şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çarmıhımı omuzuma aldım ve başlıyorum söze. özgürlük, mahremiyet gibi kavramlar birbirine girmiş memlekette, ortam tam "herkesin giydiğine kimse karışamaz" modunda. insanlar öpüşüyor diye tepki koyan bir insan olmadım hiç bir zaman hatta bizzat alenen öpüşmüşlüğüm de olmuştur sevgilimle el aleme nazır, bıyıkları yeni terleyen bir çocuk iken.

  diğer taraftan, birbirinin dillerini yalayan insanları gün ortasında görmek çok hoşnut olduğum bir durum değil. "bakma o zaman, kafanı çevir arkadaşım" dediğini duyar gibiyim. ben kafamı çeviririm, sen bak desen yine çeviririm, lakin bir anda gözlerimin önüne serilen ortaya koyduğun manzara gerçekte pek de lezzetli değil hani bunu kabul et.

  sündüre sündüre birbirlerinin dudaklarını emen iki insan. bu manzara günlük hayatın olağan bir parçası değil bir çokları için. bizler ki televizyonda öpüşme sahnesi çıktığında anne babamızın yanında utanıp elleriyle yüzünü kapatan çocuklardık.

  yanlış olmasın öpüşme demiyorum yine öpüş, ben öpüşme desem sen zaten yine öpüşeceksin öpüşeceğin gelmişse.

  ekspat denen bir kavram var sosyolojide; içerisinde bulunduğu toplumun kodlarına yabancı olan kimse. neşet ertaş'ı tanımayan nil karaibrahimgil gibi, boyuna gaf yapan tansu çiller gibi.

  hani diyorum ki o bizim bireysel özgürlüğümüz kim ne karışır, bakmazsın olur biter arkadaşım diye patlamadan evvel biraz düşünsek nasıl olur ! kadın anamlarla dolu bir toplumun, mahremiyet anlayışına hoşgörüyle yaklaşıp öpüşme gibi eylemleri daha kapalı mekanlara saklamak mesala. sen ki hindistan'a gitsen ineğe saygı gösterirsin eminim.

  bir film seyretmiştim iran filmi. filmde zengin bir adam jipi ile garajından çıkacak ama ne görsün garajın hemen çıkışında bir adam namaza durmuş, garaj çıkışı kapanmış.

  seyircide oluşan duygu, ulan orası namaza durulacak yer miydi başka yer mi bulamadın. ki jipins ahibinden de böyle bir tepki beklerken bir sonraki sahne, jipin sahibi arabadan inmiş evinden bir bardak şerbet getirmiş ve namaza durmuş adamın yanına koymuş. bu sahne beni çok etkilemişti. tepkilerimiz ve yaklaşımlarımız üzerine düşündüren bir sahne olmuştu.

  bağırıp çağırmak bir seçenek ama şerbet de koyabilirsin, bu sana bir şey kaybettirmez. lakin bizler ki hız çağında yaşayan, boyuna bir şeylere yetişmeye çalışan insanlar agresif ve tepkili.

  varacağım sonuç tabi ki öpüşenlere bir bardak şerbet verin değil dostlar. hani "ben senin öpüşmenden rahatsız oluyorum" diyenleri kaba, agresif, yobaz insanlar olarak değerlendirmeden önce farklı bir çerçeveden bakmak. böylesi bana göre o bir bardak şerbeti sunmaya benziyor. tamam özgürsün, tamam öpüşebilirsin buna kimse yasak getirmiyor ama hani diyorum ya sürahide bir bardak şerbet var ;)

  not. öpüşenlere tepki koyan toplumun içerisinde bulunduğu iki yüzlü ahlak anlayışının tabi ki farkındayım lakin burada mesele başka. mesele kendi hoşgörü ve anlayışımızı bir nebze olsun sorgulamak.

  bonus. konu öpüşmeye gelmişken, sinema tarihinin güzide filmlerinden derlediğim en güzel öpüşme sahnelerini de şuraya koyalım
 • toplumdan topluma göre ahlaki durumu değişebilecek olan eylemdir.

  batıdakiler gibi, cinselliğin toplumun gündelik hayatına karışmış toplumlarda yapılmasında herhangi bir sakınca yokken; kadın-erkek ilişkisinin toplum içinde bir tabu olarak görüldüğü ülkemiz gibi ülkelerde yapmak ahlaksızlıktır, çünkü bu davranış toplum bireylerini rahatsız eder.

  .

  edit: düşündüm de, bu durum ahlakla değil toleransla ilgili. bir insan diyebilir ki "sizin öpüşmeniz beni rahatsız ediyor" o da der ki "senin de varlığın beni rahatsız ediyor, ne yapacağız?"

  toplumun ortalama tolerans düzeyine göre hareket edeceksin. bireylerin varlığına tolerans göstermelisin, bu toplum olabilmenin en temel tolere düzeyidir. fakat toplumdaki bireylerin görmezden gelinemeyecek bir kısmı, öpüşmeyi tolere edemeyecek kadar rahatsızlık verici buluyorsa, orada öpüşmeyeceksin.
 • tartışılan konuya bak ya allah kahretsin şu siyasal islamı da islamcıları da.

  edit: islama bağladım diye küfür edenler mesaj atanlar falan olmuş. böylesiniz işte. ülke islamla yönetiliyor, tabi bununla ilgili olacak ne olacaktı? öpüşmekte sıkıntı var ama kadını dövmekte öldürmekte yok, sizin zihniyetin eseri.

  edit2: beyinsizin biri ama eski türkler bilmem ne bikbikbik diye mesaj atmış. ne eski türkü ya nerde yaşıyonuz olm siz? malın oğlu ya.

  edit3: hastalıklı bir sapığın attığı mesaj "çocuğumu parkta birbirine sarılan hayvan gibi sapıklardan koruyorum, dinle ne alakası var" gibi şeyler demiş. çocuğunu bundan koruman değiş bilakis göstermen gerekiyor öğrenmesi için. ahlak sevişmek, sarılmak öpüşmek gibi sevgi içerikli eylemlerle doğrudan alakalı değildir. ahlaksız demiş şerefsiz ya. sokakta birbirine küfür eden ahlaksız, para çalan yozlaşmış siyasetçiler ahlaksız, yalancılar ahlaksız, tecavüzcü şerefsizler ahlaksız. tutupta öpüşen sevişene ahlaksız dersen senin ben ağzına sıçarım.
 • meseleyi islam'a ve kendi milletine bok atma yarışına çevirme heveslisi allahın önyargılı cahil ve laftan anlamaz insansıları... kamuya açık alanda öpüşmenin yasak veya sakıncalı olduğu ülkelere bakın bakalım sadece müslüman ülkeler mi var... çin, hindistan, tayland...

  https://www.globalcitizen.org/…o-be-caught-kissing/

  cahil oğlu cahiller; bakın bu da ingilizler arasında yapılmış bir anketin sonuçları, ingilizlerin neredeyse yarısı pda(public displays of affection) rahatsız oluyormuş. çirkin, pis ve kaba buluyormuş;

  https://www.express.co.uk/…-public-places-be-banned

  al bu da şeriatçı japonlar
  https://japantoday.com/…eel-about-kissing-in-public

  "ın japan, you’re not likely to see too much public smooching going on. as well as being reserved and modest by nature, most japanese people also believe that drawing attention to oneself in public is bad manners."

  o küçük ve bencilce hislerinizi dürtülemekten başka işe yaramayan beyinleriniz bilmiyorum bu bilgileri alabildi mi? alamaz çünkü siz beyni yıkanmış üzerinden silindirle geçilmiş bir nesilsiniz. sizden bir bok olmaz.

  * * *

  not: bu entry'i sabaha karşı yazmıştım yeni giriyorum sözlüğe gördüm ki ortalık karışmış. ben burada kendi fikrimi yazmadım, bu eylemin yanlışlığını doğruluğunu da yazmadım. meselenin islamla alakası olmadığını, dünyanın farklı ülke ve kültürlerinde de hoş karşılanmadığını yazdım. buradan meseleyi kadına şiddete nasıl bağladınız onu da anlamadım.

  bu da bonus: bolywood aktrisi shilpa shetty'nin richard gere ile kamuya açık alanda öpüşmesinden dolayı mumbai havalimanında polisler tarafından sorguya alınması ve hindu halkın tepkisi ile ilgili haberler; https://www.telegraph.co.uk/…ed-over-gere-kiss.html
  http://content.time.com/…cle/0,8599,1611428,00.html
 • savaşma seviş adamım... :)
 • bizim insanlarımız öpüşmek nedir bilmediği için kaynaklanan bir ikilemdir.

  sen 5 dakika sonra sevişecek gibi 'öpüşürsen' (ki kaba tabiri yiyişmek'tir erkekler arasında) elbette ki rahatsız olacaktır insanlar. bu saygısızca bir davranıştır. (@manzikert nick'li arkadaşın belirttiği durum buna karşılık geliyor)

