• sır değil ama sebeplerinden biri östrojen hormonudur. östrojen hormonu kan basıncını düşürür, kalp krizi riskini azaltır. bu yüzden kadınların menopoz sonrası kalp hastalığı sebebiyle ölme riskleri artmaktadır.
  • içine atmayıp fazlaca dırdırla stresini dışa atmaları
  • okumak isteyene time'da yayınlanmış bir makale buldum ve bırakıyorum.

son kısımda belirtildiği üzere;

"fakat annenin sağlam vücudu, yavruların hayatta kalması için önemlidir. bir kadının vücudu, hamilelik ve doğumun fiziksel travmasının yanı sıra emzirme taleplerine dayanacak ve geri dönecek şekilde gelişti - bir erkeğin vücudunun asla maruz kalmadığı zorluklar."
  • o, yine bir bilimsel açıklamalardan seç beğen yapıştır başlığı.

oysa biraz daha orjinal olmak lazım. mesela daha önce hiçbir bilim insanının dikkatini çekmemiş bir ayrıntıyı yakalamak ve tüm bilim dünyasını ekşi sözlükten gelecek bu yeni bilgi ile sarsmak nasıl bir fikir?

evet, bu çarpıcı gerçeği açıklıyorum (daha önce hiç kimse bunu bilemedi, benim de biraz önce aklıma geldi):

kadınların daha uzun yaşamasının sebebi, erkeklerden daha kısa boylu olmalarıdır.

(tamam teorinin arkasında bir bilimsel çalışma yok, ama bu iddiayı destekleyen birkaç dolaylı veri mevcut gerçekten de)

https://www.newsweek.com/…t-women-live-longer-84217

bu da erkekler arasında boya göre ömür beklentisi farkları:

https://www.menshealth.com/…-tall-guys-die-younger/
  • beyinlerini erkeklere boşaltıyorlar
  • bilincin bilinc olarak kalması öz bilinç düzeyine çikamaması nedeniyle gerek bedensel gerek ruhsal yitimin gerçekleşmemesi ve bedensel sağlık sürecinin uzamasi.
  • soruyu düzeltmek gerek önce. çünkü kadınlar uzun yaşamıyor, erkekler kadınlara göre daha az yaşıyor.
    açıklık getireyim hemen, mesela türkiye coğrafyasında bir kadın ortalama 80 yıl yaşarken japonya coğrafyasındaki erkek 84 yıl yaşıyor.
    yani coğrafyanın verdiği avantajla japon erkekleri türk kadınlarından daha uzun yaşıyor (bkz: coğrafya kaderdir).
    ama japon erkekleri de japon kadınlarına göre daha az yaşıyor. bunun sebebiyse üsteki yazarların da açıkladığı gibi adrenalin hormonu.
    stresli durumlarda her insana vücudu adrenalin pompalar ve hemen ardından kortizol. kadınların hoşlanmadığı bu durumdan erkekler tam tersine çok zevk alır ve mümkün olduğunca riskli yaşarlar bkz.
    ve riskli geçen bir ömrün bedeli olarak daha az yaşarlar.
  • erkekleri sömürdükleri için
  • böceklerde dişi böcek erkeği yer, memelilerde erkekler birbirlerini eş için paralarken dişi seyreder.insanlarda :
    (bkz: şu evi benim üzerime yap! kazım)
  • dırdır edip adamın beyninin etini yiyerek öbür tarafı yollaması *

şaka tabi. gerçek şu ki,

1) sahip oldukları östrojen kalp ve damar sağlığı için (damar sertleşmesi karşıtı) iyi gelir,

2) ölüm dediğimiz organ fonksiyonunun çokmemesi için ekstra bir x kromozuna sahiptir. x kromozomu olmadan hayat olmaz. (yani tek y ile doğan insan yokken tek x ile doğan insan engelli olsa da mümkündür)
hesabın var mı? giriş yap