sifsi

  • şeker abi (616)
  • 675
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

zilde adını prof. dr. ünvanıyla birlikte yazmak

çok kısa ifade etmek gerekirse, köylülük şuuruna esir olmuş bir kimliği ifade ediyordur denilebilir. şehirli olmak ya da köylü olmak mekansal bir tabir olmayıp zihinsel bir aktivitedir.

ibn haldun mukaddime adlı eserinde, cemaat şuurunun şehre nazaran köyde daha canlı olduğunu ifade eder. çok da haklıdır. köyde birey yoktur. cemaatlere, mevcut kurumlara aidiyet vardır. cemaat içinde farklı olmak hep istenir. etiketler de bu açıdan köylerde farklılığı oluşturan nitelik olarak çok çok önem taşır.

benim eski kayınpederim tam bir köylü idi. çorumlu bir köylü diyelim. ancak ressam ve üniversitenin birinde de öğretim üyesi idi. önce doktora verdi ve dr. oldu. sonra da doçent oldu. hiç bir zaman prof. olamadı. doçentlikten de emekli oldu. neyse dr. unvanını aldıktan sonra kapı ziline "dr. bilmem ne" olarak yazdı. garipsedim önceleri. sonra düşündükçe anlamaya başladım. ben hep köylü olarak nitelerdim kendisini. o da çok kızardı köylü dememe. sonra damatlık ve kayınpeder ilişkisini bozduk tabi. ama böylesi kapısına dr. yazması ile tescilli olmuş oldu köylülüğü. neyse bir gün kapı zili çalıyor bizim resim doktorumuzun. kapıdaki kişi "dr. yazıyor siz doktorsunuz hastamız var. bakar mısınız?" demez mi? bir de böylesi var...

"zilde adını prof. dr. ünvanıyla birlikte yazmak" doğal değildir ve gösteriş düşkünlüğüdür. bu tarz düşüncede olanlar yeniliğe ve yeni fikirlere kapalıdır, alışkanlıklarına sorgusuz sualsiz bağlıdır ve tutucudur. kendisinden aşağıda olanı ezerken kendisinden güçlüye boyun eğer, bedeni medeni bir ortamda yaşasa bile ruhunu köylülüğe köle etmiştir. bu da yetmezmiş gibi kendisini çağdaş ve süslü sözcüklerin arkasına saklar. herkes onları şehirle evli bilir, ama onlar şehirle flört bile etmiyordur. şehir onlar için yaşamsal bir alandır, bir yaşam biçimi ve hayat tarzı değildir.

devamını okuyayım »
05.01.2014 21:23