• kimin neden izlediğine anlam veremediğim bir tür saçmalık.
  • bence altın yılları 2009 ve 2010 olan kore pop müziği. bu yıllarda harika şarkılar yapıldı ve bir çok yeni grup ortaya çıktı. o dönem çok mainstream de olmaması sebebiyle o zamanlar bu müziği takip edenler sanırım şimdikilerden çok daha farklı bir tat alabildi.
  • 3 yılda "queen/king",
    7 yılda "legend",
    8. yılda bir hiç olabileceğiniz çılgın oluşum.
  • gangam style ilk akla gelen
  • 6 yıl olmuş bu belanın içine düşeli. ama çok sevdiğim bir grup yüzünden çıkamıyorum buradan.

(bkz: got7)
  • bir garip sistem. idoller sanat(!) yaptıklarını iddia ediyorlar ama yaptıkları işi patronlarına beğendirmek ve yayınlamak için onay almak zorundalar. her istedikleri zaman albüm çıkaramıyorlar. sevgili yapmaları neredeyse yasak. güzel ve fit olmak zorundalar. iyi dans etmek ve fanları ile iyi iletişimde olmak zorundalar. çok fazla zeki ya da kültürlü olmalarına da gerek yok. aynı zamanda sadece gençken yapabilirler 30'lu yaşlarına gelince işiniz bitiyor ya dramalara geçiş yapıyorsunuz ya da silinip gidiyorsunuz.
    bu benim için bir sanatçı tanımı değildir. gerçi yaptıkları da sanat değil. bir sanatçı bu kadar kısıtlanırsa ürettiği şey sadece ticari bir ürün olur sanat olamaz. he güzel işler ortaya koyan yok mu tabi ki var. ama az, çok az.
  • korece’yi itici bulduğum için sevmediğimdir fakat son zamanlarda city pop akımının yeniden trend olmasıyla birlikte jpop’a öykünen, hoşuma giden işler yapmaya başladılar. özellikle şu ikisi listeme girmeyi başardı:

yubin lady
    yukika neon
  • ataerkil bir ülkenin, ataerkil bir sistemi olduğunu yine kanıtladılar. utanıyorum gerçekten. bundan on sene önce intihar eden bir oyuncu vardı. zorla fuhuş yaptırılıyormuş kadına. kadın da hayatına son vermek zorunda kalmış kore’de. olayların bu raddeye gelmesi bu yüzden hem şaşırttı, hem şaşırtmadı beni.

kadınlar bir kere inanılmaz derecede geri planda bu ülkede. hiç de öyle harikalar diyarı gibi değil.

çok sevdiğim, yıllardır takip ettiğim grup olan bigbang’in en küçük üyesi seungri; kadın pazarlamaktan dolayı şu an kore’de suçlanıyor ve hapise atılması gündemde. -umuyorum ki bir an önce hapse girer askere kaçamadan-

nasıl olur diyorum, neyinize yetmiyor ün, para... zorla kadın pazarlamak da ne demek. sadece seungri de değil, cnblue üyesi jonghyun da varmış kakatalk konuşmaları arasında. ve üç ünlü daha. onların isimlerini bilmediğim için yazmadım, editlerim sonra.

kpop ve kore kültürünü takip etmeyeli uzun zaman oluyor. ama bigbang benim için her zaman dinlenecek bir gruptu. seungri’nin bigbang’i dağıttığına hala inanamıyorum ve çok kızgınım. böyle ahlaksızlık, böyle sorumsuzluk... ne desem az. ne desem.

kore budur işte. kore bu tam olarak. kore kültürünü takip eden genç kızlara da örnek olsun. filmlerini izleyin, müziklerini dinleyin ama o dünyaya bulaşmayın. hoş, ben artık içinde seungri’nin sesi geçen şarkıları nasıl dinleyeceğim bilmiyorum. g-dragon’un emeklerini, taeyang’ın sıfır hatasız kariyerini, daesung’un çabalarını, t.o.p’nin zar zor toparladığı kariyerini bir anda bitirdi grubun en küçük, ahlaksız üyesi.

bu yolda kimler kimler suçlu, kimler kimler kadın pazarladı, fuhuşa zorladı acaba... çok merak ediyorum ve arkasında da büyük siyasilerin olduğunu dahi düşünüyorum. seungrilerle jonghyunlarla bitecek iş değil bu. kaç kişinin canı yanmış zaten haberleri gün yüzüne çıkaracağım diye.

herkesi zan altında bırakmak doğru olmasa da, kore’nin kültürü de, eğlence dünyası da beni yeterince iğrendirdi. o rengarenk paravanların arkasında kaç kadın acı çekiyor düşünmek bile istemiyorum.

bu arada epik high ve dolayısı ile tablo. siz ne kutlu insanlarmışsınız ki skandal çıkmadan pılınızı pırtınızı toplayıp yg’den gittiniz. hem zeki, hem yetenekli insanlarsınız. size saygım bir kat daha arttı.

umarım winner’dan da bir şey çıkmaz o zaman kpop bile dinleyebileceğimi sanmıyorum artık. bu defteri kapatırım. gerçi kimseye de güven olacağını sanmıyorum artık kpop ünlülerinden. en dürüstü shinee ana vokali jonghyun’du. o da bu çirkinliklere dayanamayıp erkenden göçtü gitti zaten. toprağı bol olsun.
  • müziğin dili yoktur.

kpop dinlediğiniz için yargılanırsanız bunu söyleyebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap