şükela:  tümü | bugün
  • "bu ülkeye ve bu hayata dair hiçbir şeyin, hiçbir zaman benim dilediğim gibi olmayacağını biliyor, artık bundan acı duymuyorum" bu sözlerle zeki demirkubuz noktayı koymuştur benim için. huzursuzluğuma isim koyamıyordum. zeki abi geldi ismini koydu, kulağına ezanı okudu.
  • çok çalışıp emek verdiğin, çoğu zaman uğruna yıllarını harcadığın işe bir başkası hiç zahmetsiz yorulmadan sahip olacaktır. emeğin, alın terinin karşılığını alamamak insan için en acı şeylerden biridir bana göre.
  • herkes vazgeçilebilirdir.
  • masumiyetinizi paylaştığınız herkesi kaybedersiniz.
  • sizin aşkı hissettiğiniz insan size aynı şekilde bakmıyorsa zorlamanın anlamlandırmanın anlamı yoktur.

hayat kısa sağlığınıza dikkat edin.
  • biz televizyon izleyerek, pop yıldızı, futbolcu, film yıldızı, milyonerler olacağımızı hayal ederek büyüdük, ama olamayacağız!
    hepimiz heba oluyoruz...
    bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köleler olmuş.
    reklamlar yüzünden araba ya da evler, markalı kıyafetler peşindeyiz.
    nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz.
    biz tarihin ortanca çocuklarıyız, bir amacımız yok!
    ne büyük bir savaş, ne kıtlık ne de büyük bir buhran yaşamadık.
    bizim savaşımız ruhani savaş ve tek bunalımımız;
    kendi hayatlarımız...

(bkz: chuck palahniuk)
  • bir kadın sizi terk edip, başkası ile beraber olmaya başladı ise bir daha geri dönmeyecek demektir. aklında siz yoksunuz. bir gün ansızın pişmanlık ve üzüntü içeren bir mesaj da gelmeyecektir.

dünyanın tek bir insandan ibaret olmadığını fark edince çok daha keyifli bir hayat oluyor.
  • "hayatın, önemsiz şeylerde olduğu gibi, önemli şeylerde de, sürekli bir yalan olduğunu kabul etmek zorundayız. verdiği sözü tutmuyor hayat, tutsa bile, özlediğimiz şeyin özlenilmeye değer olmaktan ne kadar uzakta bulunduğunu göstermek için yapıyor bunu. kimi zaman umut, kimi zaman da umulan şey aldatıyor bizi.

bir eliyle verdiğini öteki eliyle alıyor. uzaklığın büyüsü, cennetler gösteriyor bize. ama büyülenir büyülenmez, bu cennetlerin uçup gittiğini görüyoruz. demek ki, mutluluk ya gelecekte ya da geçmişte... şimdiki an; güneşli ovanın üzerinde dolaşan bir küçük buluta benziyor, önü arkası pırıl pırıl bu bulutun, ovaya yalnız onun gölgesi düşüyor." *

(aşkın metafiziği)
  • annenizin ve bilumum hısım akrabanızın söylediği kadar yakışıklı/güzel olmamak.

edit: bilimum/bilumum.
  • günler zor geçse bile, yılların çabuk geçtiğinin farkında olmak.