• vatandaşın devlete yaptığı hatırlatmadir. yapan kişi hakkında kamu malına zarar vermekten işlem yapılacaktır muhtemelen.

izmir 1 nolu sağlıklı hayat merkezinin tabelasında yer alan birtakım arapça kelimeler "türkiye cumhuriyeti'nin dili türkçedir" yazılı bir bantla kapatıldı.

ortamlarda entegrasyon dersiniz, kim nerden bilecek amk? 10 yıldır dil öğrenmeyenleri entegre ediyoruz. yersen.

edit: ingilizceden de rahatsız olur musun? diyenler var. ingilizceden rahatsız olmam amk. sebebini uzun uzun anlatacak halim de yok. araplar düşünsün bulsun onu da. niye ingilizceden rahatsız degiller de bizim dilimizden rahatsız desinler.
  • kim yaptıysa eline koluna sağlık.
  • türkiye cumhuriyeti devleti'nin resmi dili türkçe'dir. esas bir kamu kurumunun başka bir dilde tabela asması kamu zararıdır.
  • türkiye türklerindir ve türkiye'de türkçe konuşulur.

yapanların ellerine sağlık. anayasanın 3. maddesini uygulamışlardır.

(bkz: anayasanın 3. maddesi) tık
  • usul anlamında ırkçı bir tavırdır.

ancak, işin şöyle bir boyutu var...

hukukçu dostlarımız daha iyi bilirler.... 2007 veya sonrasında yerel yönetimler ile ilgili olarak çıkartılan bazı yasa ve düzenlemeler var.

herhangi bir yerel yönetim, o bölgedeki etnik popülasyon yoğunluğuna göre, türkçe'nin yanı sıra, o bölgedeki etnik grupların dillerini kullanabiliyor. örnek olsun; doğu veya güney doğu illerimizde, türkçe-kürtçe-arapça tabelalar, resmi açıklama ve dokümanlar görebiliyorduk...

şimdi, usul nedir bilmiyorum. bunu da her yerel yönetim kafasına göre değil, o yerel yönetimin belediye meclisi kararına göre yapıyor(du).

şimdi, bu bilgilerin ışığında, doğru hatırlıyorsam,

hiçbir devlet kurumu, herhangi bir yerel yönetim veya ilgili mülki amirlikten izin almadan türkçe dışında tabela, pankart vs. hazırlayamaz.

eğer, bahse konu pankart usule aykırı hazırlanıp asılmışsa, yapan hakkında soruşturma açılır.

yerel yönetimden veya ilgili mülki amirden izin alınmışsa da, sonuna kadar resmidir.

bence de herhangi bir sakıncası yok. arap halkı, toplumumuzu oluşturan bileşenlerden biri haline geldi. birlikte yaşayacağız. uyumluluk ile ilgili durumlar da zaman içinde aşılır, zaten.
  • eline sağlık.
    utanmadan kamu kurumu tabelası üzerine arapça yazı yazı yazanlara hatırlatmakta fayda var bunları.
  • hasan tahsin. hep izmirden ilk izmirden.
    guzel izmir.
  • güzel harekettir...
    bu sözde sıınmacı özde işgalciler bu ülkede hoş karşılanmadıklarını, istenmediklerini, entergre olmadıkları sürece hizmet de alamayacaklarını öğrenmek zorundalar...
  • ırkçı diye yaftalayanlar var mı? diye baktım.
    - varmış
  • olması gerekendir. yapanın eline sağlık. istemiyoruz arapları güzel kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap