feklavyeci

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (508)
  • 1240
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

intihar

"hiçbir sorunu yoktu, niye böyle bir şey yaptı anlamadık" derler.
"hayat doluydu, bir anlık bir şey olmasa yapmazdı böyle bir şey" derler.

derler de derler.

oysa bir kez bile intihar kafasına girmemiş olanların bilmediği bir şey vardır: o aslında sonradan var olmaz, her daim oradadır. içindeki düşmanla hiç tanışmamış olan için anlamsızdır söylenenler, oysa onu bilenler, görenler bilir ki her şeyden vazgeçiren "şey" bir anda çıkmaz ortaya. o zaten hep oradadır, sadece onun güçlenmesini engellemeye çalışan iyimser benlik pes etmiş, gücünü tüketmiştir.

bilmeyenler için bir küçük betimleme:

sürekli olarak kendini öldürmekten bahseden kişinin, aslında böyle bir niyeti olmayıp sadece bunaldığını anlatmaya çalışıyor olabilir. elbette bu kişilerin de bir kendini yok etme butonu taşıyor olma ihtimali mevcuttur, ancak bu buton hiçbir zaman aktive edilmeyebilir.

çok zaman, gerçekten kendini ortadan kaldırmaya karar vermiş olan kişi susar. çünkü konuşursa, anlatırsa onu yolundan döndürmeye çalışacaklarını bilir. oysa onun aklındaki her şey çoktan silinmiş, yalnızca tek bir ses kalmıştır: sürekli olarak 'bitir bu işi' diyen o ses. sakin bir güçtür bu, önünde hiçbir engel kalmadığından çok kere bağırmasına gerek kalmaz, sükunetle fısıldar kişiye, ne yapması gerektiğini.

işbu kişiler, bu nedenledir ki, çevrelerinde pek bir pıtırcık havasında görülebilir. kendisi hakkında bi' sikim anlamamış dünyaya daha fazla laf anlatmaya çalışmak zorunda olmadığını bilmenin rahatlığı içindedir zira: bu iş bir süre sonra bitecektir, ortada münazara edilecek bir konu yoktur. o vakit gelene kadar doldurulan zamanda kimseye kendi gerçeğini gösterme zorunluluğu hissetmez bu yüzden.

işte bu nedenledir ki, bir şekilde bu yola girdiği sezilen kişiye yapılabilecek en büyük hata, o kişiye yaşamsal sorumluluklarını, 'seni seven bunca insana bunu nasıl yaparsın' tatavasını satmaya çalışmaktır. hayatın altında ezim ezim ezilmiş bir insanın bir de sorumluluklarla üzerinden geçmeye çalışmak çok kere süreci ağırlaştırmaktan başka işe yaramaz. yapılması gereken, belki o kişinin yüreğinin içini gördüğünü sezdirmektir. belki her şeye rağmen, canına yandığımın dünyasında keyifli bir şeyler olduğunu göstermektir. belki hala uğruna biraz daha buralarda kalmasını sağlayacak bir şeyler olduğunu hatırlatmaktır.

velakin çoğu insan posası olan yığınların içinden, insanı görecek cengaverler öylesine nadir çıkar ki, böylesine güçlü bir iç düşmanı dış güçlerle yenmek çoklukla imkansız gibidir. bu nedenle ucuz kahramanlıklara girişmektense en sağlamı, işi bir profesyonele bırakmaktır.

demem o ki,

zaten dibe vurmuş olanın ayarlarını bilip bilmeden kurcalayıp, hepten kısa devre yaptırmayın anacım. bırakın o işi, o sahneyi defalarca görmüş olanlar yapsın.

devamını okuyayım »
13.03.2012 16:42