını güç bela içiyorum şifa niyetine. lakin bu kadarı da gerçekten fazla oldu. buna maruz kalmak denir ki ben taştan yumuşak her şeyi yiyen yemek falan seçmeyen biriyim. tek kelimeyle fecaat.
  • ısırgan otu kullanılarak yapılan ve şifa kaynağı olan çorbadır.

bir demet ısırganın yaprakları ve yapraklara yakın sapları ayıklanıp yıkanır. az su ile haşlanır. haşlanmış ısırganlar püre yapılır.

diğer tarafta tereyağı içinde soğan ve içinde bir kaç tane sarımsak kavrulur. kavrulmuş soğanın içine iki kaşık kadar mısır unu konulur. birlikte biraz daha kavrulması sağlanır. sonra içine haşlanmış ve püre yapılmış ısırgan ilave edilir. suyu ayarlanır. kısık ateşte 15-20 dk kadar kaynatılır. tuz ve karabiber ilave edilerek servis yapılır.
  • karadenizliliğimden şüphelenelere ispatımdır

görsel
    görsel
  • fatsa'da pırasa katılarak pişirilen şifa niyetine içilen çorba...
  • doğal, sağlıklı falan diye kendimi motive ederek tattığım ve ilginç bi' şekilde sevdiğim çorba. evet, görüntüsü shrek'teki bataklığa benziyor, kabul ediyorum.
  • '' mala''nasıl yaptıysalar tüm çorbayı kendi içtiği gibi sanıyo
    benim ısırgan çorba tarzım:patatesli, hafif yoğun kıvamlı, bol tuzlu... en sevdiğim 5 çorba arasına girer
  • bilmeyenlerin tadına bakmadan, ismine aldanarak burun kıvırmaması gereken muhteşem çorba... anne elinden çıktığında daha da bi lezzetli olur hani...
hesabın var mı? giriş yap