• olmasını isteyen aktroll değilse en naif tabiriyle; saftır.

zira seçimlerin yenilenmesi durumunda ekrem abinin ezerek kazanacağı fantezisine inanmak 5 yaş saflığı ister!
  • maltepe ilçe seçim kurulu kararı yarın sabah 10:00 da ysk'dan döneceği için. boş hayalden öteye geçmez bu. ysk onaylasa da sonuç değişmez. sadece gecikir.
  • tekrar seçim olsa normal şartlarda o sandığı ellerine verir yollar seçmen.

ancak unuttuğunuz nokta şu:

zaten normal şartlarda tekrar seçim olmaması gerekiyor.

tekrar seçim olursa akp bütün kaynaklarını istanbul seçimlerine akıtır. sandık başında kavgalar, göz altına alınan müşahitler, göz altına alınan muhalefet sandık görevlileri...

zibilyon tane usulsüzlük yapılır.

tıpkı şuan yapıldığı gibi.

seçimi tekrar yapmaya kalkmak " ben diktatörüm, istesem direkt mazbata benim lan vermiyorum sana siktir git ermeni tohumu der geçerim, ama belki batıda 3-5 geri zekalı vardır da işi kuralına uydurup en azından onların tepkisini çekmiyim, soru sorarlarsa verecek cevabım olur hem "

demekten başka bir şey olmaz.

ha halk sandığa gider %70 imamoğlu'na oy verirse akp bütün uğraşlarına rağmen bu oyları kendi lehine çevirebilir mi?

bütün uğraşlarına rağmen çeviremez. ama usulsüzlükler diz boyu olur. elinden geleni yapar.

ama bu halk da sandığa gidip hak ettiklerini ellerine tam olarak vermez. veremez. sebebi düşük eğitim, yoğun medya propandası, medyanın tekelleşmiş olması.

dolayısıyla yapılacak 2. bir seçim asla seçim değildir. olan biteni kitabına uyduralım yurtdışında falan sorarlarsa en azından verecek cevabımız olsun derdidir.

" hayır efendim siz haksızsınız seçimde usulsüzlük vardı tekrar seçim yaptık halk kararını verdi saygı duyacaksınız " vs der geçer.

" ben diktatörüm demokrasiye inanmıyorum mazbatayı kime istersem ona veririm "

demekten iyidir.

böyle bir durum yaşanırsa malesef ölmek zorunda kalacağız. evde oturur olan bitene küfredip geçersek akp istediğini almış olacak.

yapılabilecek tek şey hiçbir şekilde polise saldırmadan sokağa inip pasif direniş göstermek.

ama bizim " pasif " direnişimizin pasif olmasını önemsemeyip yine bizi öldürürler.

durum buraya kadar gelirse demokrasi rafa kalkmış, silahsız insanlar devlet tarafından öldürülür olmuş olur.

demokrasinin açık açık, çekinmeden rafa kaldırıldığı; demokrasi arayışındaki silahsız insanların devlet tarafından öldürülmeye başlandığı ülkede darbe meşrudur.

peki bu aşamaya gelirsek ne olur?

eskişehirden vs 2 tane f16 kalkıp bütün bu süreci bitirmek ister mi? isteyebilir.

peki mevcut tsk yapısında böyle bir subayın ölümü göze olarak bütün bu süreci bitirmek istemesinin önüne geçilebilir mi?

kolay kolay geçilemez.

çünkü erdoğan daha s-400 almadı. natonun karadan havaya savunma silahları natoya ait uçakları düşürmez. ama s-400 düşürür.

şu yaşadığımız süreç aynı zamanda erdoğan'ın s-400 diye tutturduğu, bütün baskılara rağmen geri adım atmadığı bir süreç.

s-400 alımına bir de bu gözle bakın...
  • evet bu yönde bütün ihtimaller zorlanıyor. şimdi akp kaybedeceği bir seçime girer mi ? ki binali yıldırım aday olmazsa adayın kim olacağı da belli değil. hoş kimin aday olduğu da pek önemli değil. peki girecekse nelere güvenerek girebilir?

akp seçmenin sandığa gitmediği düşüncesi, akp seçmeninin istanbul garanti diye düşünerek köylerine gidip oy kullandığı düşüncesi ve son olarak secmen kaydırıldı şu oldu bu oldu beklentileri. bunlar akp için yeni seçim motivasyonu sağlayabilir. evet 9 günlük tatil ile chp seçmenin istanbul dışında olduğu zaman da kollanacaktır.

lakin bunların hiçbiri kurtarmaz. her şeyden önce 31 martta oy kullanan seçmen sayısı belli. köyde oy kullanan akp seçmeni istanbul'da oy kullanmak istese de süre yetersiz. seçmen kaydı için belli bir süre var. bir şekilde kullandılar desen 2 ayda 30-40 bin seçmen artışının izahı olmaz. ikinci olarak sandığa gitmeyen akp seçmeninden daha fazla chp seçmeni var o taraftan da bir avantaj çıkmaz. seçim tatile denk gelse bile muhalefet kazanmanın tadını aldı artık, tatile gidenlerin sayısı çok az olacaktır. bir de ne yapacağını kestiremediğim bir dsp olayı var. dsp seçime girse de girmese de dsp seçmeninin önemli kısmı ekrem başkana oy kullanacaktır. 30 bin oydan bahsediyoruz. zaten mevcut 15bin fark var en az 15bin de dsp seçmeninde gelecektir. 30 bin farkın şu iklimde kapanması imkansız.

