sifsi

  • bal küpü (624)
  • 677
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

boyun fıtığı

insan vücudunun dik durmasını sağlayan omurgaların 7 tanesi boyun kısmında bulunur. bu omurgaların içinde sinir kökleri ve sinir dalları vardır. bu sinir kökleri birleşerek tüm vücuda yayılan ve vücudun elektrik sistemini oluşturan sinirleri meydana getirir. boyun bölgesinde omurilikten çıkan sinir kökleri kollara ve ellere dağılan sinirleri oluşturur. bu sinir kökleri de birleşerek tüm vücuda yayılan ve vücudun elektrik sistemini oluşturan sinirleri meydana getirir.

omurları birbirine bağlayan bağ, kas ve diskler vardır. zamanla bu disklerdeki yaşlanmaya bağlı ya da diğer fiziksel nedenli yıpranmalar ve omurları taşıyan kaslardaki zayıflama sonucunda, omur aralıkları kısalır, omur içindekiler bu aralıklardan dışarı doğru fırlar. omurlardan çıkan sinirlere ve sinir köklerine baskı olur. işte ağrı, uyuşma gibi sonuçlar ile kendini gösteren o meşhur boyun fıtığı budur.

vücudun tüm kemik sistemini kaslar taşır. kaslar kullanıldıkça gelişir. bu sayede de güçlü olma özelliğe sahiptir. kaslar kullanılmadığında zayıflar ve güçsüzleşir. boyun fıtığı, sırt ve boyun kaslarını çalıştırmayanların çok yaşadıkları, sıkıntı çektikleri bir durumdur. masa başında çalışanlar, özellikle bilgisayar başında çok zaman geçirenlerin yaşamlarında sıklıkla yer alır.

omurlardaki yıpranmalardan kaynaklanan ve sinir köklerine baskı sonucu ortaya çıkan boyun fıtıkları cerrahi müdahale ile çözülme yoluna gidilse de kasların güçlendirilmesi ile ancak kalıcı bir fayda sağlanabilir. omur yıpranmalarından kaynaklanmayan boyun fıtıkları da sadece düzenli olarak tüm boyun, sırt ve omuz çevresindeki kasların güçlü hale getirilmesi ile kesin sonuca ulaştırılabilir.

uzun yıllar boyun fıtığı sıkıntısı yaşadım. fizik tedavileri ve buna bağlı olarak mckenzie tarafından geliştirilen bedensel hareketleri düzenli olarak yaptım. ağrılarda belli bir azalma oldu. fizik tedavi uzmanım eruğrul bey bir sohbetimiz esnasında; “bu rahatsızlık şehirlilere aittir. köylüler bu rahatsızlığa pek yakalanmazlar” diye bir cümle kurmuştu. sırların detaylarda gizli olduğunu biliyordum. bunun üzerine biraz daha detaylı düşündüm ve köylülerin yaşamlarında olağan olarak yaptıkları hareketleri yaşamıma geçirdim. elime kazmayı aldım. ortalama günde 4 saat kadar toprağı kazmaya başladım. doğal sebze ve meyveler yetiştirdim. yıllardır şehir yaşamının unutturduğu, doğanın zengin aroma ve kokularının yeniden farkına vardım. bir yılın sonunda geldiğim yer ağrılardan ve boyun fıtığından tamamen kurtulma idi…

kafa emeği ile çalışanlar kol emeğini unutmasınlar. yaşamlarına bir şekilde bunu geçirsinler de bu fıtık denilen illeti yaşamasınlar diye yazdım. fayda göreceklerini düşünüyorum.

devamını okuyayım »
30.09.2013 12:10