• internet sitesinde kişi başı 1000€ dan başlayan fiyatlarla, her gün hareketle maldiv turlarının olduğu gördükten sonra dün call center'ını arayarak bir dahaki ay için fiyat teklifi istemiş bulundum. bugün lütfedip aradılar ve bana kişi başı 2000€ luk otel önererek beğenimi kazandılar. paşa çocuğu olduğum için zaten 1000€ az gelmişti, arta kalan 1000€ yu da kıvırıp götüme sokmayı düşünüyordum, bu haber götümü kurtardı.. sağol jolly tur.
  • - jolly tur'la yurtdışı seyahatine çıktığınızı düşünürken dakika bir gol bir, başka şirketlerle ortak tur olduğunu öğrenirsiniz. muhatabınız flyexpress şirketidir.
    - güzergahınız üç ana noktayı birbirine bağlayacak en uzun çizgilerle çizilmiştir. şehir merkezinden çok benzinci gezersiniz. sorumlusu bu olasılığı düşünemeyen sizsinizdir.
    - üzerine, yolları bilmeyen şoför yüzünden "2 saatlik keyifli yolculuğunuz" birazcık daha uzun sürebilir*, sorumlusu o ülkenin karayollarıdır, yol yapım çalışmalarıdır, gps'tir.
    - bir şekilde ulaştığınız şehirde en basitinden bir tanıtım beklersiniz, rehber etrafınızda yoktur. sorumlusu toplanamayan yolculardır. tanıtım o an orada olan -ama kim olduğu bilinmeyen- birkaç kişiye yapılmıştır.
    - sonraki duraklarda bir şekilde rehbere ulaştığınızda ise duyacağınız kelimeler "iki saat sonra burada buluşuyoruz. şu müzeye, şu meydana gidebilirsiniz" kalıplarından öte değildir. sorumlusu şehri önceden yalayıp yutmayan sizsinizdir.
    - şehri gezdikten sonra otele gitmek üzere toplanırsınız, ancak otobüsünüz gelemez. saatlerce yağmurda bekler, mecburen otele taksiyle dönersiniz. sorumlusu şoförün günlük saatini doldurmasıdır.
    - otelleri kağıt üzerinde 4 yıldızlıdır, fiiliyatta pansiyon; şehrin dışında olsa tamam, allahın unuttuğu yerlerdedir. sorumlusu yoktur. sorun sizin standartlarınızdır.
    - otellerde bir de tecrit edilirsiniz. kahvaltınız farklı bir salonda, diğer müşterilerin aksine ekmek-peynir-reçel ve personelden taze sıkılmış küfürlerden ibarettir. sorumlusu tabiatıyla otellerle anlaşan flyexpress'tir.
    - ekstra turlar normal güzergah üzerindeki noktalardadır. katılmak istemezseniz yolda "müsait bir yerde" indirilip birkaç saat sonra alınırsınız. "ekstra" kelimesi cebinizden cebren alınan paranın sıfatıdır, sorumlusu sözleşmeyi okumayan katılımcılardır.
    - artık kabak tadı alınıp, yolcular isyan noktasına geldiğinde ise şirketle irtibata geçileceğini işitirsiniz. ama bir hafta su gibi akmıştır. sorumlusu su gibi akan zamandır, zamanınızdır.

jolly tur mu? o, sütten çıkmış ak kaşıktır.
  • an itibariyle klasik italya turundayım. gitmeyin sakın bunlarla, oteller şehir merkezlerine uzak ve pislik içinde. tek amaç ekstra turlara katılımı zorunlu hale getirmek. bugün pisada ets ile gelen türklerle karşılaştık holiday in ve novotelde konaklamışlar sinirimden kuduruyorum.

olayın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra gelen kafa toparlanmış detaylı edit: kişi başı 550 euro olan klasik italya turuna katıldık, ekstra fiyatlarını daha bilgilendirme aşamasında aldığım için ekstralara gerek duymayız, nasılsa gidince kendimiz keşfederiz şehirleri diye düşündük. çünkü tur programında 2 gece venedik, 2 gece floransa, 3 gece de roma olarak geçiyordu. ilk gün venedik'e gittiğimizde gördük ki oteller şehir dışında 1 saatlik mesafede ve ulaşım şartları kısıtlı. venedik programında albano diye bi yerde konaklatıldık, venedik merkeze ulaşım 1 otobüs, 1 tren ve 1 vapur uzaklığında ancak gittiğimizde montegratto denen yere son trenin 19.30da olduğunu öğrendik. dolayısıyla şehirlerin akşamlarını göremedik, kurduğumuz çoğu hayal suya düştü.

3. gün floransaya zaten 13te ulaşabildik tur rehberi kısaca tarihinden bahsedip 18de burda buluşuyoruz dedi gitti. floransa'ya gitme amaçlarımızdan biri olan uffizi müzesine girip gezebileceğimiz süre yok diye yarın gelir gezeriz dedik ancak akşam otele döndüğümüzde ertesi gün gidebileceğimiz mesafede ulaşımın çok zor ve zahmetli olduğunu gördük. uffiziyi göremeden dönmek zorunda kaldığımız için ayrıca bi sinirliyim zaten o ayrı. ertesi günü el mahkum bari pisa kulesini görelim dedik kişi başı 100er euro verdik. değer miydi diye sorarsanız sırf o klasik power rangers pozunu vermeden dönmek olmaz diye katıldık diyebilirim.

5. gün romada diğerlerine oranla daha kaliteli ve merkeze daha yakın bir otelde kaldık roma günlerinde sıkıntısız ulaşım ve konaklama şartlarında olduğumuz için her hangi bi eleştirim yok.

jolly turla tur nasıl olur diye merak edip adını aratan tüm sözlüktaşlarıma sevgiler...

özet geçiyorum: 1-seçilen oteller sebebiyle şehirlerin gecelerini göremedik
    2- sağlıksız koşullarda otellerde konakladık
    3-floransa'da görülmesi gereken en önemli müzeyi göremedik.
  • etna yanardağı patlarken ve depremler olurken sicilyaya tur düzenleyebilen seyahat acentası (bkz: etna patlarken sicilya turu)
  • bu turla bir yere gitmeyin. ben ettim siz etmeyin. kendilerine şikayet şeysi yazacağıma buraya yazarım diye düşündüğüm için yazıyorum bunları da.

- her bi boktan memnuniyetsiz olan biri değil, öyle tipler de vardır onlardan değilim -

bu turlar kesinlikle para tuzağı. ingilizceniz yoksa, 50 yaş üzeriyseniz, yol bilmez, iz bilmezseniz kaybolmamak için bu turlarla gidebilirsiniz.

edit: sadece şu kadarını söyleyeyim; başımıza verdikleri rehber, rehber değildi. italyancası yoktu, venedik'te duomo nerede bilmiyordu, hakkında 2 kelime edemeyecek düzeyde bilgisizdi, bizi bıraktığı yerde bekleyen otobüsü bulamayacak kadar dünyadan bihaberdi.
  • barcelona turu için 199 euro'dan başlayan fırsatlarla diye sitesine girdim ve tur ücretinin 898 euro (evet 900 değil sadece 898) olduğunu gördüğüm tur şirketi.
    199 eurodan tura katılmak için ne yapmak gerekiyor gerçekten merak ediyorum. 5 yıl öncesinden mi rezervasyon yaptırmamız gerekiyor yoksa 898 eurodan alanlar uçakla gidip 3 yıldızlı otelde kalırken 199 eurodan alanlar yürüyerek gidip otelin tuvaletinde mi uyuyorlar acaba?
    bu fiyat farkı ne? reklam yapacaksınız tamam da tutarlı sallayın sallayacaksanız.
  • batesmotelpro'yla çalışıp manyak bir reklam hazırlamış olan firma:

https://www.youtube.com/watch?v=mhwtsyc7n6w

bize böyle şeylerle gelin lan işte.

not: jolly tur veya batesmotelpro'yla herhangi bir ilişkim yok. valla yok lan. yemin ederim yok olm.
  • ingilizce bilmeyenleri bir kenara koyarak konuşacak olursak, uçak biletine, kalacak yere ve nerede ne neynir-ne yapılır bilgisine ulaşmanın bu kadar kolay olduğu günümüzde hizmet alınması tamamen gereksiz olan tur şirketlerinden sadece biri. bizim milletteki rahatlık ve keyfe düşkünlükten dolayı ya da korkup "ya beceremezsem "paranoyası ile kendi tatilini planlayıp satın alamayışından ötürü bu herifler para kazanıyor ya, cidden helal. planla tatilini 3-4 ay önceden, al otelini, biletini; sonra gittiğin yer tamamen sana ait olsun.
  • tatil planımı katletmiş tur firmamsı. haziran'da satın aldığım tatile 15 gün kala tur tarihini ikinci defa daha bir gün önceye çekmeleriyle ince dengeler üzerine kurulu tatil planlarımı alt üst ettiler. turu bırakmak zorunda kaldık ve acentenin söylediği tek şey "ne söyleyeceğimi bilemiyorum" oldu.

ekşi sözlük sikayet.com veya zurna değildir. buraya yazmamın nedeni genelde ve özelde (=jolly tur'da) aylar öncesinden yurtdışı turu satın almak, gidebileceğiniz anlamına gelmiyor. ömrü tüketilen tüketici olarak haklarımdan da emin değilim ama imzalatılan belgede "..tümü elinize veriyorum" anlamında birşeyler yazıyor olsa gerek. çünkü çok rahatlar. yalnızca "ne söyleyeceklerini bilmiyor"lar.
  • zorunlu nedenlerden dolayı iptal edip yurtiçinde bir tatil opsiyonu ile değiştirmem gereken balkanlar turu organizasyonuna ilişkin işlemimi canla başla uğraşıp, mağdur etmeden, kırmadan, sıkıntıya sokmadan halledebilmiş beylikdüzü acentesinin üye olduğu organizasyon şirketidir.

ne kadar teşekkür etsem az bu zor dönemde kendilerine...
hesabın var mı? giriş yap