şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • reşad ekrem koçu tarafından istanbulda yayımlanan tamamlanamamış ansiklopedi. 11. ciltte, gökçepınar mehmet maddesinde kaldı. benzetmek gibi olmasın ekşisözlükvari bir yapıya sahipti. belki de dünyanın tek sübjektif ansiklopedisidir. her maddesi ilgili ilgisiz, istanbul'la ilişkilendirilmiştir (örneğin "çivi" maddesi). özellikle, yazarın, sabiha bozcalı'nın genç oğlan desenleriyle resimlendirilmiş genç oğlan tasvirleri müthiştir. insana işte latan oğlancı böyle olur, olmalıdır dedirtir. deri ceketli gençler, denize uçan otomobiller, köprüaltında gazete satan hasan çocuk, domates maddeleri okunmadan olmaz. sahaflarda orijinal takım fiyatı 1500 dolar, fotokopi takımları ise 100-200 dolar civarındadır. her sözlük yazarının okuması ve hatta sahip olması gereken fevkalade faydalı bir eserdir.
 • koçu bu ansiklopedide falanca kahvedeki genc oglan ciraga bile uzun uzun madde acmistir, neymis yakisikliymis da cirak olarak ziyan olma bahriyeli ol demisler, sirf bu yuzden bir sayfaya yakin yazi yazip resim eklemistir. bohcacilar, ayyaslar, tellaklar bile bu ansiklopedide ayrintilariyla yer alir. bazi semtler hakkindaki istatistiki bilgiler de sanki uydurulmus gibi durmaktadir.
 • dogan hazırlıyormus yeni baskısını.
  2010'da piyasadaymıs hayırlısıyla.
  11 cilt'ten baska kocu'nun yazıp yayınlayamadıkları da cıkacakmıs bu seride.
  bekliyoruz heyecanla ve sabırsızlıkla.
 • me$hur ansiklopedi hakkındaki son geli$meler $u $ekildedir:

  *
  efsane ansiklopedi tamamlandı ama bir türlü yayınlanamıyor

  tarihçi reşat ekrem koçu’nun ünlü istanbul ansiklopedisi çalışmasını, tarihe, istanbul’a ve okuyup yazmaya meraklı hemen herkes mutlaka duymuştur. istanbul’la ilgili en kapsamlı ansiklopedidir ve neredeyse üstadın sokak sokak ev ev bizzat dolaşıp kaleme aldığı bilinir.
  ilk edisyonu 1944-1951 yılları arasında yapılmış ve aba-bahadır sokağı maddelerinde kalmış. ikinci edisyon ise 1958-1971 yıllarında yapılarak 11 cilt olarak yayımlanmış.
  ansiklopedi o zamandan beri tamamlanamamıştı, çünkü reşat ekrem koçu sonraki maddelerini hazırlayamadan vefat etmişti. ansiklopedi de, kendi içinde bir maddede anılacak kadar efsaneye dönmüştü bile.

  meğer hepsini bitirmiş

  varisleri koçu’nun bütün evrak-ı metrukesini geçtiğimiz aylarda 100. yılını kutlayan ece ajandaları’nın sahiplerine devredince istanbul ansiklopedisi’nin de kaderi değişmeye başladı. zira sözünü ettiğimiz evrak-ı metruke içinde, ansiklopedinin eksik maddeleri de ortaya çıktı.
  reşat ekrem’in vefatı nedeniyle ansiklopedi g harfine kadar ve 11 cilt olarak kalmış ve bugüne kadar sahaf gibi yerlerde bu şekilde satılmıştı. genel olarak tamamlanmadığı düşünülüyordu. oysa belgeler düzene sokulup detaylı inelendiğinde, reşat ekrem’in toplam 63 koliye tekabül eden belgeleriyle istanbul ansiklopedisi’ni “z” harfine kadar getirdiği ve her madde için son notlarını bile aldığı görüldü. şimdi bütün gayretler, adeta hazine niteliğinde bu belgelerle ansiklopediyi “tıpkı basım” olarak vücuda getirmek için sarfediliyor. hattâ bunun için, konunun uzmanlarından oluşan ciddi bir ekip bile oluşturulmuş durumda...

  neden basilamiyor

  ama asıl sıkıntı bundan sonra devreye girdi. reşat ekrem koçu’nun ve istanbul ansiklopedisi’nin yayın haklarını elinde bulunduran doğan kitap yetkilileri, 2010’da istanbul’un avrupa kültür başkenti olması sebebiyle; ansiklopediyi istanbul belediyesi kültür a.ş ve 2010 organizasyonuyla beraber yayınlamak üzere başvuruda bulundular.
  yetkili makamlar sürekli olarak, ”proje çok güzel, mutlaka yapmalıyız”, ”2010’un en önemli projesi,” gibi cümleler sarfetmelerine rağmen; ansiklopedinin akıbetini belirleyecek cevabı bir türlü vermemişler. “hayır” diyememelerinin sebebi kitabın büyük önemine bağlanabilir. acaba, “evet” denememesinin sebebi, koçu’nun üslubu ve kimi maddelerde kendini gösteren “çok özel” ilgi alanları mı diye insan sormadan edemiyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/pazar/14944096.asp
 • (bkz: 11'e 10 kala)
 • en sonunda be...
  günün en güzel haberi...

  reşad ekrem koçu'nun yarım kalan istanbul ansiklopedisi'nin kayıp metinlerinin, resimlerinin kimde olduğu yıllarca meçhul kaldı. araştırmacı nedret işli, arşivin bab-ı ali'de yayıncılık yapmış, koçu'nun evlatlığı mehmet koçu'nun da yanında çalıştığı bir ailede olduğunu söylüyor. telifi ve bürokratik konuları halleden kültür aş, ansiklopedinin tamamlanmış 11 cildini ve kayıp olduğu söylenen maddeleri sponsor bulduğu takdirde yayımlayacak.
  http://www.zaman.com.tr/…-arsivi-bir-ailenin-elinde
 • http://www.idefix.com/…asp?sid=xe6e3oibla4a7phqcr8u

  ntv yayınlarından çıkmış bir kitap.
 • enis batur’un danışmanlığını, sevin okyay’ın yayın koordinatörlüğünü yaptığı ansiklopedinin yakında ingilizce çevirisi de çıkacakmış.
 • 120 liralık fiyatıyla hevesi kursakta bırakmıştır.

  (bkz: o paraya öküz alırız)
 • zamanında fasikül fasikül almaya kalkışmıştık öğrenci harçlığıyla da oldukça bel bükücü bir fiyatı vardı. sonra öyle kaldı tabi fasiküller.

  şimdiki fiyatı fasiküllere oranla hiç bişey aslında. ama asıl ansiklopedi daha şık olacaktı devam etseydi elbette.

  hoş, ntv yayınevi de kapatılmış artık bok varmış gibi, ne kalacak güzelliklerden acaba?