• eger 4 yasinda olsaydik, ne kadar peki soruna cevap olarak iki kolumu iki tarafa acabildigim kadar acip " iste bu kadaar!" diyecegim kisi olurdu kendisi.
    eger ilkokulda olsaydik; kurdelasini cozup kacacagim, yag satarim bal satarim oynarken mendili hep onun arkasina birakacagim, dansa davet de yanina gitmek zorunda olsam yuzumu kizartacak kisi olurdu kendisi.
    ortaokulda olsaydik eger, iki sene boyunca gozlerine bakmaya cesaret edemedigim,ilk ergenlik siirlerimi yazdigim, okul cikisinda cantamin tek askisini omzuma asmis cikista pesinde gizice yurumekten mutluluk duydugum kisi olurdu.
    lisede olsaydik, sene sonunda yilliga bir sey yazmaya calistigim ama her yazilan seyin nerdeyse tekrar oldugunu dusunup bunu soyleyerek yillik yazisina baslayip sonunu getiremedigim kisi olurdu.
    universitede olsaydik eger, ayni kitaplari okuyup altini cizip uzerine konusacagim, bakirkoy sahilinde ya da besiktas iskelesinde durdurak bilmeden alti saat muhabbet edecegim, cepteki uc kurusla onu nasil mutlu edebilecegimi dusundugum kisi olurdu kendisi.
    ....

ayni ulkede, ayni sehirde,ayni zaman diliminde olsaydik eger, bir pazar sabahi hic beklemedigi bir zamanda bir buket papatyayla kapisinda bitecegim, sonra konusmasina izin vermeden elinden tutup ,gecmisi degil gelecegi konusmak icin, adalara goturup cekirdek citlayacagim kisi olurdu kendisi.
  • sutinin 4 günlük eşi=)
  • uzakta da olsak yakinda da olsak ,beraber adim attigim..

gulerken kapanan gozleri, ufacik gamzesiyle yere basmadan yurume sebebim, nese kaynagim.

maykim.
  • iyi işlenmiş kanavicenin tersi ile yüzü bir olur. tersinde her yerden fışkırmış, oradan buraya geçişler yapılmış iplikler olmaz. yüzünün deseni ne ise düğüm yerleri ile tersinin deseni de aynısı olmalıdır. yüzü muntazam tersi karışık. rezil edilmiş kanaviceyi buruştur, at çöpe. *

ikincisi ise etamini kirletmemek icin her seferinde kanaviceye oturmadan önce elleri bir guzel yıkamak gerekir çünkü pamuklu etamin makinede yıkanmaz. elde beyaz haci şakir sabun ile usulca temizlemek lazım. sonra da yüksek buharda bir guzel utulemek..

kaliteli etamin kullanmak isinizi daha guzel gösterecektir tahmin edersiniz ki ancak başlangıç seviyesi icin %100 yün yahut mısır ipliğinden etamin almanıza luzum yok. etaminler arasında da fiyat farkı vardır, alırken dikkat edin o yüzden. etamin alırken göz nizamımıza göre size kolaylık sağlayan sıklık ve sertlikteki etamini tercih etmelisiniz.

eski zaman kasnağı alacaksanız eğer, yani demir kasnaktan bahsediyorum, etamini fazla sikistirmamakta fayda var kasnak arasına çünkü mutlaka kumaşa kalıcı hasar verecektir. bu nedenle başlangıç icin tahta yahut plastik kasnaklar daha is görür sizin icin. hem kumaşa zarar vermez hem de istediğiniz gerginliği siz de korkmadan elde edersiniz.

etamine başlarken bir çapraz attıktan sonra ikinci çapraza üstten geçerseniz eğer isimiz yukarı dogru bakar. yok ikinci çapraza girerken her çapraz icin farklı bir yön kullanırsanız totalde etaminin gidiş yönü biraz dağınık olacaktir, bu da aklınızda bulunsun.

kanavice kolaydır, emeğine pek bir yorucu emek denmez kolaylığından ötürü ama bir elişi söz konusu oldu mu muntazamligi ve aldığı vakit ile yine de kayda değer bir iştir.

