• şuan için fiyatı 50 euro yani 470tl ki pazarlıkla 450tl'ye anlaştım. bu haliyle bile istanbul'dan uçak+1 gün konaklama fiyatının üstünde bir rakam. aslında 100 euro diye bildiğim için hiç aklımda yoktu binmek ama bu indirimi bir daha yakalayamam diye binmeye karar verdim.suan saatin gelmesini bekliyorum.
  • bu işi uzun süre yapmış ve turizm bittiği için yurt dışına yerleşmiş birisi olarak, ahanda bütün çıplaklığıyla,

en ucuz balon turu fiyatını nasıl bulabilirim?

*
    öncelikle, balon turunu direkt olarak balon şirketinin kendisinden almamakta fayda var. bölgede senelerdir süregelen, garip bir sistem bu. acente ya da rehberlerin komisyon alabilmesi için balon şirketlerinin belirlenen fiyatın altına satması bildiğin yasak olduğu için istediğiniz kadar pazarlık yapın, fiyatı indirmeniz çok kolay olmayacaktır.

*
    kapadokya bölgesine gitmeden önce balon turu satın almayın. web siteleri üzerinden satan kişi ya da firmaların bir çoğunun balon satma sayısı genellikle daha düşük olduğu için, balon turunu mal etme fiyatı daha yüksek olup, size de daha pahalıya yansıyacaktır. yani amaç şu: kimden alırsam daha az komisyon öderim.

*
    göreme’de konakladığınızı varsayarsak, kaldığınız otelin personeli size balon turlarını öve öve bitiremeyecek ve balon turu satmaya çalışacak, yüzde doksan beş. aman şöyle güzel, aman böyle güzel diye anlata anlata bitiremeyecek. dikkatli olun, tehlikeli sularda yüzüyorsunuz. birincisi, eğer kaldığınız otel türü hostel değilse, muhtemelen daha pahalı fiyatlar duyacaksınız. fakat asıl tehlike şu: oteller fazla kira ödedikleri için genelde tur satışları sayesinde ayakta kalıyorlar ve bu nedenle tur satmak onlar için fena derecede önemli. eğer, turu kendisinden almayıp, başka bir yerden aldığınızı öğrenirse, sabahın erken saatinde sizi almak için gelen tur arabasını gördüğünde, size tavır alabilir, tatilinizi rezil edebilir. bu meslekte biraz toz yutmuş bir kardeşiniz olarak, tavsiyem: en başında şöyle deyin “biz balon turunu çoktan aldık, kusura bakmayın. ama merak ediyorum, sizde ne kadardı?”

*
    en ucuz balon turları göreme’nin çarşısında, rekabetin en fazla olduğu yerlerde bulunabilir ve fiyatların farklılığı günü gününü tutmaz. o yüzden, soruşturmaya başlayıp en az dört, beş acente gezip fiyat araştırması yapmak isabet olur. herkes birbirini kötüleyip kendi fiyatını verecektir. sizi anlattıklarıyla korkutmalarına izin vermeden herkesin fiyatını not edin. bu arada, eğer bir şirket balon turu yapabiliyorsa, uçuş lisansı var demektir ve güvenilir olduğunu kanıtlamıştır. tekrar belirtmek isterim ki, amacınız, en ucuz rakamı bulmak ve o acenteye geri dönüş yapmak. son olarak, göreme’nin çarşısı küçük bir alanda yer aldığı için kolayca bulabilirsiniz bütün acenteleri. yaklaşık 15 tane acente var. özellikle, terminalin içerisindeki üç acenteye de sorun, onlar daha ucuz fiyatlar verir diye düşünüyorum.

edit: imla
  • covid-19 sebebiyle son güncel fiyat 500 tl.
  • daha dün sabah bu tecrübeyi yaşadım. kesinlikle parasına değer şimdilik çünkü fiyat 50 euro idi. açıkcası şampanya bekledim balon turundan sonra ama artık şuan ucuz olduğundan mı yasaklandığından mı bilmiyorum ki kaptan yasaklandı dedi şampanya patlatmadılar 1 saat havada kaldık normal dönemde fiyatı 300 euro kadar çıkıyormuş.
  • dövize endeksli olan fiyatlardır. ülkede döviz yükselmesin, kiralar dövize endeksli olmasın diye yıllardır yasaklar getiriliyorken balon fiyatları neden hala döviz endeksli? bu imtiyazın nedeni nedir?
  • bu aktiviteye başlamadan önce lütfen şuraya buyurun;

(bkz: dünya bankası'ndan kredi çekmek)
  • bu hayatta ekstrem şeylerden sadece yamaç paraşütüne para bayılırım diyen ben, evet balona binmiş bulunmaktayım.

