• antalya ve adanada geçirdiğim onca yıllardan sonra tuhaf bir rüya gibi şehir.

geldim geleli hava soğuk ve kar yağıyor. gök gürleyerek yağıyor. çiseleyerek yağıyor. bi şekilde yağıyor.

mesela güneş olmasına rağmen çok dikkatli bakıldığında görebileceğiniz miktar kar yağıyor şuan.
    dün akşam üstü yağdığı gibi.
  • coğrafi olarak akdeniz bölgesinde ama iklim karasal iklime daha yakın .
    nüfus 250 300 bin civarı.
    rakım 1030. oldukça yüksek yani.
    köklü bir ünv. var. 40 binden fazla * öğrenci var.
    havaalanı var. karayolu ulaşımı çok iyi.
    ankara'ya 450 km, antalya'ya 110 km. konya'ya 240 km, afyon'a 130 km
    eğirdir gölü, gölcük krater gölü, yazılı kanyon, tabiî güzelliklerindendir.
    halısı meşhurdur. hakiki yün. çok ağır oldugundan ev hanımları temizliğinde zorlandığından pek tercih etmez.
    gülü meşhur. ama bildigimiz süs güllerinden değil. rosa damascana denilen özel bir tür. çiçegi sanayi hammaddesi.
    en kıymetli mamülü gülyağı ki; ml si 120 ile 180 tl arasında fiyatlara satılır.
    gönen ilçesi gül ve mamulleri üretiminde oldukça öne çıkar. son üç beş yılda doğal (sertifikalı organik) gülyağı üretimi artmıştır. lokum, reçel, kozmetik bir çok ürüne hammadde olur.
    elma üretimi eğirdir ve gelendost ilçelerinde, kiraz uluborlu ilçesinde daha yaygın olarak üretilir.
    bunlar genel olarak yüksek kalite meyveler olduğundan, dış pazara özellikle rusya'ya gider. iç pazarda bu kalite meyveyi zor görürüz.
    gonen ilcesinde 1940 li yıllarda yapılmış köy enstitüsü bulunmakta. (şimdi yüksek okul olmuş)
    sulama sıkıntısı olmadığından arazisi kuru ve sulu tarıma uygun.
    insanlar, modernlik ile geleneksellik arasında kültür gelgitleri yaşar`:bu ifade, gözleme dayalı olduğundan aşırı subjektif değerlendirme içerir çakal helvası:pekmez haşhaş ceviz un` mükemmel. denemeyen denesin.
  • dün kültür merkezinde tiyatro vardı ve sumru yavrucuk geldi. oyun zaten ingiliz bir oyun ve kadın yalnızlığı üzerine kurulu modern dönemde. her neyse sadede geliyorum; dün o salonda saygılı çok az insan vardı. bu şehre 2 yıllığına görevimiz için geldik ankara'dan ve uzun zamandır trafik olsun, insanların halleri olsun çok şey beklemiyordum (neden tahmin edin??) ancak sorarım; hiç mi tiyatro izlemediniz? hepiniz şirket ceo'su olduğunuz için telefonlarınız susmadı, sevgilinizle öpüşecek, flört edecek başka yer bulamadınız gelip tiyatroda mı bunu yaptınız kocaman sesinizle flört etmenizi duyduk? ya sumru yavrucuk tek kişilik oyun oynuyor çok da modern bir oyun bir z kuşağı gelmiş canlı yayın açmış... kadın oyunun ortasında kızı uyardı "canlı yayın açtıysan ona göre oynayayım, kapatır mısın" dedi. bunu koskoca bir sanatçıya dedirttiniz. yani çok şey görüyorum şurada yaşıyorum ama dün öyle korkunçtu ki her şey. ne sohbetiniz bitti, ne telefon ışıklarınız ne de telefon sesiniz. alarmınız da susmadi story'niz de bitmedi. sumru hanım dedi ki oyunda kinaye ve espri ile karışık "insallah sizin de sarjlariniz biter" ama bitmedi. saygısızdınız. okullar gelmiş herkes birbiri ile sohbet ediyor. lütfen tiyatro, opera, bale adabı öğrenin. ankara'da, siz ön sıralarda şu hadsizlikleri yapın bakalım insanlar nasıl ağznızın payını veriyor. erdal beşikçioğlu'nun oyuna da sırf bu yüzden gitmeyeceğim. sizin iğrenç telefon seslerinizi, kara mizaha gülmelerinizi duymamak için. lütfen kendinizi geliştirin. umarım bu şehir daha çok sanat ile içli dışlı olur. sanat saygın bir bağlamdır (yaratım diyebiliriz) ve herkes icra edemez; icra edilince de saygı duyulur. modern kültür makaleleri okurken pavarotti ile ilgili bir kısım vardı hatırlarım, dinleyici kitlesi ve yüksek sanat hakkında. tavsiye ederim; tabii telefonlarınız susarsa.
  • hayret, telefonla konuşamayacaksam ne diye para ödüyorum gösteriye.

modern bir oyunmuşta, opera adabıymış.

opera, bale adabı işine girmesen olurmuş.boş yapmışsın.

ps: bazı davarlar için yukarıda ki metnin serhi: tariz.
  • bu kış elektrik kesintisi nedeniyle çile çeken şehirdir. onun haricinde ismini duymazdık.
  • içinde gül ve lavanta olan yer, çarşıda on tane tanıdık çıkabilecek, herkesin herkesi tanıdığı şehir..
    ayazı ve soğuğu insanın cildini tahriş eder. bana nedensiz otogar soğuğunu hatırlatıyor bu şehrin soğuğu. mesela antalyadaysanız ve aylardan nisan falansa bi anda ordaki kıyafetlerle ıspartaya geçerseniz dumura ugrarsınız. akdenizde ama degil de. garip ama cok cok sevdiğim bi şehir.
  • antalyaya bağlansa mükemmel olacak şehir.
  • çok düzenli, yeşil ve güzel şehir. öğrencilerin yoğun olması sebebiyle de oldukça gelişmiş. bir daha gelirim.
  • özellikle yerlisi ile çok fazla muhatap olmak mecburiyetinde kalmazsanız ya da nispeten kurumsal bir yerde çalışıyorsanız , doğayı, çiçeği, böceği, yeşili seviyorsanız burdur da ve isparta da bircok aktivite için çok uygun lokasyonlara sahip. kamp atmak icin muazzam yerler var üstelik sayıları da güzellikleri de çokça. ayrıca hem kış sporları hem de dağcılık, kaya tırmanışı, trekking ve bu minvalde aktiviteler için bir çok anadolu şehrine kıyasla bir cennet. ucuz,sakin,yeşil, trafiksiz bir şehir.

bu noktada yaklaşık 3 yıldır birfiil yaşayan, tecrübe eden insan olarak tekrar baştaki cümleye dönüyorum ki cokomelli kısım gözden kaçmasın zira en önemli nokta o. ne demiştik? insani ile asgari seviyede muhatap olursanız cok güzel sehir. çok sık içli dışlı olmak zorunda kalacaksanız biliniz ki yobazlığın ve dedikodunun başkenti maalesef hâlâ.
  • düzenlenecek gül festivali kapsamında 3 haziran 2022'de sahne alacak melek mosso konserinin iptal edildiği şehirdir.

söyleyeceklerim bu kadar.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap