şükela:  tümü | bugün
 • kurucusu/gurusu sri b.k.s iyengar olan bir hatha yoga stilidir. diğer yoga türlerine oranla duruşlarda daha uzun kalınır. yardımcı aletler kullanılır.
  http://bksiyengar.com/
 • vücudun bazı parçalarını gererek, bazı parçalarını rahatlatarak, beden ve ruh arasindaki ikilikten kurtulmak hedeflenir. asanalarda kalislar uzun, pozlar arasi gecisler ise oldukca yavastir.
  sikca kullanilan blok, yastık, sandalye ve kemer gibi yardımcı gereçler ile birlikte asanalar daha doğru, kolay, güvenli ve etkili bir biçimde uygulanır.
  guclendirme ve esneklik uzerinde etkisi oldukca fazladir. yasam enerjisi denilen pranalarla beslenir. duruslari dogru ve olmasi gereken hizada uygulamak oldukca onemlidir.
  mesela.
 • gittiğim yoga okulunda uygulanan yoga türü.

  1960 larda ingiltere de yayılmaya başlayan ıyengar yogada; asanaların teknik detayları, doğru hizaya gelip en ideal forma ulaşabilmek için kapsamlı olarak çalışılır.

  asanalarda uzun süre kalınır, her duruşu düzeltmek için gereken zaman ayrılır. bu yüzden dersler ashtanga yogadaki gibi hızlı ilerlemez. ama bir yandan da sağlam teknik temellere sahip olmayı sağlar.

  restoratif yoga ile birlikte; fiziksel olarak zorlanılan diz, omuz, sırt gibi bölgeleri geliştirmede gözle görülür fayda sağlayan en önemli yoga türlerinden.
 • eklemlerimin sert olduğu ortopedistler tarafından doğrulanan bendenize bile birkaç ay içinde gözle görülür esneklik kazandırmış olan yoga türü.

  detaylı bir tanım gelsin:
  iyengar yoga, detaya ve asanaları(duruşları) uygularken hizaya verdiği önem ile tanımlanabilir. iyengar yoga’da, vücudun bazı parçalarını gererek, bazı parçalarını rahatlatarak, beden ve ruhun harmonisi hedeflenir.

  b.k.s. iyengar, hatha yoga’nın prensiplerinden geliştirerek bu yoga yöntemini oluştururken, her duruşu bizzat kendisi denemiş ve her bir duruşun bedeni ve ruh hali üzerindeki etkilerini analiz etmiştir.

  iyengar yoga’da çeşitli duruşlar ile vücuttaki tüm organlar ve sistemler çalıştırılarak, bedenin her noktasına ulaşılır. asana(duruş) ve pranayama(nefes teknikleri) zaman içinde adım adım geliştirilir. temel duruşlar ile basitten başlayarak ders akışı şekillendirilirken, bedenin güçlü, zihnin odaklanabilirliği arttırılır. temel duruşları uygulayan beden ve zihin, daha çok güç ve odaklanma gerektiren duruşlara kabiliyet kazanır. iyengar yoga’da bant, blok, yastık, battaniye, sandalye ve kemer gibi yardımcı gereçler kullanılır ve bu gereçler ile birlikte duruşlar daha doğru, kolay, güvenli ve etkili bir biçimde uygulanır. yardımcı gereçler aynı zamanda yoganın, genç, yaşlı, hasta, engelli ayırmaksızın herkese ulaşmasını da sağlar. iyengar yoga ders akışı içerisinde, duruşlarda uzun süreli kalınır ve duruşlar arası geçişler yavaştır. yogaya yeni başlayan, esnek olmadığını düşünen ve rahat hissetmek isteyenlerin öncelikle tercih ettiği iyengar yoga, dayanıklılığı, esnekliği, gücü, dengeyi ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcıdır. iyengar yoga’da aynı zamanda nefes konrolü, bedenin gevşemesi ve kan dolaşımının artmasını da sağlanır.

  kaynak: doğru yoga