• bir simge olarak kapatılması ve 14.dairenin her zaman kapalı kalması gerekmektedir. hukuk adına utanç simgesidir bu saatten sonra.
  • paralel anayasa mahkemesi
  • enteresan ve hukuk garabeti bir karara imza atmış kurumdur. (kendi kararı ile bir mahkeme mi yoksa idare içerisinde teşkilatlanan bir kurum mu olduğunu tartışmaya açmaktadır.)

kararda, aym'nin," yeniden yargılama yapılmasına ve önceki kararın durmasına" ilişkin verdiği karar yerindelik denetimi olarak değerlendirilmiştir.

yerindelik denetimi, idari yargılamaya ilişkin bir usul kurumu olup, idari yargı merciinin idare yerine geçerek onun yerine işlem tesis etmesini engeller.

bu kararıyla, istanbul 14. ağır ceza müdürlüğü, ben bir idari kurumum, aym'nin benim nasıl bir karar kuracağımı söylemesi (yeniden yargılama yap demesi) yerindelik denetimi yapmaktır, bunu yapamaz demektedir.

bu kararı emsal karar alacak olursak:
    yargıtay tarafından verilen ".............. şeklinde hüküm kurulması gerekirken kurulmadığından bozulmasına" veya
    "............... hususları göz önünde bulundurulmaksızın kurulan karar hukuka aykırı olduğundan bozulmasına"
    idare mahkemeleri tarafından verilen "..................... gerekçesiyle idari işlemin iptaline"
    şeklinde verilen kararların tümü, yerindelik denetimi yasağına tabi olacak olup, alt derece mahkemelerine, istinaf, yargıtay, hukuk ve ceza genel kurulları, danıştay ve diğer tüm üst derece mahkemelerinin kararlarına uymama hakkı vermektedir.

dediğim gibi, olay yargı bağımsızlığı değil, usul hukuku garabetidir.

yine de vurgulamadan geçmemek gerek, yerindelik denetimi gerekçesiyle aym kararına uymayan bu sözde mahkeme, hiyerarşik üstünün anayasa mahkemesi değil, bir başka idareci olduğunu da üstü kapalı olarak itiraf etmektedir.

14. ağır ceza müdürlüğüne ilerleyen yargılamalarında talih ve esenlik dilerim.
  • rezillik üstüne rezillik sergileyen, hukuku katleden, insanların özgürlüğünü gasp eden ve akp il başkanlığı gibi hareket eden mahkeme. zamanı geldiğinde gerekenin yapılması gerekir.
  • anayasa mahkemesinin uygulanmayan karar için normalde 14. ağır ceza mahkemesi hakkında suç duyurusunda bulunması gereken mahkeme.
  • anayasa mahkemesinin enis berberoğlu hakkında verdiği kararı tanımayarak anayasa mahkemesini yok saymıştır.

kaynak
  • "kanunlara doğru olduğu için değil yürürlükte olduğu için uymalıyız."

herkesin yukarıdaki cümleyi ezberlemesi ve benimsemesi lazımdır. hukuk devletinde aksi düşünülemez. bir kanun maddesini beğenmeyebilirsiniz, yanlış olduğunu düşünebilirsiniz, değiştirmek için teklif verirsiniz, kampanya düzenlersiniz ama o kanun yürürlükte olduğu sürece mutlak surette uymalısınız.

beğenmediğiniz kanuna uymuyorum, tanımıyorum deme hakkınız yoktur. bana göre yanlış deme hakkını bulursanız bunun sonu gelmez ve hukuk düzeni yıkılır. eğitimi düşük olan biri kısasa kısas cezasını doğal bulur. ona göre ailenden birini öldüreni öldürmek normaldir. töre cinayeti eski toplumlarda normal görülür ve namus temizlendiği iddia edilir. yine şark toplumlarında at hırsızlığı idam ile cezalandırılırdı. hırsızlık yapanın eli kesilirdi. modern hukuk sisteminde bu tür cezalar yoktur. daha basit örnek vermek gerekirse bir yoldaki kırmızı ışık direğinin yanlış yerleştirildiğini düşünebilirsiniz. sizin yanlış düşünmeniz size o kırmızı ışıkta geçme hakkı vermez. ilgili kuruma dilekçe verip kaldırılmasını istersiniz ve kaldırılana kadar o kırmızı ışıkta durmak zorundasınız.

kanunları "bana göre" diye yorumlamaya kalkarsanız bir profesör ve bir çobanın "bana göre" kıstasının çok farklı olacağını göreceksiniz. bu nedenle yanlış olduğunu düşünseniz bile yürürlükte olan bir kanuna mutlak surette uymanız gerekir.

anayasa'ya göre anayasa mahkemesi kararları kesindir ve a'dan z'ye herkesi bağlar. istanbul 14. ağır ceza mahkemesi'nin anayasa mahkemesi'nin kararı yanlış deyip uymaması hukukun katlidir. sistemin çökmesine sebep olur.
  • vermiş oldukları skandal karar bir sonraki 15. ağır ceza mahkemesinden döndükten sonra enis berberoğlu'nun bu mahkeme üyeleri hakkında önce ihsas-ı rey sonra da hsk'ya suç duyurusunda bulunması gerekiyor. anayasanın 153. maddesi gayet açık. ha anayasa mahkemesinin kararı bizi bağlamaz diyorsanız açık açık söyleyin sizin verdiğiniz kararlar da bizi bağlamaz diyelim.
  • ben hukukçu değilim ama şartlarım nedeniyle mahkeme gibi bir evde büyüdüm. yetmiyormuş gibi mahkemenin olmazsa olmazı saç ayaklarından biri de ( ki üçüncü nesil hukukçu oldu kendisi ) kendi evimden çıktı. diyeceğim o dur ki: anonim olarak hukukçular bilir , " hukuk iktidarın fahişesidir " sözü binlerce yıl önce söylenmiştir, o terazili, kılıçlı simge de ironik olarak dişidir. ancak hukukçular her şeye rağmen hukuk insanı olmaya çalışır. ama bazıları mahkeme başkanı , üyesi olabilir, ötesi yok. en çok hukuk insanlarını yaralayan mahkeme.
hesabın var mı? giriş yap