  ancak sen gayet masum bir çifte böyle yüklü bir tepki gösterirsen, cinsel ilişki muamelesi yaparsan, aşkın, mutluluğun naif sembolünü lekelemeye çalışırsan elbette ki insanlar da sana yobaz yaftasını yapıştırır.
 • bizim kültürümüze göre öpüşmek çok ayıptır. ama kadını zorla öpebilirsiniz, dövebilirsiniz, yumruk atabiirsiniz, taciz edebilirsiniz kimse karışmaz. mesele rıza olmasi. karşılıklı rızadan hoşlanmıyoruz kültür olarak.
 • akp iktidarından nefret etme sebeplerinden biridir, toplumda öyle bir önyargı oluşturdularki şimdi şunu eleştirsem yobaz, çomar yaftası yiyeceğim allahsız bir birey olarak. insanları sadece dine değil kendi kültürlerine de düşman ettiler. konuya dönersek ben hoşlanmam, yapmam da, fakat yapana da müdahale etmem, isterim ki herkes farkında olsun meselenin dinle diyanetle değil topluma saygı ve görgü kurallarıyla ilgisi var, o yüzden gidip de kusurlarını yüzlerine vurmam. yozlaşma ve yobazlaşma arasındaki dengeyi gözetmek gerekiyor, iki uçtan birinde değil arasında olmak en makulu.
 • seven ve sevilen her insan için normal bir aktivitedir.

  haters always gonna be haters. what can i do sometimes?
  normal koşullar altında başkasının entry'ne entry ile cevap vermem çünkü;
  forum mu amk burası?!

  ama şu manzikertin entrysi o kadar zıvanadan çıkmışki artık adama özelden mesaj atsam abicim bak şu böyle bu böyle desem insan gibi tartışamayacağımızı bildiğimden yapmıyorum, bana da yazık. burdan belki yazdıklarım 1-2 gence ulaşsa, uyandırsa ne mutlu bana.

  komiktir saydığı ülkelerden birinde yaşıyorum şuanda 6 aydır; tayland. ki burada öpüşene kimse öyle hayvan gibi bağırıp çağırmaz, saldırmaz o ayrı mesele de taylandlıları öpüşürken görmek pek mümkün değil çünkü sayın andaval;

  (bkz: doğu kültürü)

  sadece türkleri ya da islamı değil bütün doğuya bok atmaya bayılıyorum!! pardon onun adı "bok atmak" değil, gerçekleri söylemek. neden? çünkü; fact is fact.

  kuzenim 30 senedir asyada yaşıyor. son 15 senedir singapur'da. konuşuyoruz geçen, japonya hastası, uygun koşullar oluşsa direk gidip yaşayacak orada, yatıp kalkıp japonya'yı övecek kadar da argümana sahip. japonya gerçekten asyanın incisi, bu yargımı da gitmeden görmeden buraya koyar altına imzamı atarım. gider görür buraya da editlerim fikrimin değişeceğini sanmıyorum. doğaysa doğa, tarihse tarih, kalite, güç, ekonomi... ama bu kadar japonya sevdalısı kuzenim bile diyorki;
  "kadın olsam yaşayamazdım japonya'da." çünkü gene ısrarla algılayamayanlar için;

  (bkz: doğu kültürü)

  kadına it gibi muamele ediyorlar, kim ne derse desin. nereden o kadar biliyorsun dersen japon kız arkadaşım var o da az anlatmadı hani...

  velhasılı isteyen ön yargılı desin, isteyen cahil desin, isteyen de üstünden silindirle geçilmiş desin(ki buna katılıyorum gerçekten yazık oluyor biz okumuş, azıcık algılarını açmış, düşünen, soran türk gençliğine, şiddet, vahşet, baskı...)

  ben okumuşum 4 sene sosyoloji
  inşallah daha okurum nicesini

  türkiye'den tut da iran'a
  tayland'dan at da japonya'ya

  nicesi bozmuş doğunun kafayı
  kadınla, sevdayla...

  fliegend der bok mu var diyecek ingiltere'yi
  bir; saymam amerikan'ı.
  iki; sevmem ingiliz'i.
  biliyorum yapamazsınız ama
  gülüm azıcık sevsenize birbirinizi?

  ne kalırdı ısınması küreselin,
  ne açlığı afrika'nin,
  ne çılgınlıkları bizim şişko kim'in
  ah şu doğu bir sevişebilseydi!!

  arkadaşlar korkmayın sevmekten, acıtmaz yani bir deneseniz. sevin insanları, birbirlerini seven insanları, içinde aşk olan herşeyi, doğayı, hayvanları... bir zararını görmezsiniz.

  ha olur da böyle bir garip his gelir ulan bu acıtıyor mu acaba falan diye bir ikileme düşerseniz de şunu şuraya bırakıyorum.

  alışmadık g*tte don durmazmış, batıyordur.
  yoksa acıtmaz o, acıtsa duramazsınız.

  edit: imla
 • bunu yapan kültürlü, kendini geliştirmiş, modern bir türk kadını görmedim. nerde cahil bir kezban varsa kendi gibi bir tinerci ile yapıyor bu eylemi. zaten kendine saygısı olmadığı için yer farketmiyor. büyük ihtimalle yerleri yoktur. çorba içmeye gidip, insanların gözünün içine bakarlar. kalksınlar da yiyişelim diye. neyse ne işte rezil insanlardır.