şükela:  tümü | bugün
 • kadıköy pehlivan çalışanlarının "ne demek cuma namazı var, servis yok!" dediği için bir kadının üstüne yürümesidir.

  pehlivan'ın yobaz olduğu bilinen bir gerçek zaten, o yüzden şaşırmadım ve kadına inanıyorum. kadıköy'de efendi, düzgün esnaf lokantası isteyen akmar'ın yanındaki benusen'e gidebilir; öğlen açık sadece, sonra kapatır.

  kadıköy'de ışidçi istemiyoruz, yallah arabistan'a.

  kaynak
 • başlıkta saldırma, entry'de üstüne yürüme gerçekte ne olduğu belirsiz bir durum. linç etmenin de bir adabı olur.
 • "burası cumhuriyet şeriatçı köpekler, yallah arabistan'a"yı 10 dakika bağıran ve sesi göztepe'den duyulan kadına saldırılmasıdır.

  kanaatimce kendisine saldırmak yerine uzaktan uyuşturucu iğneyle vurmak daha yerinde olurdu. tabi anında müdahale gerekiyordur onu bilemeyeceğim.
 • şu tweetlere bakarsak "mağdure" ablamızın özrü kabahatinden beter:

  "hiç laf anlatmaya kalkmadım,bastım "burası cumhuriyet şeriatçı köpekler, yallah arabistan'a"yı 10 dakika bağırdım sesim göztepe'den duyuldu
  sonra gittim bi bira içtim, fotoğraf çekmeye dönüp demin bir 10 dakika daha bağırdım. kadıköy'ün ortasında ekmek yiyor işidçi köpekler!"

  özel bir işletmeye girip "ne demek bu saatte yemek yok, ışidci köpek" diye on dakika bağırır, gidip iki bira içtikten sonra dönerek on dakika daha bağırırsan; üstüne yürümeleri gayet normal bence.

  şahsi bir işletmedir; ister cuma vakti servis yapmaz, ister cadılar bayramında kapatır, isterse domuz eti satar; sana ne? işine gelmiyorsa öte yanda eşelen. ha bir devlet dairesinde bu durumla karşılaştıysan tepki göstermekte haklısın; ama tepki denen şeyin de bir yolu-yordamı var.

  eline sazı alan mağdur edebiyatı yapıyor.
  şimdi şu kadının kabataş hikayecilerinden zerre farkı yok benim gözümde.

  edit: tüketici kanununun 6. maddesi "arz ettiğin ürünü her an, her şartta satmak zorundasin" demiyor; "ürün ve hizmet satışına ancak haklı nedenle ara verebilirsin ve ara verdiğini müşteri baktığında anlayabilmelidir" diyor. "haklı neden" in tanımı madde kapsamında yapılmasa da çalışanların ibadet özgürlüklerinin korunmasının haklı neden teşkil edeceği açık. sapla samanı karıştırmayın.
 • edit: dayanamadım restaurantı aradım. müdür ahmet beyle görüştüm.
  ahmet beyin söylediklerini madde madde aktarıyorum.
  1- burada 13 sene, istanbul genelinde 45 senedir hizmet veriyoruz.
  2- personelimi alırken hitabeti düzgün, saygılı ve terbiyeli insanlardan alırım. her personelime sonuna kadar kefilim.
  3- her cuma günü cuma namazı için dükkanımızı 10-15 dakika kapattığımız doğrudur.
  4- hanımefendi bu süreçte yalnızca benimle muhattap oldu, kendisiyle görüşen tek kişi benim.
  5- hiç bir şekilde farklı bir personelle muhattap olmadığı gibi, tarafımızca itme-kakma, hakaret, saldırı gibi bir psikolojik veya fiziksel saldırı gerçekleşmedi. nihayetinde müşteridir, başımızın üstünde yeri vardır. olayın tüm kamera kayıtları mevcuttur. yaptığımız suç duyurusu ardından polis az sonra gelip görüntüleri alacağını söyledi.
  6- aksine maalesef hakarete maruz kalan biziz. tartışma anında bana bağırarak telaffuz ettiği "burası türkiye cumhuriyeti, allah'ını da al git" söylemi sonrasında ben kendisine tek kelime dahi etmedim. tartışma o an benim nazarımda sona erdi.
  7- olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum ve yaklaşık 5-10 dakika önce dükkanıma geri döndüm.
  8- hanımefendi olayı farklı bir noktaya çekme gayretindeydi. biz kendisine ne söylesek karışılığını hakaret ve aşağılama olarak aldık. hiç bir şekilde kendisine bir müdahalemiz veya kötü bir tek kelimemiz bile bulunmamaktadır.
  9- hanımefendi içebilir, buna kesinlikle karışmaya hakkımız olmayıp bugüne kadar kimsenin ne yediğine-içtiğine karışmadık. fakat o kadar da alkollü değildi, hafif çakır keyf durumundaydı.

  hayatımda ilk defa bu gibi bir olayda bir yeri aradım ve sıradan bir vatandaş olarak bilgi rica ettim. çünkü kadının yazdıkları gerçekten çok absürt, üst üste oturmayan taşlar var.
  belki haddime değil ama hepsinden de önemlisi mekanın kendisini ifade etme, koruma ve açıklama hakkı olduğunu düşündüm.

