• istanbulda en azindan 500 bin kusur gerizekali oldugunu gosterir.

o kadar siraya gir, muhuru, zarfi, pusulayi al sonra gecersiz oy. senin verecegin oyun demokrasiye katkisini sikeyim.
  • kendi gözlemlerima dayanarak neredeyse hepsinin akp seçmenine ait olduğunu söyleyebilirim. adgadhfshdfas hiç umrum diil.

nasıl anladığımı soranlar olmuş: oyların sayımı sırasında hem üstte parti kısmına hem de onun hizasındaki bağımsız adaya basanların hepsi akp'liydi de ondan. akp'nin altındaki bağımsız aday baya rağbet gördü. tek sandık için de konuşmuyorum ayrıca, tanıdığım tek müşahit kendim değilim. nefret suçuymuş ahahaha.
  • kaynak

oyların büyük çoğunluğu pusulada iki farklı yere mühür basılması imiş. daha oy kullanmayı bile beceremeyen gerizekalılara ülkenin yönetimine dolaylı olarak katılım fırsatı veriliyor ve sadece istanbul'daki sayı bu.

sonra bu ülke neden yıllardır gelişme olan ülkeler arasından çıkamadı diye üzülüyoruz. işte sebebi bu tür insanların oy kullanma hakkı olması. gerçi bu oy kullanamayanların hangi partili oldukları da malumdur.

edit: işin kötü yanı bu insanlardan bir tık daha yetenekli olup oy kullanmayı zar zor becerenlerin oyları geçerli oluyor.

ayrıca görevlilerin uyarmasına gerek yok. eğer nasıl kullanacağını bilmiyorsan bile birine sorarsın veya araştırır öğrenirsin. çok gizli bilgi değil sonuçta. bir de bu insanların çoğu daha önce de oy kullanmıştır illaki.

edit2: bazı sözlük yazarları rahatsız. tamam siz hariçsiniz.

edit3: ysk her ne kadar kafa karıştıran bir pusula hazırlamış olsa bile aklı başında olan, makul bir kişinin oyunu kullanırken daha dikkatli olması gerektiğini bilmesi lazım. hemen oy vereyim de gideyim kafasındaki insanın böyle bir pusulada yanlışlık yapması gerizekalılıktır. bunun hoş görülecek bir yanı yok.

eğer elinde olmayan sebeplerle dikkati dağıldıysa sıkıntı yok ama göz göre göre dikkatsiz davranıp geçersiz oy kullanan insanın zeka seviyesi sorgulanır düzeydedir.
  • fazlası olup, eksiği olmayacak durumdur.

dün ofise yemek getiren elemanla girdiğim diyalog.

- ne yaptın başkan kime attın ?
    - akp'ye attım abi. metin şentürke de bastım.
    - nasıl yani ? iki oy mu kullandın ?
    - yok abi üste partiler vardı orada akp'ye bastım. aşağıda da bağımsızlar vardı orada da metin şentürk'e bastım.
    - iyi etmişsin kardeş.
  • kendi sandığımda 22 tane çıktı ve hepsi chp +bağımsızdı.
  • oy pusulasının tasarımında hata vardı.
    benin müşahitlik yaptığım sandıktaki geçersiz oyları sayarken hangi partiye niyetlenip veremediğini de not ettim. (istatistik seven bir deliyim. benden görüp akp müşahiti de kopyaladı benim sonuçları.)

geçersizler

16 tane akp-bağımsız
    6 chp-bağımsız
    3 mhp-bağımsız
    2 hdp-bağımsız
    1 sp-bağımsız
    1 ("fener ağlama" yazmış pusulaya sadece)
    1 hem akp hem chpye basmış bilemedik.

bu durumun nedeni istanbuldaki oy pusulasının mantıksızlığıdır. ilk anda baktığınızda partinin altındaki boşluğa atacakmışsınız gibi duruyor. sonra dikkatli bakarsanız üst kısımdaki boşluğu görüyorsunuz. bir kısmı partinin altındaki boşluğa ve aşağıdaki bağımsıza denk gelen boşluğa atmış.

bunlardan bazıları da sanırım hem parti hem aday seçebiliyoruz diye düşünüp, üste bir oy, alta başka bir sütunda oy atmış. (bunlar 3-4 taneydi)

istanbul'daki hata oranı diğer illere göre daha yüksek. bunun nedeni de istanbul'daki insanların daha cahil/aptal olması değil, kötü tasarlanmış oy pusulası.

30 geçersiz oy, 33 hdp, 33 mhp çıktı bizim sandıktan. geçersizler bile %10 barajını zorladı yani.

her geçene özellikle bir kere basacaksınız, üsttekiler parti, alttakiler bağımsız diye açıklamaya çalıştık. ama yetersiz kalmış. kamu spotu gibi oy nasıl kullanılır görüntüleri izletilse işe yarar belki.
  • gördüğüm kadarıyla çoğunlukla parti ile bağımsızlara basma sebebiyle çok geçersiz oy vardı.

bir tane de inci sözlüklü arkadaş tarafından verilmiş geçersiz oy gördüm.

eleman ak partiye basmış. orta kısımdaki boş yere ccc inci ccc yazmış.
  • her geleni uyardık gene de insanlar çift basmışlar. özellikle chp ve saadet partisinden çıktı bizim sandıkta.
    akplilere gün içinde uyarı için sms gitmiş. adamın biri elinde telefonla gelip benim oyuma bakmışlar geçersizmiş ben onu düzelticem diye gelmiş fısır fısır akpli görevlilerle ciddi ciddi konuşuyor. adamı zor gönderdik olmaz öyle, o uyarı mesajı diye ikna edip. adam cidden akpnin ona böyle bir imkan sağlamış olabileceğine inanıp, üşenmemiş sandığa kadar gelmiş.
  • malum partiden kasıt akp sanırım, akp şöyledir, böyledir filan... hiç bunlara girmeyeceğim ama şu ahmakça bakış açısı en az akp kadar mide bulandırıyor.

2011 seçimlerinde, 10 bin chp seçmeni, hem tuncay özkan'a -bağımsız girmişti- hem de chp'ye basmıştı mührü. şu ahmak tutumdan ne vakit vazgeçilecek, bu seçimlerde hakikaten, pusula çok fazla şaşırtıcıydı.
hesabın var mı? giriş yap