• en tehlikeli kelime nedir olric ?
    + amadır efendim bana göre.
    - neden olric ?
    + önceden söylenen her soöylemi veya kelimeyi öldürür... mesela, "seni seviyorum ama" gibi..
  • 'sonuçta sadece aptallar kaderine boyun edebilirdi'
  • “görünüşe aldanmayın, gerçekte ben yokum.”
  • “sen halkın uyanmasını bekliyorsun; oysa namussuzlar geceyi uzatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. bu yüzden derim ki geceler çok uzun olacak buralarda.”

karartma geceleri, rıfat ılgaz
  • öğrencinin zihnine girmek isteyen öğretmen, önce öğrencinin gönlüne girmeyi başarmalıdır.

doğan cüceloğlu - öğretmenim bir bakar mısın
  • artık para kazanmam gerekli. biz sosyalistler çok yanlış düşünmüşüz. toplumu kurtaralım derken, kendimizi unutmuşuz.

siyasallaşmış islam, bir zamanlar nasibinizin kalmadığını söylediğiniz beyazların topraklarında, beyazların kurallarıyla ve kendine yeni uyruklar edinerek geldi.

(bkz: ancak bir benzerim öldürebilir beni)
  • "... yarına kadar tanrı seni korusun, dedi küçük kız.
    ninesi onu düzeltti. yarına kadar değil, her zaman!
    yarın deyince her zaman olmuyor mu, dedi küçük kız."

"... üzeri kirli karla kaplı toprak, damlardaki boz kar yığınları, evlerin et rengi tuğlaları...
    her şey soğuk usanç verici bir can sıkıntısıyla soluk alıp veriyor. ... atların gövdelerinden tüten de bu can sıkıntısı, insanların soludukları da. ... sıcak dar bir şapka gibi insanın başını sıkıyor bu koku, oradan göğsüne inerek tuhaf bir baş dönmesi ve gözlerini yumup, müthiş bir çığlık atarak koşmaya başlamak, sonra da başını önüne çıkan ilk duvara şiddetle çarpıp parçalamak gibi bir kara arzu yaratıyor. "

"... mutluluğun ayak izlerine basarak gelirmiş felaket."

"... hem neye yarıyor, senin şu söz dediğin? insanlar söyleneni anlamadıktan sonra, ... sonbaharda çamurun üstüne yağan kar gibidir söz. çamurun üstüne yağar ve erir, böylece daha çok çamur olur. onun için sen en iyisi sus!"

maksim gorki - ekmeğimi kazanırken
  • ın the eyes of each other, we are nothing but exchange values.

karl marx, das kapital.
  • bazen acı acı gülümsetir.

"insanoğlunun her şeyden çok yücelttiği tek ilahı hep aynıdır: korku"
  • insan zamanı bir döngü izlemiyor; onun yerine dümdüz bir çizgide ileriye doğru gidiyor. insan bu yüzden mutlu olamıyor; mutluluk yinelenmeye duyulan özlemdir, dedi tereza kendi kendine.

varolmanın dayanılmaz hafifliği, milan kundera
hesabın var mı? giriş yap