şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japonya'da yaşayan genç bir türk'ün gözünden japonya'ya dair izlenimler içeren youtube kanalı.

  https://www.youtube.com/watch?v=wneikevbs24

  https://www.youtube.com/user/iferyy/videos
 • jaharia'da (jahrein'in facebook grubu) yaptığı bir soru cevap sonucu çok iyi geri dönüşler alan feridun kardeşimizin youtube kanalıç japonya hakkında ki soruları cevapladığı ve günlük hayattan kesitler paylaştığı haftalık videoları var. severek takip edip, destek oluyoruz kendisine.
 • bir buçuk senede sıfırdan
  dili çöz
  ev kur
  iş bul
  toplumu anla
  video çek, millete aktar.

  hele bir soluklan

  gerçekten ikinci japonic.
 • ikinci japonic olarak tanımlandırılması biraz hakaret gibi olan youtuber.

  zira japonic fetö bağlantıları sayesinde japonya'ya fetö okulunda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapmaya geliyor. daha sonra fetö'nün el vermesiyle araba alım satım, ithalat ihracat işlerine giriyor. (ki bu araba satım işlerine girmek oldukça zor. pakistanlıların bu işi yaptığını biliyorum. hep kendi vatandaşlarına el veriyorlar) şimdi de youtube'da japonya'yı kendi anladığı kadar anlatıyor.

  japonbu ise para biriktirip dil okuluna kayıt olarak japonya'ya gelmiş. şansı yaver gitmiş, birisiyle tanışıp evlenmiş. (evet bence de biraz hızlı) şimdi de iş bulmuş çalışıyor. yaptığı iş japonya'ya gelip beş altı ay japonca öğrendikten sonra herkesin yapabileceği zorolmayan normal bir iş.

  japonbu ve diğer sosyal medya için içerik üreten kişiler, belirli bir kitleye yönelik içerik üretiyor. bunun da kendisine göre tüketicisi mevcut. hayatı boyunca yurtdışına hiç çıkmamış birisi, oturduğu yerden japonya sokaklarını veya toplumsal hayatını orada yaşayan birisinin gözünden görme ve dinleme imkanına sahip oluyor.

  bu da gayet normal bir şey bence.

  video çekip bir şeyler anlatmak için takie sugiyama lebra'nın japonlar ve davranış biçimleri başta olmak üzere belli bir külliyatı okuma zorunluluğu mu var ki..

  not: japonbu'yı tanımıyorum. youtube'da görüp haberdar oldum.

  edit: yani illa japonya ile ilgili bir şeyler yazan çizen birisini eleştireceksek, onur ataoğlu'nun eleştirelim. kendisi japonya'da yaşayıp gözlemlerini bir kitapta topladığı için yıllardır el üstünde tutuluyor.

  geçenlerde de ankara'daki japon festivaline davet edilmiş. ( https://www.facebook.com/…u/posts/10156235281353557 ) kitaplarının hepsini okudum. japonbu'nun anlattıklarıyla, onur ataoğlu'nun yazdıkları arasında çok da fark yok. ikisi de dışarıdan bir göz olarak gözlemlerini anlatıyor.
 • 1354 abonesi ve 24 adet de videosu bulunan kanal, feridun uysal isimli bir yağıza ait. henüz 15 yaşında, mtv'nin gece yayınında, bazilis isimli bi anime izlemesiyle başlamış aslında japonya merakı. lise döneminde 300-400 anime izlemiş belki. japon kültürüne ait bi şeymiş esasında anime. japonya'ya dair her şey heyecanlandırmaya başlamış sonra da onu. apartmanları, yolları, her şeyi merak konusu olmuş onun için.

  iki yıllık üniversite bitirmiş, habire para biriktirmiş, bulduğu her işte çalışmış. 15 günlüğüne tokyo'ya gitmiş. inanamamış japonya'da olduğuna. bayılmış resmen japonya'ya. türkiye'ye geri dönüyorum şimdi ama günün birinde temelli burada olacağım demiş.

  olmuş da. japonya'da iş bulmuş, dil okuluna gitmiş, japon ile evlenmiş... inanılmaz mutluyum şimdilerde diyor. hayallerinizi kovalayın. gerçekleşeceğine dair itikadınızı da asla yitirmeyin diyor.

  https://www.instagram.com/japonbu/

  youtube kanalı, japonya kültürüne müteallik birbirinden leziz videolarla bezeli. takip etmenizi öneririm. temiz yüzlü, güzel ahlaklı biri belit. selam olsun.