  *************************************

  atatürk büstüne saldıran cahil faşistlerden bir farkı olmayan kişi eylemi.
  insanlar ibadetini yapabilir, buna saygı duymak lazım. insanlar istediğini giyebilir, buna da saygı duymak lazım. etrafta 40 tane yemek yenilebilecek yer var, bir başkasına gidebilirdi ama gürültü çıkartmayı tercih etmiş. ve gerçekten çok gereksiz bir şey yapmış.

  her zaman inandığım;
  ateist birinin tüm camileri yıkıp yerine park yapması da faşizm'dir, dindar birinin tüm parkları yıkarak yerine cami yapması da faşizmdir.
  ateist birinin herkesi içki içmeye zorlaması da faşizmdir, dindar birinin herkese içkiyi yasaklaması da faşizmdir.
  ateist birinin namaz kılanları aşağılaması da faşizm'dir, dindar birinin ateist olanları değerlerini aşağılaması da faşizmdir.
  yani sorun ne din ne ateizm'dir. bizim için sorunun esası faşizm'dir.

  **************************************
  edit 2:
  hanımefendi benim yazımı almış, tweet atmış ve not eklemiş "şunlara ekmek yedirmeyin!"
  https://twitter.com/…emin/status/896011577559834625
  siz çok yanlış anlamışsınız hanımefendi. kimin ekmek yiyip yiyemeyeceğine ben veya burada ki yazarlar karar vermediği gibi, burada yazanlarında bu şekilde bir vasfı olduğunu düşünmüyorum.
  yazımda da belirttiğim üzere "faşist tavrın her türlüsüne karşıyım". kusura bakmayın ama siz ekşi sözlük yazarlarını tetikçi olarak mı algıladınız? burada sizce her yazar dezenformasyon gördüğünde balıklama atlıyor diye mi düşünüyorsunuz? ne büyük yanılgı! elbette araştıracağız, elbette sorgulayacağız. kusura bakmayın ama dünya sizin ekseninizde dönmediği gibi, dilediğiniz zaman istediğiniz yeri hedef gösteremezsiniz. bu çılgınca hatanızı bir an önce düzeltmeniz dileğiyle.
 • özel bir işletmeye canının istediği saatte servisi kesmesinden ötürü "ne demek" denmez.
  "ne demek" diyen insanın da üstüne yürünmez.
 • gündem oluşturmaya çalışan birisinin, saçma sapan tepkisine konu olan bir olay var ortada.

  hatta öyle ki sadece karşı tarafın tepkisini çekmek için organize edilmiş bir olay gibi. bildiğin provokasyon. yallah arabistana demiş, bira içmiş falan. güzel malzeme vermiş.

  provokatör değilse bunu yapan tam bir gerizekalidir.
 • işiniz gücünüz yalancılık, yavşaklık, yalakalık. sen kimsin ki, kendi kendine yargılayıp hüküm veriyorsun, adamları ve iş yerlerini hedef gösteriyorsun? kadının bekçisi misin, avukatı mısın? delilin ve kaynağın nedir? mahkeme misin? bu nasıl bir şerefsizlik ve rahatlık aklım almıyor?
  (bkz: kaynağı göt olan başlıklar)
 • bir aptalın kendi düşük zekasıyla mağduriyet çıkarma çabasından başka bir şey değil. lan bazen dışarı çıkıp geziyorum(şişko koca götlü biracı bi ekşici piç olduğum için hep evdeyim) inşallah bana denk gelir bunlardan birisi. aldığımız boks eğitiminin bi faydasını görelim. düşük zekalı aptallar sizi. evet.
 • ultra saçma bir eylemin sonucunda gerçekleştiği iddia edilen şey. arkadaşım bak orası özel bir işletme. istediği zaman dükkanını kapatır. kimse de karışamaz. adam bunu dini saiklerle de yapabilir. adamın dini inancında cuma saatinde çalışmak yasak. yasak yani ne yapacaksın. bu yasalarla engellenmiş bir durum da değil. ee sorun ne o zaman? senin yaptığın toplumsal yaşama saygısızlık + halkı kin ve düşmanlığa kışkırtmak.

  bunu bütün agnostik kimliğimle söylüyorum. bırak insanlar inancını kendi içinde yaşasın. sen de ilgi manyaklığını farklı alanlarda tatmin et.