• şu an içimden geçen cümledir. uzun zamandır kendi kendime yazı yazmıyordum. farkettim ki ben ekşi sözlük'e girip her gün bir sürü yazı yazıyorum. mutluyum. iyi ki varsın sözlük.

(bkz: duygusala bağlamak) *
  • soyle tamamlanabilir: sen olmasan biz yalnizlik yolculari, hangi durakta durur da, yorgunlugumuzu paylasirdik. geceler bu kadar karanlik, sarkilar bu kadar yalan ve "o" bu kadar uzakta iken...
  • sozlugun kurucusu sevgili ssg ve badicimleri ile onu buyuten 29.713 yazara*e refere eden unlem cumlesi.
  • "yalnızlığımı bile unutturansın. yazarların olmasa ne yapardık?" cümlelerini sarfettikten sonra, devamında gelebilecek sözcükler öbeği.
  • sözlükten başka arkadaşı olmayan yazarın dile getirdiği cümledir. mâlumunuz, şu yaz aylarında çevrede olan arkadaşların çoğu yazlığında, yazlığı olmayan ender kişilerden olan ben ise yalnızlığımı sözlükle gidermeye çalışıyorum. işe yarıyor. kendimi yalnızlık hissinden kurtarıyorum. iyi ki varsın sözlük!
  • sol frame'de "çay" kelimesini bana göstermesiyle çay koymaya gitmemi sağlayan ve sözlük hakkında o anda aklımdan geçen cümle.
  • sözlükte yazan beşbin küsür kişinin ortak düşüncesi...
  • sozlugu bir ogretmen bilerek sozluk basinda calistigim*, kazik testten 98 alinca soyledigim cumle..
  • en son haberleri, sosyeteden dedikodulari, son trendleri, inleri outlari ogrendigimiz, sosyallestigimiz bir yer olan eksi sozluge tesekkur icin soylenen soz.
  • birkaç başlık üzerinden tüm ekşi sözlük camiasını, eleştiri ve düşünce özgürlüğünü gasp etmek isteyen insanlar ve oturduğu villasından halktan kopuk bir şekilde yaşayıp kendilerine dair hiçbir eleştiriyi kabul etmek istemeyen, kendine ünlü diyen güruh! burası bir topluluktur ve insanlar düşüncelerini paylaşır. sizin takip etmediğiniz bu sözlük her geçen gün başka bir insanın sesinin duyurup toplumsal dayanışma sağlıyor. insanlar birbirlerine yardım ediyor, danışıyor, bilgiler paylaşıyor, fikir alışverişinde bulunuyorlar.

çok duyuyorum eskisi gibi değil diyenleri. evet değil. bir yazar olarak ben de farkındayım. fakat burası kapanırsa ne olacak? her şey daha mı iyi olacak? sizin bu tavırlarınız yüzünden buraya gerçek anlamda bilgi girecek insanlar bu sözlükten uzaklaşmaya devam ediyor. yeni bir sözlük açılıp her şey çok daha mı kaliteli olacak sanıyorsunuz? neden her seferinde sözlüğü kötülemek yerine bunu entelektüel ortamlarda paylaşıp, alanında bilgili kişileri bilgi paylaşmaya teşvik etmiyorsunuz?

burnu havada sözlüğü beğenmeyen elitist güruha söylüyorum. peki siz ne yaptınız? madem kalitesi düştü. siz ne yazdınız? hangi bilgiyi paylaştınız? ne kadar bilgi öğrenildi buradan? kaç tane insan bilmediği şeyleri araştırmak için ekşi sözlükten bir şey arattı? peki ekşi sözlük'e bu nefreti besleyen insanlar bunları düşünüyor mu? hiç bunları konuşuyor musunuz?

neden her seferinde birkaç başlık üzerinden tüm sözlük hakaret yiyor. sen sözlük'ü bilgi almak için okumuyorsan, yüzbinlerce başlık arasından birkaç başlığı okuyarak, buna takılıp düşünce özgürlüğünü bitirmek istiyorsan, buna bir linç girişimi başlatmak istiyorsan, gerçekten ne yaptığının farkında değilsin ve kendine sanatçı diyemezsin. entelektüel birey diyemezsin. fikirlere ve düşüncelere saygılıyım diyemezsin.

bu başlığı uzun zamandır açmak istiyordum fakat zaman zaman aman boşver diyip vazgeçiyordum. bugün tanımadığım ancak daha sonradan öğrendiğim bilgiye göre zamanında sözlüğe gelmiş bir (ünlü) de, sözlüğü kadınlara karşı bir öcü yuvası gibi göstermiş. yani kendisine sormak istiyorum; şu ana kadar kadın hakları için ne yaptın ve bu sözlükte kadın hakları için kaç adet başlık gündem oldu? kaç kadın sesini duyurabildi bu platformda? pr ve prim yapmak adına, daha fazla gündem olmak adına, popülist tavırlarla insanları hedef göstermeyin lütfen. iki tane tweet atınca kadın haklarını korumuş olmuyorsunuz.

duyurulmayan olayların sesi olan, toplumun içinde bulunduğu sorunları açık bir şekilde görmemizi sağlayan bu sözlük, birkaç başlık üzerinden attığınız hakaretleri haketmiyor. bir yazar olarak sözlükte yazılan fikirlerden katılmadıklarım elbet oluyor. troller oluyor. saçma sapan insanlar oluyor. fakat burası bir topluluk ve çeşitli düşünceler barındırıyor. herkes aynı mı olmak zorunda?

yıllardır takip ettiğim ekşi sözlük bir kültürdür. özgürlüktür. düşüncedir. bilgidir. toplumun sesidir. değerini bilelim.

#iyi ki varsın sözlük
hesabın var mı? giriş yap