669 entry daha
  • insan kerizleme sanatı diye bir şey var... bilir misiniz. şimdikiler ona trolleme diyorlar...
  • görülemeyeceğini iddia edip aklınca alay eden dalyaraklara itibar etmeyiniz. hava temiz ve açıkken gayet de görülebilmektedir.
  • bunun için şu formulden yola cikabiliriz.
    karekök icinde , bulunan yükseklik(cm)/6.75
    (bu formül hava net ve gözler sağlıklı iken yapılan bir hesap)

uludağ zirve yüksekliği 2.543 metre
    formüle yerleştirelim;
    254.300cm / 6.75 =37.674 karekök
    o da eşittir=194 km çapında her yeri görebilir.
    uludağ ile istanbul kuşucusu 100 km oldugunâ göre, net bir havada uludağ zirvesi gözükür, tek handikap istanbul'dan yer seviyesinden değil çünkü arada yalova dağları var onlar sizi engeller. ama yüksek bir binadaysaniz gorursunuz diye düşünüyorum.
  • görülmeyeceğini zannedenler var, yazık.. galata kulesinden enfes görünür mesela. anadolu yakası sahilinden de gemlik'in üzerinden karlı karlı gösterir kendini. her şeyi geçtim, hiç sabiha gökçen'den uçağa binmediniz galiba?

istanbul'dan uludağ'ı hiç görmemiş tipler, gelmişler defalarca kez görmüş insanlarla alay edip görünmeyeceğini zannediyorlar. gerçekten yazık..

hayır yanda konuyla ilgili ekşişeyler entrysi bile var. ben kendim kaç defa bu başlıkta fotoğraflarıyla anlattım görülebileceğini. hala görülmez diyen varsa, iflah olmaz bir cahildir, ciddiye almayın.
  • http://www.ringbell.co.uk/info/hdist.htm adresine 2500 rakamını girince çıkan 178 km. gayet de görülebilir.
  • marmara denizi' nin üzerinde yoğun bir nem yoksa, hava açıksa küçükçekmece atakent tarafından yüksek katlı binalardan da gayet net görülür. yalova dağları' nın arasından görülen karlı zirvesini çektiğim videolar mevcuttur.
  • leventteki plazaların üst katlarından görünür mesela
  • barbaros bulvarının tepesinden eski eşimle arabayla inerken bunun tartışmasını yapmıştık. karşıda görünen bir tepe üzerine. "uludağ görünüyo bak" demişti ben de "la saçmalama wheuqhueqh" şeklinde tepki verip bütün gün "hee la heee uludağ" diye dalga geçmiştim. haklı mıymış lan? :/
  • o kadar kanıt, fotoğraf, hesap kitap varken bile inanmayan, "he ya he zaaa" diyen bir kitle var . bu sadece cehalet değil, aynı zamanda gerizekalılık. öncelikle bu konuda anlaşalım.

"kapanmayla beraber hava kirliliği azaldı, o nedenle görebiliyoruz" diyen kitlenin de iyimserliğini kırmak istemem ama ortada covid yokken de görülebiliyordu.
  • şunu olasılık olarak yazmayın arkadaşlar. gözüküyor ve gayet de doğal. bu kadar neye şaşırdınız?
80 entry daha
hesabın var mı? giriş yap