• aynı kelimelerin (ziyadesiyle, ayrımsamak vb.) ve "yapmaktaydım", "etmekteydim" gibi çekimlerin sıkıntı verdiğini düşünsem de cidden eğlendim kitabı dinlerken. tam "aceleye gelmiş sonu" diye düşüncelere dalmıştım ki gerçekten beğendimi fark ettim bu hızlı sonu da. alper canıgüz'ün tarzını sevdim sanırım, o yüzden beğendim sonu da.

tanım: tatlı kitaptır.
  • -esim hakkinda cikacak herhangi bir yolsuzluk soylentisi siyasi gelecegimi cope gonderecektir, iste buna izin veremem.

esiyle ilgili yolsuzluk soylentisi yuzunden siyasi kariyerinin bitmesi... eger bu endiselerinde hakliysa siyasete 20 yil kadar erken atilmis demekti . *

yazarin okudugum 2.kitabi ve simdiye kadar niye hic duymamisim diyorum. diger kitaplari da en kisa zamanda okunacaklar listemde.
  • gülümseten, akıcı, heyecanlı bir hikaye. alper canigüz kitaplarını seven bir okur olarak bu kitabı da bir çırpıda okudum. bitince hiç bitmeseydi dedim. bayıldım. hemen uzaklara hediye olarak gönderdim. bu yüzden bile bende yeri ayrıdır.
  • oldukça akıcı bir roman ve okurken çok eğleniyorsunuz ama bazı yerler sizi güldürmek için zorlama gibi duruyor ayrıca nurettin'le olan tartışmanın bu kadar çok mesaj vermesi bana gereksiz geldi.sonuç olarak eğlenceli hoş vakit geçirmenizi sağlayacak bir roman ama muhteşem değil.
  • güzel, akıcı ve alper canıgüz romanı. benim için yeterli tabi ama daha güzel olabilirdi.
  • kitap bence güzel bir fikir üzerine kurulmuş. sürükleyici ve kolay okunuyor. bunun yanında bazı noktalarda tam tatmin olmadım.

--- spoiler ---

aziz nergis'e abdül'ün evinde rastladıktan sonra nasıl bu ikisinin ilişkisi olmadığına ikna oluyor anlayamadım. nermin ona hem öncesinde hem de sonrasında bu olayla ilgili yalan söylüyor. aziz de bunun farkında. ama yine de kısa bir aranın ardından sineye çekiyor bunları kolayca ve devam ediyor ilişkiye.

ayrıca görüyoruz ki nergis uygun sayılmayacak bir durumda yakalansa bile bu durumu bir şekilde aziz'e açıklayabiliyor ve ilişkilerini zorlanmadan sürdürebiliyor. ama abdül'ü öldürme sebebi olarak öne sürdüğü husus kendisinin esat beyle yaşadıklarını abdül'ün aziz'e anlatacağına ilişkin şantajlarıydı. aziz'i kaybetmemek için abdül'ü öldürmüşmüş. yani bu kadın aziz'in gözüyle gördüğü bir olay hakkında bile aziz'i ikna edebiliyorken bu şantaj meselesinde çözümü abdül'ü öldürmekte bulması garip olmuş. abdül bu durumu aziz'e anlatsa bile nergis yine yalan yanlış aziz'i ikna edip bu işin içinden çıkardı. abdül'ün dengesizliği der geçerdi. adamı öldürmek nedir yani!

--- spoiler ---
  • akıcı, kolaylıkla okunan bir roman. bazı kısımlarda betimlemeler aceleye gelmiş hissi yaratsa da bir çırpıda okuyup bitirmenize engel değil bu. alper canıgüz'ün ironik esprileri de karakterlere, daha doğrusu ana karaktere güzel bir renk katıyor.

aklımda kalır mı, sanmıyorum. öyle çok sarsıcı bölümler de yoktu benim için. ancak bir cumartesi gününü kendini keyifle unutarak geçirmek için güzel bir seçim yine de.
  • "belki de hayatın kontrolsüz bir düşüş olduğunu kabul edip ona mutlu bir son aramak yerine, iyi bir hikaye olmasına gayret etmeliydim."
  • bir çırpıda okunan pek sevgili alper canıgüz romanı. berkun oya beş altı bölümlük dizisini yapsa izlenir diye düşünmedim değil.

hoşuma giden ve biraz da kitabın özeti niteliğinde bulduğum bir cümleyi sözlük için aşağı iliştiriyorum;

“othello'nun dediği gibi, soyguna uğramış bir insan, kendisinden ne çalındığını bilmediği sürece, soyulmamış demektir.”
  • hızlı okunan, okudukça keyif veren ama bitişibe yaklaştığını bilmenin de hüzün verdiği bir (bkz: alper canıgüz) romanıdır. rastgele bir bölümünü açıp okuduğumda bile hemen ilk okuduğum psikolojiye girebiliyorum ve garip bir şekilde hoşuma gidiyor. sanki onca zaman hiç geçmemiş gibi.
hesabın var mı? giriş yap