genellikle çicek desenleri kolay olduğundan tercih edilir ama üzüm dalları, gelişine işlenmiş desenler, coçuklar icin figürler eskiden beri modası geçmeyen bir akım kanavice konusunda lakin son dönem işsizlikten cani sıkılmış ya da soyacak cep arayan bazı zeki kadınlarımız farklı dillerde kelimeler yahut cümleler ile kanavice işleyip renkli tahta kasnaklar ile birlikte fahiş fiyatlara satmaktalar. fikir guzel, fikre uyup satin almak tam bir saçmalık. ama tabii herkes oturup benim gibi zorla bir takim üzüm bağı işletilmiş insan da degil. etamin işlerken kor oldu diye haberlerimin çıkması an meselesiydi çünkü..
    o yüzden deneyecek vaktiniz yahit yeteneğiniz de yok ise guzel bir is görürseniz satın almaktan asla çekinmeyin. ama bilin, cok buyuk bir emeğinin olmadigini. hic olmazsa bu entry boyunca da fahiş fiyatlara hic gerek olmadigini da anlamış oldunuz, bu da bir kar bence. ben buna kızıyorum çünkü. bir parça bez üzerinde dört harflik bir kelimeyi boyle kolay bir el isi yöntemi ile yüzlerce liraya satmak.. korkunç. onun yerine bohcacilar vardır, bilir misiniz? onların birinden full yatak takımi kanaviceyi ayni fiyata alabilirsiniz, ahah. bu da size verdiğim ev ekonomisi icin pek bir degerli olan aramızda bir sir olarak fikirlerden biri ahah. bir ara ben de deneyeceğim bunu ama. kelimeler, yazılar, dizeler ile kanavice işlemeyi.. hoş olabilir, bilmiyorum.

neyse, demem o ki modası, güzelliği hicbir zaman geçmeyecek olan zahmetsiz bir ev süsü ve hobisi. boş vakti olan, el islerine yatkın, bir seyler yaratmayı seven herkes mutlaka denemeli.
  • bir ömür boyu mutluluklar dilediğim gelin.

(bkz: düğünden entry girmek)
  • emek verilmesi gereken el işi. en zor kısmı alt tarafta bulunan iplerin birbirine karışmamasını sağlamak sanırım çünkü ben en çok o kısımda zorluk çektim.

acemilik eserlerim;

http://kitapbocegim.blogspot.com/…-ayraclarm-4.html
    http://kitapbocegim.blogspot.com/…-ayraclarm-3.html
  • etamin. poplin vb. kumaslar uzerine islenen bir oya turudur..
    kareli defter uzerinde desen calismalari yapmak mumkundur.. kareli kagit uzerindeki calismaya bakarak, desen kumas uzerine aktarilir.. etamin kareli kagida benzediginden bu kumas uzerinde calismasi oldukca kolaydir, ancak duz bir kumas uzerine kanavice islemek bir miktar ustalik ister..
    kare karalamaca oyununa benzer..
  • cemil meric'in entrylerini girdigi sozluk.
  • el işlerinden (örgü, dantel vs.) anlamıyorum, yaşlanınca ne yapacağım diye düşünerek öğrenmeye başladığım çarpı işi. sanırım en çok annemi mutlu ettim bana öğretir misin dediğimde. küçük motiflerle başladım şimdilik, kitap ayracı yapmaya karar verdim, hem de kullanabilirim diye. eğer becerebilirsem hediye olarak arkadaşlarıma da yapmayı düşünüyorum. sonuçta el emeğinden, ona ayırılan vakitten daha kıymetli bir şey yok hayatta.
  • etamin bir kumaş adı olmakla birlikte kanaviçe daha çok düz kumaşların üzerine işlenen yani zorluğu yüzünden her daim takdir toplayan bir iğne işi türüdür. bunu daha çok çarşafın altına serilen ve yatakın bir yanından mutlaka görünecek şekilde sarkıtılan kumaşlara işlerlerdi. yastıka işlendiği de olurdu fakat sabahları yüzünde kaneviçe işle kalkma ihtimali yüzünden, hemen kenarına yastığın. bir de bohçalar vardır böyle içlerine mendil konur genelde. bir de kanaviçede esas olan desen çiçeklerdir.
hesabın var mı? giriş yap