şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'un en önemli sorunları sıralaması yapılsa, kaldırım işgali sorunu, eminim ilk on sorun arasında yer alır. kaldırımlar kahvehane, lokanta, nargile kafe, pastane ve türevleri tarafından tamamen işgal edilmiş durumda. ve bu yetmiyormuş gibi yoldan geçmeye çalışanlar sürekli taciz ediliyor. belediyenin bu konuya gereken önemi vermemesi ise, "sorumsuz belediyecilik nasıl yapılır" dersi olarak kamu yonetiminde okutulabilecek cinsten. kaldırımda yürüyemeyen insanlar haklı olarak yola indiğinden trafiğin akışını da aksatıyorlar. engelliler bu sorun nedeniyle evinden dışarıya çıkamıyorlar. gece olduktan sonra ise, kaldırımlar otoparka dönüşüyor. kanunda yaya yolunu her türlü işgal etmek yasak iken, ne zabıta ne polis olaya müdahale etmiyor.
 • üzerine belgesel yapılıp, mecliste sadece istanbul değil türkiye genelinde tartışılması gereken husus
 • en elitinden en varoşuna kadar bütün semtlerde geçerli bir hakikat. istanbul'da yayaya saygı denilen şey eksilerde.
 • nedeninin yine nüfus olduğunu düşündüğüm sorun.

  (bkz: çare thanos)
 • araç yolundan salına salına yürüyerek önüne geçtiğim sorundur.
 • istanbul'da yayaların şoför bakış açısından böcekle eşdeğer olmasından kaynaklanan durum. kullandığınız vasıta ne kadar büyükse hiyerarşide o kadar yüksekte yer alıyorsunuz. sıralama şu şekilde gidiyor:

  kamyon>otobüs>otomobil>motor>bisiklet>yaya

  kaldırımda yürürken arkanızdan bisiklet veya motor gelebilir, yol vermelisiniz. ezilmemek adına gözünüzü ve kulağınızı dört açmanız önemli, yoksa elenip soyunuzu gelecek nesle aktaramamanız kaçınılmaz. yaya geçitleri ise yolda canı sıkılıp yavaşlayan şoförlerimizin ilgisini tekrar yola vermesini sağlayan, onları gaza bastırtan çizgilerdir. yaya kaldırımının öncelikli görevi otopark olduğundan önünüzü bir araba kesip park ettiğinde de ses etmeye hakkınız yok. haddinizi bilin.

  (bkz: welcome to the jungle)
 • özellikle akaretler ve şair nedim caddesi taraflarında 1-2 yıl önce başlayan "akım" neticesinde gerçekleşmiş durumdur. çok lazımmış gibi milyonlarca ciks kafe/restoran/bar açıldı ve kaldırımların tümünü işgal etti bu işletmeler. eve yürümekte bile oldukça zorluk çekmekteyim. umarım bu olaya bir çözüm bulunur diyeceğim amma, kahve dünyası/starbucks gibi birkaç marka dahil oluşum, kaldırıma sandalye atmayı bırak kaldırımın kenarını cam bölme ile çevirerek içerisini kafeye/restorana kattı.

  büyük rezalet.
 • istanbul ile alakası olmayan durum. tüm şehirlerde kaldırımların 3 bölümü vardır ve hepsinde benzer problemler yaşanmaktadır.

  ön cephe - dükkanların masa, tabela vb. koyduğu şerit
  yürüyüş yolu - engelliler için sarı şeridin de bulunduğu geçiş kordonu
  sokak dekorasyonu- bank, durak, ağaç, çöp kutusunun bulunduğu alan

  şu videoda detaylı görebilirsiniz.