üniversitedeyken arkadaşımız nevşehir'e sevgilisinin yanına giderken zorla bizi de götürürdü. iyi ki de götürmüş diyorum çünkü harika yerler görmüştük sayesinde. özellikle de bağlıdere vadisi. göreme'de halk arasında aşıklar vadisi, aşk vadisi olarak geçen bağlıdere vadisi, balonları seyredebileceğiniz çok güzel bir yer, arabayla giderseniz şu an 5 lira veriyorsunuz. fakat arabayla gitmek oldukça zor. yürüyüş içinse ideal bir yer. mutlaka düz bir ayakkabı giyin ve de uzun kollu bir şeyler alın yanınıza . eğer niyetiniz balonları görmekse sabah 5 te orada olmalısınız. gündüzü ayrı gece manzarası ayrı güzel. bu arada atv turu yapacaksanız onlar da oraya götürüyor sizi.

pandemiden önce kapadokya planı yapmıştık aslında ama işte malum sebepler bu tarihe oldu. bizim otelimiz göreme merkezdeydi. mağara odaları olan göreme house hotelde kaldık. kahvaltı yaparken balonları izleyebiliyorsunuz (tabii ki erkenden). zaten balonlar göreme otellerinin üzerinde uçuyorlar. kapadokya balon turu kızıl vadi de yapılıyor. sanırım ikinci uçuş alanı da açılmış ıhlara vadisi'nde.

balon turu fiyatları için 150- 200 euro gibi rakamlar duyuyorduk hatta buradan da okuyordum yazılanları, haklı serzenişleri. fakat covid dolayısıyla 2019'dan beri fiyatları 500-600 tl'ye kadar çekmişler* göreme'de arkadaşımın çalıştığı balon turu şirketi var. bunları da oradan öğrendim. günde ortalama 3000 kişi uçuyormuş ve özellikle hafta sonu çok yoğun oluyormuş ki biz de hafta sonu oradaydık. ben parayı düşünürken arkadaşım bırak fiyat sormayı boş yer bile bulunmayan günler oluyor dedi. nasıl??

uzun lafın kısası biz yer bulduk. yaz aylarında uçuş saati 5 gibi başladığından bizi otelden 4 civarı aldılar. bir de kahvaltı varmış aslında ama yine yine covid yüzünden kahvaltı şu an verilmiyormuş.

peki nasıldı? bedavadan aşıklar vadisinde oturup gelen geçen balonları seyretmek varken neden bineyim diyorsunuz biliyorum ama inanın gerçekten öyle değil, aynısı değil. zaten yüksekte yapılan her şeyi severim. bu da harikaydı onun için. imkanı olan herkes hatta benim gibi söylenenler dahil bir kere de olsa gitmeli ki ben hayatta gitmem diyordum. hemen hemen herkes sürekli fotoğraf çekiyor. ben almadım ama sizler selfie çubuğuna ihtiyaç duyabilirsiniz. son olarak, sabahın körü soğuk oluyor sıkı giyinin.:)
  • güncel fiyatlar seçeceğiniz şirkete göre değişmekle birlikte kişi başı ortalama 850 türk lirasıdır. yabancı turistlere ise 150-200€ arası değişiyor. açık konuşmak gerekirse pahalı bir zevk. değer mi? paran varsa değer. yoksa canını sıkmaya değmez.
  • kişi başı 200tl olması gerekendir.
  • ali baba ve yedi cüceler filmindeki barmen sahnesini akla getiren fiyatlardır. ama ne olursa olsun içimde bir ukdedir bir hayaldir.
hesabın var mı? giriş yap