• şu ana kadar iki israilli arap ile tanıştım. biri müslüman diğeri hristiyandı. ikisi de pek dindar değildi. ikisi de ülkesini çok sevdiğini ve israil'de yaşamaktan çok mutlu olduğunu söyledi. hatta müslüman olan muaf olduğu halde israil ordusunda askerlik yapmıştı. özellikle buna bayağı şaşırmıştım.

tabii iki insandan yola çıkıp genelleme yapacak değilim ama bu konuda ezberdışı konuşanlara hemen cahil damgası yapıştırmamak lazım. durum pek bizim dışarıdan algıladığımız gibi olmayabilir.

bu entryi israil'in filistin'deki tutumunu savunmak için yazmadım. anekdot olarak okuyun.
  • şimdilik şöyle düşünün: türkler de tarih boyunca farklı devletler kurup birbirleri ile savaşmıştır. hatta türk diyemeyeceğimiz, oldukça kozmopolit bir demografiye sahip olan osmanlı devleti de esasında bir türk hanedanı olan safeviler ile savaşmıştır. ve savaşta şehit olan askerlerin de hepsinin %100 türk olduğuna dair bir belge de mevcut değildir.

kaldı ki filistin halkı birbirini yiyen, kendi insanına zerre saygısı olmayan, birbirine değer vermeyen, sadece hamas için oy toplamak için halkının bir zamanlar değerli olduğu leş bir “ülke” halkı. kendi şehitlerine daha evvelki savaşlarda ben eminim böylesine değer vermemiştir. şimdi bu şehit olan arap kişisi, israil vatandaşı olup israil'i mi benimsemek ister, israil ordusunda mı savaşmak ister yoksa filistin, pardon hamas için mi?

yorum sizin.
    edit: israil yalakalığı gibi yorumla gelmeyin, hiçbir taraf umrumda değil. çok meraklısıysanız siktirin gidin, savaşın filistin için.
  • israil vatandaşı arapların büyük kısmı müslümandır ve devlet onlara, şer'i ahkama göre muhakeme olma seçeneği sunar. bu da esas itibariyle mecelle'ye tâbi olmaları demek!
  • israil’i vatanları olarak sayan ve bağlılıklarını cephede orduda savaşarak ifade etmeyi seçen ve şehit olan bir müslüman asker için yapılan cenazede ,bayrağa sarılı olarak saygı duruşu yapılması da filistin bölgesinde yaşayan arapları düşündürüyor. hatta deli ediyor;

https://x.com/…eleg/status/1750151761740849438?s=46

edit:yorumlar aşağıda,gazze’li araplar hayretler içerisinde, israil’li müslüman arap nasıl olurda israil uğruna savaşır??? hele hele şehit düşerse ailesi gururla cenaze düzenler?

https://x.com/…akba/status/1750640919181680977?s=46
  • taksici olanları şabat'ta duble tarife çıkarmaya çalışır.
  • nedense bana bir ülkedeki yurt dışına kaçmak isteyen muhalifleri hatırlattı.
  • israil milliyetcisidirler. genellikle arap partiler yerine sol veya milliyetci partilere oy atarlar. vatanlarını savunma konusunda tereddüt etmezler, etmediklerini göstermek için tüm gazze'yi teröristlerin başına yıkmaktadırlar. ayrıca israil devleti müslüman askerlerine çok sahip çıkar ve asla ayırmaz, fotoğrafları ailelerine bilgi verildikten sonra anma mesajıyla paylaşılır, adları şeref listelerine eklenir ve çeşitli yerlere adları verilir. 6 gün savaşı, yom kimpur, lübnan savaşı ve daha bir çok savaşta yahudiler, araplar, hristiyanlar ve daha bir çok israilli topluluk omuz omuza ülkeleri için savaşır. son olarak ekseriyetle çoğunluğu siyonisttir ve büyük israil veya süleyman'in krallığını destekler.
  • tamamı israil vatandaşıdır. ceplerinde israil kimliği taşıyıp israilin arkasından laf atarlar küfür ederler.bol keseden saldırırlar. ama ertesi gün işveren israillinin görünce pervane olurlar.bunların mahalleri ayrıdır.zira kaldıkları yerleri bok götürür. sokaklar lağım kokar.ikiyuzludurler çoğu toprak satmıştır. parasıyla .sonrada yaw bu yahudilerce ata toprağımızı gaspeder derler.ama nasıl oluyor o 3 katlı villa ve kapıdaki iki adet buick lacrosse.o ilginçtir.

mahalleri görmek istiyen street view den.kafr qasem ı arayın.sokakları dolaşın
  • israilli arap diye falanjist maruniyi örnek vermek.

bunlar ariel şaron'un emriyle sabra ve şatilla kamplarında katliam yapan adamlar. lübnan iç savaşı'nda çatır çatır müslüman kesen adamlar. zaten israil marunileri otokton değildirler. 80'lerde israil tarafından paralı asker ve paramiliter güç olarak kullanmak üzere lübnan'dan israil devletinin çeşitli vaatleriyle oraya getirilmişlerdir.

bu koyunların durumunu çoban köpeğine sormak gibi bir şey. köpek tabi halimiz iyi, çoban bizi çok seviyo, diyecek...
  • israil için savaşanları da varmış. o halde derhal israil katliamını ve ırkçılığını destekleme kararı veriyorum.

jidf diye bahsettikleri bu çapsızlar mı lan?
hesabın var mı? giriş yap