şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyi parti'nin internet adresi'nden parti programına girilerek okunabilecek politikalardır. ilgili kısım aşağıdaki gibidir:

  "hayvan hakları ihlallerini toplum meselesi olarak görüyoruz. hayvanların da insanlar kadar yaşama hakkına sahip oldukları gerçeğinden hareketle, hayvan haklarının güvence alna alınması, avlanma ya da eğlence amacıyla hayvanlara eziyet veren yarış, gösteri ve diğer cari faaliyetlerinin yasaklanması, düzenlenmesi ve bu konuların yasal bir çerçeveye oturtulması sağlanacaktır.

  - yabani hayvanların kendi doğal ortamlarında rahatsız edilmeden yaşamaları temin edilecektir. nesli tükenen hayvanlar ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılarak gerekli her türlü tedbir alınacaktır.

  -hayvan haklarının toplumsal bir talep haline getirilebilmesi için bilinçlendirme çalışmaları ile yasal düzenlemeler yapılacaktır.

  - hayvan yetiştiricileri, hayvanları uygun ortamda yetiştirmeleri konusunda bilgilendirilecek ve bilinçlendirileceklerdir.

  -evcil hayvan ve hayvan bakım ürünleri mağazaları, üretim çiftlikleri, barınaklar, hayvanat bahçeleri vb. yerlerde bulunan hayvanların sağlığı ve haklarının ihlalleri ile ilgili denetimler arttırılarak gerekli iyileştirme ve düzenlemeler yapılacaktır.

  - hayvan haklarının ihlaline yönelik suçlar yeniden belirlenerek suçlular, düzenlenecek
  cezai yükümlülüklere çarptırılacaklardır.

  - partimiz, unesco tarafından yayınlanan hayvan hakları bildirgesi’ndeki metni aynen benimsemektedir."

  benim hoşuma gitti, bu memleketin her canlısı çok değerlidir. umarım hayvanlar için de iyi olur.
 • iyiparti.org.tr adresine girdiğinizde sizi küçük bir köpecik fotoğrafıyla "hayata saygı" başlığıyla hemen ana sayfada karşılayan, sonunda türkiye de bir parti tarafından gözetileceğine söz verilen politikalardır.
 • bir hayvansever olarak, ülkemizde bozkır kartalı, ala geyik, kelaynak, telli turna gibi türlerin tükenmek üzere olduğu gerçeği varken desteklediğim program.
 • her zaman hayvanları seven insanlar kötü olamazlar diye düşünmüşümdür. parti kurulduğunda programlarına göz atmıştım ve ne yalan söyleyeyim baya hoşuma gitmişti. umarım her şey iyi olur. türkiye böyle ayrıntılar ile güzel olacak.
 • yazık bu meral akşener'e de. bizim ülkede kadın hakları, hayvan haklarından falan medet umuyor iktidara gelmek için. bunlar anca belli bir refah düzeyinin üzerinde, ülkede güçlü kutuplaşmaların olmadığı rahat ülkelerde işe yarayabilecek pembiş vaatler. sen bu ülkede ekonomik kalkınma planlarından, asgari ücretten, benzin fiyatlarından haber ver.
 • keske herkes diger butun canlilara saygili yasamayi ogrenebilse. keske herkes bu canlilarin bizim hayatimizin bir parcasi oldugunu idrak edebilse.

  keske kimse kimsenin uzerinde hakimiyet kurmaya calismasa, farkli veyahut gucsuz olmak bir suc sayilmasa. keske hicbir canli baskasinin zevki veya eglencesi icin aci cekmese.

  konuyu fazla uzatmadan, insan olmanin geregi bence baskasina yapilan zulme dur demektir ve bu konuda kim bir tas bir tugla koyarsa sonuna kadar desteklenmelidir.

  keske diger siyasi partiler de bos bos konularda sidik yaristiracaklarina boyle guzele seylerde yarissalar.

  (bkz: sahalarda görmek istediğimiz hareketler)
  (bkz: 3 evetle uğurluyoruz)
 • akp'nin insan hakları politikasından daha değerli haklara sahip politikadır.

  sevdim, takdire şayan.
 • yine meral akşener'in seviyeyi evereste çıkardığı politika. yahu bizim çomarlar eşek sikiyor, senin şu düşünceliliğine, asaletine bak...

  bu kadın sağcıyı, solcuyu, dinciyi temsil etmiyor. ahlakı temsil ediyor.
 • bu kadar "iyi"lik bu milletin alışık olduğu bir şey değil.

  kuş cennetlerinin, doğal yaşam alanlarının ortasına dikilen anlamsız, mesnetsiz binaları, doğa ve hayvan katili yapıları iyi parti iktidarında yıkıp tekrar tabiat ananın emrine vereceğiz.
 • hayvan hakları konusunda farkındalıktan bahsedilir durulur ya hep, biraz lafta kalır. o farkındalığın ne olduğu pek anlaşılmaz. anlamamız gereken şu; biz doğanın sahibi değiliz, sadece bir parçasıyız. diğer canlıları yok saydığımızda, görmezden geldiğimizde veya kabullenmediğimizde bu bizi daha üstün yapmıyor. sokaktaki hayvanlarla etkileşim halindeyiz. insanlar hayvanları, hayvanlar insanları etkiliyor. bu bakımdan insan da sınırlarını bilmek zorunda. hayvanlara da alan bırakılmalı. halktan bu yönde gelecek bir talep siyasi partiler tarafından görmezden gelinemez. bilinçlenme bir şekilde yayılmalı. her canlının oyu varmış gibi düşünebilmeli partiler.