şükela:  tümü | bugün
 • friday the 13th filminin baş karakteri. onun göründüğü sahnelerde çalan müzik (müzik denebilirse tabii ki) hala bile kanımı dondurur. komik olan bu ki ki ki ki efektiyle verilen müzik bazı türk filmlerinde de kullanılmıştır.
 • jason vorhees 13 haziran 1946'da wessex country'de doğmuştur. 1957 yazında crystal lake kampında gölde boğulmuş fakat cesedi bulunamamıştır. bir yıl sonra 13 haziranda iki kamp görevlisi sevişirken öldürülmüş, katil bulunamamış ve crystal lake kampı kapatılmıştır. 22 yıl kapalı kalmasının ardından bir grup genç 1979 yılında kampı tekrar açma girişiminde bulunurken teker teker öldürülmüştür.*
  --- spoiler ---
  ilk filmde katil jason değil oğlunun ölümünün intikamını almak isteyen annesi pamela voorhees'tir. jason annesinin kesilen kafasını gölden izlemiş, filmin sonunda görünmüş ve bir sonraki filmden itibaren öldürmeye başlamıştır.
  --- spoiler ---
  ilk iki filmde deforme olmuş yüzünü kese kağıdı benzeri bi maskeyle saklayan jason, 3. filmden itibaren kurbanlarından birine ait olan meşhur buz hokeyi maskesini takmaya başlamıştır. yaz kampında başlayan serüveni, bilumum ev, akıl hastanesi, yolcu gemisi hatta uzay mekiğine kadar sıçramıştır.* konuşmayı sevmez, kurbanlarının peşinde koşmaz ve sevişenlere asla acımaz. 10 filmlik serüveni boyunca 146 kişiyi çeşitli kesici aletlerle**** öldürdükten sonra freddy ile karşılaşıp devamı gelecek maceralara girişmiştir. kanımca freddy'e karşı 1-0 öndedir*
 • altıncı nesil yazar.
 • korku filmlerinin en karizmatik katili. hiç panik yapmaz. elindeki kesici aletlerle kurbanının peşinden sakin sakin gider. zaten kurban mutlaka bir yere takılır düşer yada karşı koymaya çalışır, alır kellesini. o cüsseyle saklanma ve sessizlik konusunda da ustadır. bir bölümünde bir çocuk hikaye anlatırken gözünü kapatmıştı, gözünü açtığında anlattığı elemanın kafası yerinde yoktu. ayrıca fredy denen çapulcuyla karşılaşmıştı bir filminde, fredy denen yavşak rüyalarda fink atmasına rağmen jason filmin sonunda kafasını koparmasını bilmiştir. taktığı delikli karizma maskesine kurban olunur.
 • güldürürken düşündüren değerli abimiz freddy krueger'in yanında, performansları çok sıkıcı kalmaktadır. bunun nesi ilgi çekmektedir de bu kadar filmi yapılmıştır, hiç anlamam doğrusu. her filmde, kıçına pancar motoru takılmış gibi koşturarak kaçan kurbanımız, ilk köşeyi dönüşte bu iti karşısında bulur. bu da selamün aleyküm deyip kurbanımızı jülyen doğrar. adamın tek enteresan olayı, tembelhayvan gibi yürüyerek kurbanlarını yakalamasıdır. o kadarını michael myers da yapıyor itoğluit, başka numaran varsa onu göster.

  freddy abimizin muhabbeti çekilir, şakalarına gülünür, hatta ben dayanamayıp, izlerken bazen el sallarım kendisine. ama bu jason şerefsizi çok antisosyal. tamamını izlemedim de, bir filmde bunu dondurup, 500 sene boyunca deep freeze'de tutmuşlar. sonra deep freeze'in gazı mı kaçmış nolmuşsa, öyle yatarken bunun buzları çözülüyor ve kımıldamaya başlıyor. sonra birden dikelip, hemen oradaki bir ablayı ayıklayıveriyor. ulan şerefsiz, 500 senedir donmuş haldesin. kalkınca bir şaşır, "burası neresi?" de, her tarafım tutulmuş deyip şöyle kulunçlarını kütürdet. yok, hemen icraata başlayacak. ulan karnın da mı acıkmadı şerefsiz evladı?
 • bir kızılderili büyücünün öldürülüp, kanının suyuna karışmasıyla lanetlenen bir gölde (crystal lake) tamamen ihmal sonucu boğulan ama lanetin etkisiyle dirilip, üstüne bir de annesinin öldürülmesine şahit olan, elinden palası düşmeyen, hokey maskeli amerikan slasher. jason insan üstü ve hemen hemen ölümsüz bir varlıktır.
 • 13 filmde 300 den fazla kişiyi hacemat eden katil.
 • her bölümde neredeyse aynı kurgu üzerinde giden ama nedense kendine bağlayan film
 • yaklaşık üç kez ana karakteri değişen film

hesabın var mı? giriş yap