üç ihtimal var gibi görünüyor;

pazartesi bahçeli önemli açıklama yapacak bilgileri doğru ise genel seçim isteyebilir.
    yok eğer böyle bir açıklama gelmeyecekse seçim tekrarlanmaz. iptale bir tane geçerli dayanak yok.

ama oldu da ysk bu yönde karar verdi. ekrem imamoğlu en az 200 bin farkla kazanır. bu da mevcut esen rüzgarı daha da hızlandırır. başka da işe yaramaz.

seçim iptal edilebilir algısı toplumun nabzını yoklamak gibi geliyor bana. bu ihtimalin gündemde olması bile anlamsız. bu başlığa yazmam da hata ama neden tekrar seçimin akp için çare olmayacağını anlatmak istedim. aslında bu konuda söylenecek başka şeyler de var lakin yerimiz dar..
  • yazık bu ülkenin, bu güzel istanbul'un insanlarına.. günlerdir bir belirsizlik, günlerdir bir çırpınma.. ülkede millet sofrasında ekmeğin yanına kıracak bir soğan bile bulamayacak hale gelmişken, birileri hala kaybetmeyi kabullenemiyor.. bu ülkenin halkına gerçekten yazık..
  • tekrarlansa bile aday değişemez, seçmen listesi değişemez. değişen tek şey sonuç olur, en az 10 puan fark atar imamoğlu, aha buraya yazdım.

olmayan gerçektir.
  • biliyoruz ki akp isterse seçimi yeniler. ne türk lirasının ne de milletin cebinin gözünün yaşına bakmaz. ysk'da dönen erteleme tiyatrosu perde arkasında bir takım pazarlıkların döndüğünün göstergesi. türkiye ittifakı diyerek erdoğan gireceği imf macerasına chp'yi ortak etmek istiyor. chp'nin böyle bir pazarlıkta yer alması bana göre akıl işi değil. ama siyaset böyle çalışmıyor. nasıl yapıyor ne teklif ediyorsa artık bu pazarlık sanki yapılıyor.
    diğer tarafta mehmet bahçeli ve tahmin ettiğiniz o bakan bu işten çok rahatsız. bahçeli ittifakı biteceği için, diğeri de chp tarafından banko istenmeyeceği için. kılıçdaroğlu'na saldırı olayı da yürüyen bu pazarlıkları bozmak için olabilir.
    ekonomi chp'ye geçerse berat ve ekibinin de etkinliğinin kaybedeceğinden şüphe yok.

erdoğan bu kimsenin aklına gelmeyen ve belki kendisinin de artık son çare olarak gördüğü ittifakı yaparak hem işe yaramayan ve güvenilmez bir koltuk değneğinden, hem her an isyan çıkarma ihtimali olan yine güvenilmez bir bakandan, hem içerde kendi yerine sulanan bir kifayetsizden ve açgözlü çevresinden kurtulmuş olacak, hem de chp ile imf giderek daha az tepki toplayacağını düşünüyor olabilir.
    bu arada yeni kurulacak bir partinin de bu güçlü ittifaka muhalifliğinin bir anlamı da kalmıyor bu hamleyle.

ha bana sorarsanız bu ittifak imkansız aşk. gerçi ben ittifak olmasa da seçimin yenileneceğini sanmıyorum.ama olmaz dediğimiz neler olmadı ki bu ülkede.
  • eh tabi buna istinaden (bkz: ikinci gezi'nin yaklaştığı gerçeği) de ortaya çıkıyor. bu halk bu kadar adaletsizliğe sessiz kalmaz. tabi daha sonra (bkz: venezuela is coming)
  • ciddi olarak istediğim durum.

bir seçim döneminde ikinci kez ellerine verip gönderme fırsatına sahip olmuş oluruz bu sayede.
  • herkes gibi tekrar edilmeyeceği kanaati taşıyordum.

bugün murat yetkin kulis bilgileri yazısı, sputnik yavuz oğan yayınına bağlanan ekonomistin dikkat çektiği bayram tatilinin şimdiden 9 güne uzatılması hususu, 30 haziran günü telaffuzu ve başta erdoğan olmak üzere üst düzey akplilerin bu yönde çalışıyor olma ihtimali az değil.

mehmet bahçeli' in tekrar seçim diye diretmesi ve kontrollü gerilim ile yoğun iç gündem de beni bu fikre itiyor.

ayrıca ysk belli bir standartta, objektif ve güvenilir bir tutum sergileyemez. akp itirazları çok daha ağır basıyor ve halihazırda çifte standart birçok karar verdi bile.

tahmin olarak:

yeniden seçim olur.

akp fire verir fakat imamoğlu'na oy atıp kırılgan olup seçimden bıkmış kararsız da çok. chp' ye atıp sandık yorgunu bunlar.
    tatilciler de potansiyel olarak ortalığı sikip atan bir kitle malûm. bunların "nasıl olsa imamoğlu alır yaağğ" diyip akçay, kuşadası arasına çöreklenme ihtimalleri az değil.

fakat saadet, kotil, tkp, boykot gibi seçeneklerle oy atmamış da bir çok kişi var.
    tabi ekonomi, pahalılık ve döviz bu şekilde kötüleşerek devam ederse, tekrar seçim türk lirasını denildiği gibi değersizleştirirse insanlar tekrar tekrar sandığa gider ve imamoğlu mesajını tekrar daha güçlü verir.

bu işin buraya gelmesi bile saçmalık. fakat durum bu işte... burası da böyle bir yer.
hesabın var mı? giriş yap